Novinky.cz v obci Hradce
Zobrazit všechny články o obci Hradce
Na cyklostezce z Ústí nad Orlicí do Chocně vás kromě pohodové jízdy čekají dvě zajímavá zastavení. První se váže ke gastronomii a druhé místo se váže k naší historii a jako bonus nabízí trochu adrenalinu. Takže neváhejme a vydejme se na cestu kolem řeky Tiché Orlice.
Je to, jako byste šplhali po obří vývrtce. Spirálovitě stále vzhůru, kovový rošt vás vynáší nad koruny stromů, místo špuntu jste najednou na vyhlídkové plošině. Vývrtka se jmenuje Kotel a je rozhlednou, ze které popatříte nejen Rokycany, nad nimiž ji vystavěli, ale také Brdy, kus Šumavy, Přimdu.
Jednou z nejnavštěvovanějších památek Vysočiny je nádherný zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou. Pro Questenberky byl přestavěn z renesančního sídla v letech 1700 až 1737 na monumentální baroko. Je jednou z nejmohutnějších architektur nejen u nás i v Evropě. Návštěvníka ohromí jejich pompéznost.
Od neděle, na kterou připadl Mezinárodní den žiraf, bylo v pražské zoologické zahradě dovoleno krmit žirafy. Ne samozřejmě svévolně. U ostatních zvířat přísný zákaz krmení trvá. Zoo Praha ovšem nyní umožňuje koupit si zážitek krmení žiraf.
Kolem 200 lidí v sobotu mezi 8.00 a 17.00 vystoupalo na vrchol nově otevřené rozhledny na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí. Informoval o tom Jiří Pálka z tamního Ski klubu, který byl iniciátorem stavby rozhledny. Ta má tvar šroubovice a je vysoká 36 metrů. Její slavnostní otevření proběhlo v pátek.
Klepec údajně znamená místo strmé, ale kopec nad obcí Přišimasy je spíš oblíkem na vrchu zarostlým. Malý brd mezi Kostelcem nad Černými lesy a Českým Brodem nevypadá, že by měl být něčím zajímavým. Ale jakmile se vnoříte do povětšinou akátového lesa, nestačíte žasnout. Čeká na vás mohutný Slouha.
Turisté mají od soboty na jihu Čech další atraktivní cíl - novou multimediální expozici v památníku Jana Žižky v jeho rodišti Trocnově u Borovan, která po letech znovu přibližuje život a historický význam husitského vojevůdce.
Na svahu Petřína se za zdmi Vrtbovského paláce v Karmelitské ulici ukrývá jedna z nejkrásnějších barokních zahrad v Evropě – oáza klidu uprostřed rušného centra naší metropole.
Od čtvrtka si návštěvníci jičínského Muzea hry mohou prohlédnout výstavu představující několik desítek prapodivných kutilských výrobků. Výstava nazvaná Udělej si sám II. - kutilství v Československu před rokem 1989 aneb ve jménu Přemka Podlahy, bude otevřená do 27. září.
Náměšť nad Oslavou vnímáme většinou jako základnu vojenského letectva, o nádherném renesančním zámku ze 16. století se toho moc nepíše. Je to škoda, má bohaté interiéry, honosné pokoje, přes Oslavu k němu vede most podobný Karlovu v Praze. Nyní je zde vynikající expozice Stolování na zámku.
Do Manětína si zatím návštěvníci cestu moc nenašli a nedobře činí. Jeden z nejpůvabnějších zámků západních Čech má ve svých interiérech co nabídnout. A to okolí, nádhera, tady máte památek, až vám z toho v digitálu zblbne karta.
Konstantinovy Lázně patří k nejmenším lázním v Česku. Jakmile sem přijedete, rychle pochopíte. Stálých obyvatel tu žije kolem tisícovky, během sezóny, která začala na konci května, narazíte hlavně na lázeňské hosty. Co byste si neměli nechat ujít, je procházka zdejším rozkvetlým parkem, ochutnávka léčivé vody i nenáročné výlety zdejší idylickou krajinou.
Do historie brněnských hospod a pivovarů zavede návštěvníky nová expozice Žít pivo. Před letní turistickou sezónou ji otevřelo Muzeum města Brna na hradě Špilberk. K atrakcím patří rekonstrukce prvorepublikové restaurace i té z dob socialismu s umakartovými stoly a keramickými podtácky.
Nepotřebujete stroj času, abyste mohli nahlédnout do života rytířů a šlechtičen nebo aby vás bavili šašci a kejklíři. Stačí navštívit třídenní Slavnosti pětilisté růže, které se tento týden od pátku do neděle uskuteční v Českém Krumlově.
V sobotu 20. června vyjede z Prahy-Braníka parní vlak na trasu Posázavského pacifiku - cíl bude mít v Sázavě na tradiční Sázavské pouti.