Novinky.cz v obci Hradce
Zobrazit všechny články o obci Hradce
Umění a kulturu australských domorodců představí poprvé v sobotu Muzeum regionu Valašsko v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku. Návštěvníci si tu prohlédnou například malby a hudební nástroje. Vernisáž ozvučí didgeridoo, typický australský nástroj. Expozice bude následně přístupná až do začátku příštího roku.
Exkluzivní výhledy na Trojmezí a na krajinu kolem horní Vltavy mají turisté z nově otevřených vyhlídkových míst u Českých Žlebů a na Plešném jezeře. Už od loňska stojí podobná vyhlídka na Černé hoře u Pramenů Vltavy, na jaře přibyla na Zelené hoře nedaleko Srní.
Začátek října brnká na strunu těm, kteří si rádi pochutnají na dobrém jídle a pití. Začněte degustací tuzemských vín a burčáků, pokračujte pak třeba ochutnávkami specialit z valašské kuchyně. Pokud se o víkendu raději než jídlu oddáváte sportu, zajímavým tipem pro vás možná bude cyklovýlet po okolí Jindřichova Hradce.
Máte rádi frgály? Jedinečnou příležitost ochutnat tyto typické valašské koláče všech možných příchutí, ale také se přiučit jejich výrobě nebo se zapojit do hodnocení frgálů v tradiční soutěži - to vše (a nejen to) nabídne o víkendu Karlovský gastrofestival ve Velkých Karlovicích na Valašsku.
Hrad Kokořín je nejen díky své poloze v relativní blízkosti Prahy velmi známý i navštěvovaný. V roce 2006 byl vrácen rodině Špačků.
Bohatost vodních toků a skalnatých říčních koryt vytváří nádherné vodopády v řadě lokalit Jizerských hor. Neškodí připomenout a popsat dostupnost, zejména u tří nejatraktivnějších. Vodopády Velkého Štolpichu, Černého potoka a vodopády Jedlové si to rozhodně zaslouží.
K tuzemským turisticky zajímavým lokalitám bezesporu patří Pokličky nedaleko Mšena i hradu Kokořín. Jedná se o pozoruhodný geologický útvar nacházející se v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko.
Nahlédnout do historie tašek nebo kabelek zájemci mohou prostřednictvím nové výstavy, která se nachází v krásných historických prostorech Královské kaple východního křídla brněnského hradu Špilberk. Desítky kabelek i panely s historií budou tyto prostory obývat až do konce letošního roku.
Na zámek v Hořovicích přijede nečekaná návštěva v podobě tety Jindřicha ze Schamburgu a s sebou přiveze spoustu neobvyklých suvenýrů z Brazílie... Zhruba tak by se dalo charakterizovat téma dalších historických divadelních prohlídek na hořovickém zámku, které 5. října zinscenují jeho zaměstnanci.
Za odpočinkem přijíždějí turisté zejména na sever Olomouckého kraje do města Jeseníku do Priessnitzových lázní, nejstarších vodoléčebných lázní na světě. Lákadlem jsou nejen unikátní procedury, ale i vyhlášené gastronomické speciality.
Hluboké rokle, vysoké věže, bizarní tvary, skalní okna. Pravčická brána je největším skalním oknem střední Evropy. Na území České republiky se nachází 9 pískovcových skalních měst, koncentrace na malé ploše je naprosto unikátní. A to nepočítám osamělé skalní útvary.
Nádherné vyhlídky, strmé skály nad Slapskou přehradou na naučné stezce jištěné řetězy. Místy je to chodníček jako pro kamzíky, terén velmi náročný, divoký les plný hub. To jsou Albertovy skály kolem vrchu Drbákova pár kilometrů od Sedlčan.
Se zářím se tento víkend rozlučte buď na strašidelných zámeckých prohlídkách, s ústy plnými pochoutek, nebo třeba v některé ze zoologických zahrad. Speciální program je připraven v pražské i děčínské.
Hřebenovka to není dlouhá, asi 35 kilometrů, ale chvílemi ve stoupácích dost náročná. Asi nejhorší úsek vede od Slezského domu na Sněžku, kamenitý chodník dá utahaným svalům zabrat. Po cestě vystoupáte asi 1760 výškových metrů, sejdete jich 1420.
Bylo by těžké vybírat mezi více než stovkou českých vodopádů několik nejkrásnějších. Někteří by hlasovali pro ten největší - 148 metrů vysoký Pančavský vodopád v Krkonoších, jiní zase pro Mumlavský vodopád u Harrachova nebo romantickou Bílou strž na Šumavě. Zkusme se však podívat na ty méně známé, šumící stranou frekventovaných turistických tras. Společné mají jedno: dostanete se k nim jen pěšky.