Novinky.cz v obci Hradce
Zobrazit všechny články o obci Hradce
Se jménem Bohuslava Martinů je neodmyslitelně spjaté unikátní, romantické, i když pro život trochu nepraktické místo - malá světnička ve věži kostela Sv. Jakuba v Poličce, kde se 8. prosince 1890 budoucí slavný hudební skladatel narodil.
Turisté, kteří přijedou od začátku června do konce září do Znojma, budou moct zadarmo do podzemí, na radniční věž, na hradební opevnění či do muzejní expozice pivovarnictví. Jedinou podmínkou je utratit ve Znojmě alespoň 500 korun za ubytování nebo 150 korun v restauraci či kavárně. Obdobný model už představila také Praha.
Jedna z největších atraktivit královského věnného města Poličky – unikátní hradební opevnění v délce 1220 metrů obepínající celé historické jádro města, je od 11. května opět přístupné veřejnosti.
Někdejší královské sídlo od úterý 12. května vítá návštěvníky. Kromě hradních zahrad, vyhlídek a hradeb, mohou vystoupat i na věž. Platit budou jiná pravidla.
Zdálo by se, že oblast nemá mnoho co nabídnout, opak je pravdou. Úpatí Doupovských hor využívaných coby vojenský výcvikový prostor je památkami nabité. Leží tu zámek Krásný Dvůr s rozsáhlými sbírkami a monumentálním anglickým parkem, Valeč je známá souborem barokních soch z dílny M. B. Brauna.
Několik desítek dřevěných schodů z boční kaple baziliky Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi vede k malé trezorové místnosti. Za mohutnými pancéřovými dveřmi je ukryt jeden z nejcennějších národních pokladů.
Nedaleko města Stod se nachází jedno z nejkrásnějších a současně nejtajemnějších míst Plzeňska, které v minulosti sehrávalo významnou roli v životě tehdejších lidí.
Městský hrad v Litoměřicích je sice vzorně zrekonstruovaný, ale vizuálně je to spíš velký špejchar než hrad. Z původního gotického objektu se zachovalo pramálo - tzv. Nový palác s novou valbovou střechou.
Po téměř šesti měsících se začátkem března z Kolína do Krnova vrátil opravený kotel úzkorozchodné parní lokomotivy U57.001, přezdívané Malý štokr. V kolínské dílně SEA prošel kotel celkovou opravou.
O víkendu 7. a 8. března bude opět otevřený zámek v Mníšku nedaleko Prahy. Prohlídkové trasy zavedou návštěvníky do reprezentačních místností a do soukromých pokojů, ale zavítat mohou třeba i na výstavku o vývoji módy nebo do vyhlídkové věže.
Od 26. října 2019, kdy byla slavnostně otevřena, ji navštívilo několik tisíc lidí. Nejvíce turistů k ní proudí během víkendových dnů s modrou oblohou. O čem je řeč? O rozhledně na Velké Deštné, nejvyšším vrcholku Orlických hor, která zvítězila v anketě o nejkrásnější rozhlednu minulého roku.
O víkendu se bude tvořit. Vyrazit můžete na festival řemesel v Brandýse nad Labem, inspiraci načerpáte také v Olomouci nebo Otrokovicích na výtvarných i jiných workshopech. Tvořit se bude koneckonců i v pražském Poštovním muzeu nebo na výstavě lega v Kyjově. Mimo to se konají karnevaly či tematické akce v zoo.
Z jedné strany se nad ním tyčí gotické věže chrámu Matky Boží před Týnem z protější barokní kostel svatojakubský. Uzavřený blok domů zvaný Ungelt nebo Týnský dvůr sloužil před vznikem království jako knížecí celnice, se skladišti zboží, stájemi a vlastním špitálem.
I když je Číhošť jen malá obec na Havlíčkobrodsku se třemi stovkami obyvatel, navíc schovaná mimo hlavní tahy ve vlnící se krajině Českomoravské vrchoviny, nacházejí si sem cestu poutníci z řad věřících, ale i zájemci o historii a školní výpravy. Magnetem je příběh faráře Josefa Toufara spojeného s takzvaným číhošťským zázrakem. Od jeho smrti 25. února uplynulo sedmdesát let.
Přelom měsíce nabídne akce spojené mimo jiné s jídlem a pitím. Pivní fandové mohou vyrazit do Plzně, zatímco milovníci vína do Meziměstí. Dobré jídlo budete moci ochutnat na hradě Veveří, hříšné čokoládové pochutiny v Havlíčkově Brodě. V hlavním městě se koná festival proti totalitě Mene Tekel a v Liberci poutavá výstava o Indonésii.