Novinky.cz ve městě Horšovský Týn
Zobrazit všechny články o městě Horšovský Týn
Zažít alespoň jednou za život Peklo s velkým P bych v bledulové době přál všem lidem dobré vůle. Pekel je u nás poměrně dost, známé je třeba Peklo mezi Náchodem a Novým Městem nad Metují, další je u Lipníka nad Bečvou, u Kropáčovy Vrutice, u Raspenavy je také jedno. I na Šumavě, tam je vedle Pekla i Nebe.
V Podyjí u rakouského Hardeggu se o víkendu otevřela nová mezinárodní pěší turistická stezka, která na čtyřech kilometrech provede turisty podél Dyje po české i rakouské straně hranice. Spolupráci českého národního parku (NP) Podyjí a rakouského Nationalpark Thayatal symbolizovalo otevření lávky přes Dyji v místě, kterému se říká U poustevníka. Podle Radka Štěpánka ze Správy NP Podyjí jde o dokončení jedné z částí projektu Mosty k sousedům, řekl ČTK.
Krásy České republiky čítají i mnoho úchvatných historických památek. Naše země je proslulá malebnou přírodou s četnými hrady i zámky. Sezóna zámků a hradů se blíží, přinášíme proto 14 tipů na místa, která lze jen těžko při cestování opomenout.
Unikátní areál barokní loretánské kaple v Kosmonosech u Mladé Boleslavi by měl být více otevřen veřejnosti. Podle představ vedení města Kosmonosy by se z Lorety mělo stát turisticky atraktivnější místo. Areál bude po zimní odmlce otevřen 4. dubna vernisáží výstavy fotografií.
Krásně odkryté pískovcové skály, které ještě nestihly zarůst jarní zelení, a především možnost toulat se mezi nimi téměř o samotě. O tom si návštěvníci Adršpachu ve vrcholné sezoně mohou nechat jen zdát. Do největšího skalního města ve střední Evropě je přitom možné vyrazit celoročně.
Pražské Klementinum otevře od soboty 1. dubna novou prohlídkovou trasu barokních prostor. Pro Národní knihovnu, která v objektu sídlí, ji bude provozovat městská společnost Prague City Tourism. Nově otevřený okruh nevynechá známou barokní knihovnu a zavede návštěvníky i do věže s výhledem na centrum Prahy. Na prohlídku se můžete podívat s předstihem prostřednictvím kamery Novinek.
Hrad Buchlov, zámek Buchlovice, zámek Vizovice a Květná zahrada v Kroměříži dokončují poslední přípravy na zahájení letošní návštěvnické sezony. „Brány památek ve Zlínském kraji se otevřou v sobotu 1. dubna,“ informovala mluvčí Územní památkové správy v Kroměříži Dagmar Šnajdarová.
Návštěvníky benediktinského kláštera v Kladrubech na Tachovsku čeká nevšední premiéra. Vůbec poprvé se podívají do obnovených mnišských cel, společné jídelny, kaple i do interiérů věnovaných rodu Windischgrätzů. Skončila totiž největší rekonstrukce v novodobé historii této památky, jež vyšla na téměř 165 milionů korun.
Uprostřed lesů, nedaleko Netolic, je na tichém paloučku schované jedno krásné jihočeské mariánské poutní místo. Lomecký areál neboli Lomeček, jak mu místní přezdívají, je jedním z nejvýznamnějších barokních poutních areálů v jižních Čechách. Místní kostel tu totiž ukrývá jeden český unikát.
V Českém ráji stojí řada skalních hradů, milovníci historie a romantiky si tu přijdou na své. Jedním z nich je ruina Zbirohy (nebo také Zbiroh, názory na jméno se různí) na skalnatém ostrohu nad údolím Jizery nedaleko Malé Skály.
Donedávna byla vstupní budova skanzenu ve Strážnici tak trochu jako pevnost. Z jedné strany voda, ze všech dalších plot. Stavba nové laguny přístavu Baťova kanálu vše mění – a mění i ráz využití budovy. Ze vstupní části skanzenu bude vítaná zastávka pro turisty z vodní cesty.
Muzeum pod širým nebem připomíná v Malých Svatoňovicích letos dvacátým rokem čtyřsetletou tradici dobývání černého uhlí v Jestřebích horách na Trutnovsku. Důlní technika, která by jinak skončila ve šrotu, stojí seřazená u bývalého dolu Zdeněk Nejedlý na kousku úzkokolejky, kudy se kdysi vozilo uhlí k malosvatoňovickému nádraží.
Trochu mazlivé jméno má Zásadka, nevelká rozvalina renesančního zámku a původní gotické tvrze na okraji osady Sychrov. To není ten s nádherným rohanským zámkem, který najdeme nedaleko, Zásadka byla malou tvrzí stojící na ostrožně nad soutokem Jizery s Mohelkou. Jedním z jejích majitelů byl i Václav Budovec z Budova, jeden z popravených předních účastníků stavovského povstání.
Turisté i místní mají důvod k návštěvě hradu Doubravka, dominanty Teplic. Na hradě bylo vybudováno a o víkendu zpřístupněno muzeum se stovkami replik různých zbraní a zbrojí soukromého sběratele. Lidé mohou vidět ustrojení a zbraně válečníků od pravěku po současnost. Hrad patří spolku AVZO Teplice, který chce v turistické sezoně zahájit jeho prohlídky.
Protože na sníh je letošní zima spíše skoupá, není od věci přibalit si na hory turistické boty. Zvlášť na Šumavě, která je místy protkaná sítí širokých cest a nemá tak náročná převýšení jako některá severní pohoří, si lze pohyb v zimní přírodě užít i bez lyží. Jen je třeba počítat s tím, že výkyvy počasí terén poněkud komplikují.