Novinky.cz ve městě Jaroměřice nad Rokytnou
Zobrazit všechny články o městě Jaroměřice nad Rokytnou
Na Šumavě se v úterý oficiálně otevřelo několik turistických naučných stezek, které vznikly v uplynulých třech letech v přeshraničním projektu podpořeném EU. Společný česko-bavorský projekt Putování srdcem Evropy bez hranic měl za cíl propojit území a vytvořit pro turisty ještě atraktivnější jednotnou turistickou destinaci Šumava - Bavorský les, řekl Jaroslav Tachovský z Mikroregionu Šumava - západ.
Elektrokola se stávají oblíbeným dopravním prostředkem vhodným také pro aktivní trávení volného času. Chválí si je lidé, kteří mají rádi pohyb v přírodě, ale nemilují z nejrůznějších příčin zbytečnou námahu. Toho jsou si vědomi všichni, kterým záleží na rozvoji turismu v Jeseníkách.
S blížící se turistickou sezonou sílí i vábení vinařů Slovácka. Přibývají akce otevřených sklepů. V druhé polovině května je z čeho vybírat.
Muzea na celém světě oslavují 18. květen jako Mezinárodní den muzeí. Již počtvrté se k tomuto muzejnímu svátku připojí i nejmladší pobočka Muzea Brněnska – vila Löw-Beer v Brně.
Jedinečnost skalního města České Švýcarsko, pokračující na saské straně dalšími stěnami, nikdy neomrzí. Návštěvníky nejvíce přitahují splavné Soutěsky a jedinečný skalní most Pravčická brána. Negativem je asijské tržiště ve Hřensku. Podobnou „atrakci“ by asi jinde u hranic národního parku netrpěli.
Jeden z nepříliš známých vrcholů Českého středohoří, Supí vrch nad obcí Lbín na Teplicku, pomáhá lidem od tohoto týdne objevit nová naučná stezka. Vrchol není pojmenován ani na některých mapách, podle ekologů jde ale o přírodně i krajinářsky velmi cennou lokalitu. Na zachovalém biotopu skalní stepi bylo doposud objeveno 22 druhů ohrožených druhů vyšších rostlin.
Cyklostezka Viničná v Jizerských horách vede z Oldřichova v Hájích do Hejnic nádherným bukovým lesem. Štěrkovou cestu lemují žulová lavinová pole, bizarní skály a místy i řopíky. Spolu s ní prochází po modré značce poutní cesta, přes Poledník lze dojít do Bedřichova anebo přes Špičák do Chrastavy.
Úsov má kromě pěkného a rozsáhlými sbírkami největšího loveckého muzea u nás proslulého zámku ještě jednu historickou památku. Ve městě žila početná židovská komunita, na okraji města stojí obnovená synagoga a rozsáhlý hřbitov. Část byla zničena nacisty, Hitlejugend si tu udělala střelnici.
O druhém květnovém víkendu můžete s dětmi vyrazit na výlet parním vlakem. Pojede se z Prahy do Lužné u Rakovníka, kde se nachází železniční muzeum. Tematický program se uskuteční například ve skanzenech v Zubrnicích, Příkazích či na Veselém kopci, kde se seznámíte s řemesly a lidovými tradicemi. V Kolíně zas můžete přihlížet historické bitvě.
Víkend slibuje řadu kulturních akcí, ale na své si přijdou hlavně milovníci jídla. Ti mohou vyrazit ochutnávat street food na festival v Praze, v Hostíně si zase pochutnají na chřestu a v Plzni na polévkách. Za pohybem můžete vyrazit na Monínec nebo do Ústí nad Labem či do Liberce, kde se konají různé závody.
Soběšický háj poskytuje skvělou příležitost pro procházky romantickým lesním prostředím a současně zde můžeme narazit na různé zajímavosti.
Trochu opomíjeným moravským zámkem jsou Lysice. Přitom spolu se zahradou, pečlivě udržovanou a nyní i zpřístupněnou salou terrenou jsou skvělým turistickým cílem. Lysice měly po válce štěstí, stát je nechal dál fungovat, nezabral je pro důchodce, školy, nerozparceloval na byty.
Nedávná zpráva z konce dubna o smrti cyklisty v Branišovském lese doslova nahrává hledačům tajemna, nevysvětlitelných jevů, přítomnosti duchů i mimozemských civilizací. Nejen toto, ale i záhadná násilná úmrtí i sebevraždy jsou údajně s tímto lesíkem na okraji Českých Budějovic po léta spojeny.
Patnáctá turistická sezona na Osoblažsku začne tradičně 8. května. Ve středu poprvé po zimní přestávce vyjede na úzkokolejku parní vlak s pestrou soupravou historických výletních vozů. Cestující si mohou vybrat, zda pojedou v pivním nebo cyklo vagónu, zapojen bude i vůz pro imobilní pasažéry.
Klatovy byly jedním z center řádu Tovaryšstva Ježíšova, známého jako jezuité. Založil ho roku 1543 Ignác z Loyoly, papež ho schválil 1540. V roce 1773 jej papež Klement XIV. Na nátlak evropských panovníků zrušil, řád ale nikdy zcela nezanikl a v roce 1814 byl papežem Piem VII. Celosvětově obnoven.