Novinky.cz v obci Hradce
Zobrazit všechny články o obci Hradce
Milovníci historie si nově mohou prohlédnout dříve majestátní hrad Boskovice tak, jak vypadal za časů své největší slávy. Tehdy byl sídlem jednoho z nejmocnějších šlechtických rodů na Moravě, a to pánů z Boskovic. Výlet do minulosti umožňuje virtuální realita, na místě někdejšího paláce si stačí nasadit speciální brýle a začíná cesta do středověku.
Město Kouřim ve Středočeském kraji je asi nejvíce známé díky skutečnosti, že se v něm natáčel seriál Bylo nás pět. Kouřim však sama o sobě stojí za návštěvu i kvůli historii a malebnému náměstí. V její těsné blízkosti se navíc nachází kámen opředený řadou tajemných pověstí. A vydáte-li se k němu vybaveni velmi slušnou fyzičkou a dobrou plicní kapacitou o Štědrém večeru, můžete prý i pohádkově zbohatnout. Nebo vyrazte v červnu a pochutnáte si.
Zámek Velké Losiny ve čtvrtek slavnostně otevřel nově upravenou prohlídkovou trasu, která ho představuje jako pohodlné sídlo posledních majitelů Alžběty Amálie Rakouské a jejího manžela Aloise z Liechtensteinu. Práce přišly na 480 tisíc korun a trvaly rok. Trasa je přístupná od soboty.
Zámek Březnice na Příbramsku je ideálním místem na výlet. Navštívit tu můžete nejstarší dochovanou renesanční zámeckou knihovnu v Čechách nebo čarovnou komnatu z pohádky Princezna ze mlejna. Třešničkou na dortu je anglický park, který vybízí k romantickým procházkám.
Žije tu jen kolem tří tisíc lidí, přesto je severočeské město Úštěk chronicky známé. Český divák si jeho malebné náměstí s kostelem vybaví třeba z Rebelů Filipa Renče nebo Kolji Jana Svěráka. Natáčel se tu ale i oceňovaný snímek Králíček Jojo Taiky Waititiho, v němž jednu z titulních rolí ztvárnila hollywoodská hvězda Scarlet Johansson. Krásná úštěcká zákoutí ale okouzlí i bez filmových pozlátek.
Jaké to je být hradním pánem si obrazně řečeno mohou vyzkoušet návštěvníci hradu Tuchoraz v okrese Kolín, označovaného též často jako zámek a tvrz. Kulturní památka má možná lehce nejasnou terminologii, ale nabízí zcela nepopiratelné dobrodružství. Od majitelů, kteří bydlí v přilehlé vile, si výměnou za vstupné 20 korun na osobu zapůjčíte svazek klíčů a historický objekt můžete objevovat zcela sami.
Městys Nová Cerekev poblíž Pelhřimova většinou projedete, aniž byste zaznamenali, že se tu nalézá, trochu zastrčená stranou dění, jedinečná církevní památka. Je jí unikátní synagoga, která nemá ve střední Evropě obdoby.
Stoupám výš a výš. Převýšení není – popravdě řečeno – nikterak mimořádné, natož vysilující, ovšem pocit, že mi zbývá jen pár kroků a stanu na střeše české strany pohoří, dodává konání na významu. Stezka se vlní mezi narůstajícími bloky balvanů a pak v tom nejvyšším místě doopravdy jsem; 1072 metrů nad mořem. Na Kamenci.
Do Spáleného Poříčí se vydáme na Plzeňsko nedaleko Brd. Jeho centrum je chráněno jako městská památková zóna, a v roce 2003 dokonce získalo ocenění Historické město roku. Spálenému Poříčí dominuje renesanční zámek a kostel sv. Mikuláše. A v důsledku bývalého početného židovského osídlení zde najdeme i pozůstatky synagogy.
Je sice pravda, že do Prahy se obvykle jezdí za jinými turistickými cíli než těmi, jež avizuje titulek. To ovšem v žádném případě neznamená, že by snad nabídkově štědrá metropole zcela opomíjela milovníky přírody. Nezapomíná dokonce ani na ty, kteří mají v oblibě scenérie poněkud dramatičtějších ladění. Naznačeným kritériím vyhovuje více lokalit, aktuálně zveme na trasu, která z převažující části vede na západě metropole Prokopským a Dalejským údolím. Ovšem nejen tudy.
Pouze deset lidí v jedné skupině se může vypravit na nejnovější prohlídkový okruh, který se koncem dubna otevřel na romantickém zámku Hrádek u Nechanic na Královéhradecku. Čeká je úchvatná procházka jedenácti zrekonstruovanými takzvanými hostinskými komnatami v prvním patře západního křídla zámecké budovy, do nichž se po desítkách let vrátil nejen dobový nábytek, ale ožijí zde i životní příběhy posledních soukromých majitelů této národní kulturní památky.
Pokud máte rádi výlety do přírody a vyhlídky všeho druhu, je cesta do přírodního parku Kornatický potok na Plzeňsku ideální volbou. Jako cíl jsme si vybrali Mariinu vyhlídku – místo, kde se člověk ocitne v samém srdci přírody, přitom je však nedaleko od civilizace. Pakliže budete vyhlídku hledat na mapě, nenechte se zmást. Často je zaměňována s Mariinou vyhlídkou u Jetřichovic v Českém Švýcarsku.
Ostatky svaté Zdislavy, nová audiovizuální expozice či odkryté původní architektonické prvky, o kterých dosud odborníci neměli tušení. To vše si mohou poutníci prohlédnout při návštěvě nejvýznamnější barokní památky na severu Čech. Bazilika svatého Vavřince a svaté Zdislavy v Jablonném v Podještědí se po rekonstrukci otevřela lidem a prohlédnout si ji jela i kamera Novinek.
Vydejme se společně na dávné místo našich předků, do obce Tetín na Berounsku. Projdeme se po naučné stezce, která nás seznámí s historií a zajímavostmi obce, kde bylo údajně sídlo jedné z dcer knížete Kroka – Tety. Jedná se také o místo, kde se nacházelo doložené přemyslovské hradiště a kde byla v noci z 15. na 16. září 921 zavražděna babička knížete Václava, kněžna Ludmila.
Zbořený Kostelec leží jen nedaleko od Prahy a jeho zajímavostí je zřícenina stejnojmenného hradu. Ta v minulosti učarovala i Karlu Hynku Máchovi, který ji nejen nakreslil, ale nechal se inspirovat i místním příběhem o dívce z Týnce. Tak vznikla povídka Márinka, která čtenáře přenese do půvabného Posázaví, kam jsme se vydali i my.