Novinky.cz ve městě Horšovský Týn
Zobrazit všechny články o městě Horšovský Týn
Možná zamračený, možná slunečný první říjnový víkend zve podobně jako ty zářijové na gastronomické akce, stejně jako motivuje ke sportovnímu vyžití. Dobré jídlo a pití ochutnáte například v Praze, na zámku Štědrá či v Plzni. Zasportovat si můžete vyrazit do jižních Čech nebo třeba na Vysočinu.
Ještě před nedávnem se to tu hemžilo uniformami, město s vojenskou posádkou bylo omšelé, neradostné, jako osud Karla Hynka Máchy, který tu zemřel. A taky vězňů nasazených za druhé světové války na budování podzemních továren Richard I. A II.
Kdo má rád pestrou krajinu, ať se vypraví na severní Moravu a do Slezska. Dříve byla krajina barevná, dnes jsou pole monotónně zelená, díky konvenčnímu zemědělství. Na severu Moravy, v horských oblastech Jeseníků, se ještě můžeme setkat se „zapomenutými plodinami” a starými odrůdami, které jinde už neuvidíme.
Maketu jihočeského statku Holašovice o víkendu slavnostně představili v Parku Boheminium v Mariánských Lázních. Park vystavuje pod širým nebem miniatury památek z České republiky a má jich už téměř 70. Holašovický statek je už pátou miniaturou, kterou park v tomto roce představil.
Liberecké zoo se podařilo získat od soukromého chovatele z Belgie pár vzácných káňat šakalích. V současné době je tak jedinou zoologickou zahradou v ČR, která je drží.
Byt v Bendově ulici číslo 10 je považován za jeden z nejkrásnějších bytů, které světoznámý architekt Adolf Loos v Plzni navrhl. K vidění bude poprvé 28. října.
Cyklisté mají k dispozici novou stezku mezi Otrokovicemi na Zlínsku a Kvasicemi na Kroměřížsku. Úsek dlouhý čtyři a půl kilometru v pondělí otevřeli zástupci Sdružení obcí pro rozvoj Baťova kanálu a vodní cesty na řece Moravě. Trasa je součástí cyklostezky podél Baťova kanálu, až na krátký chybějící úsek v Napajedlech na Zlínsku tak nyní cyklisté mohou využít stezku od Kroměříže po Uherský Ostroh dlouhou asi 55 kilometrů.
Bojíme se vesměs rádi, a tak o hroby upírů v Městském muzeu v Čelákovicích, které sídlí v místní středověké tvrzi, je mezi lidmi zájem. V Čelákovicích mají zkrátka něco, co jinde nenajdete. Komu patří tolik diskutované hroby s ostatky nesoucími stopy vampyrismu? To už těžko někdo odhalí.
Nejmodernější in-line areál v České republice a podle mnohých v celé střední Evropě se dvěma hobby okruhy a jednou profesionální dvousetmetrovou klopenou dráhou začal minulý víkend sloužit v Ostravě příznivcům jízdy na kolečkových bruslích.
Na osamělé znělcová kupě nedaleko Pardubic stojí jeden z největších českých hradů - Kunětická hora. Pevnost ční do krajiny od roku 1423, kdy ji založil vůdce orebitů Diviš Bořek z Miletínka. Je jedním z nemnoha husitských hradů. V roce 1464 ho vlastnil Jiří z Poděbrad.
Udiven je návštěvník Chebu, který sem v posledních letech nezavítal. Z provinčního šedého města se vyloupl slušný urbanistický motýl. Většina památkových objektů je opravena, nejde jen o proslulý Špalíček či románskou falc.
Ti, kteří relaxují se skleničkou vína v ruce, se o víkendu shromáždí na Karlštejně, v Hradci Králové, ve Valticích či Velkých Žernosekách. Komu k odreagování pomáhá sport, může se vydat do Brna, Koutů nad Desnou nebo do Lázní Bludov.
Na hřebenech Krkonoš můžeme kromě krás přírody ocenit také gurmánské zážitky. Na dvou boudách - na Friesových a na Luční boudě - byl instalován pivovar. Každý vyrábí pivo pro svou potřebu a své hosty. Nadmořská výška a kvalitní voda vytváří specifickou chuť obou piv.
Nejbližší okolí Strakonic ukrývá přímo u Otavy cennou přírodní památku - mokřady plné života, lesy nad městem zase tiché prameny. Přírodní rezervace Skočický Hrad, stejně jako tůně u Otavy, kromě přírodního významu je i místem s dávnou historií, dýchající z prastarých kamenů na jejím vrchu.
Poslední zářijová sobota nabídne v Ústí nad Labem speciální program. Sjedou se sem ti nejlepší sportovní dřevorubci z různých koutů Česka. „Dřevěný“ program bude propojen s ukázkami tradičních řemesel i výukovými aktivitami pro děti.