Novinky.cz v obci Hluboké
Zobrazit všechny články o obci Hluboké
Nedávná zpráva z konce dubna o smrti cyklisty v Branišovském lese doslova nahrává hledačům tajemna, nevysvětlitelných jevů, přítomnosti duchů i mimozemských civilizací. Nejen toto, ale i záhadná násilná úmrtí i sebevraždy jsou údajně s tímto lesíkem na okraji Českých Budějovic po léta spojeny.
Patnáctá turistická sezona na Osoblažsku začne tradičně 8. května. Ve středu poprvé po zimní přestávce vyjede na úzkokolejku parní vlak s pestrou soupravou historických výletních vozů. Cestující si mohou vybrat, zda pojedou v pivním nebo cyklo vagónu, zapojen bude i vůz pro imobilní pasažéry.
Klatovy byly jedním z center řádu Tovaryšstva Ježíšova, známého jako jezuité. Založil ho roku 1543 Ignác z Loyoly, papež ho schválil 1540. V roce 1773 jej papež Klement XIV. Na nátlak evropských panovníků zrušil, řád ale nikdy zcela nezanikl a v roce 1814 byl papežem Piem VII. Celosvětově obnoven.
Prohlídka Kuksu v reálném čase a zároveň v době zakladatele skvostu evropského baroka Františka Antonína Šporka (1662-1738). Žádný problém. Cestování v čase umožňuje od čtvrtka unikátní mobilní aplikace.
Vltava mezi Novou Pecí na hraně vzdutí Lipenské přehrady a Českými Budějovicemi je jednou z turisticky nejfrekventovanějších lokalit v jihočeské části toku nejdelší české řeky. Dlouhodobě rostoucí počet návštěvníků je v této oblasti doprovázen rychlým rozvojem turistické infrastruktury a služeb.
Přestože jsme zemí s velkým výskytem svatostánků – klášterů, chrámů, kostelů, kaplí, křížových cest a božích muk, po Stvořiteli toho pojmenováno moc není. Nejvýše položené město je Boží Dar, a to jen kvůli svému bývalému bohatství, nic duchovního v tom není.
O prvním květnovém víkendu se budete moci s dětmi ponořit do nejrůznějších historických epoch. Vyrazit můžete do středověku za rytíři, a to například do Prahy, Karlových Varů nebo na hrad Svojanov. Seznámit se můžete i s dinosaury a vyzkoušet si práci paleontologa. Nebo vyrazte na Divoký západ mezi kovboje.
První květnový víkend bude přát sportovcům i milovníkům jídla. V Praze se koná maraton, proběhnout se můžete také v Olomouci. Cyklisté mohou vyrazit na zahájení cyklosezony nedaleko Frýdku-Místku. Gastronomické speciality ochutnáte v Hradci Králové a růžová vína budou hrát prim v Poděbradech a na zámku Zbiroh.
Klášter založený roku 1115 v nehostinné krajině vypálily a rozvalily ve svém „svatém hněvu” hordy husitů. Dobyl ho sám Žižka, později za třicetileté války byl znovu vydrancován. Svou moc získával později, pompéznost přišla na přelomu 17. a 18 století. Pak přišla znovu zkáza.
Jedním z oblíbených turistických cílů v Libereckém kraji jsou Bozkovské dolomitové jeskyně. Národní přírodní památka u obce Bozkov na Semilsku láká návštěvníky bohatou výzdobou stěn a stropů a průzračnými jezírky. Bozkovské jeskyně byly veřejnosti zpřístupněny před 50 lety, 2. května 1969. Než se tak ale stalo, čekalo jeskyňáře několik let práce v náročných podmínkách.
Gotickému hradu Kunětická hora na Pardubicku zasadil poslední velkou ránu švédský vojevůdce Torstensen za třicetileté války. Pak byl půl tisíciletí považován za zříceninu. Velkorysá stamilionová rekonstrukce, která za evropské peníze začala v loňském roce, mění Kunětickou horu zpět na hrad.
Ruina, která zaslouží přídomek romantická, patří hradu na řekou Mží nedaleko Plzně. V době svého vzniku i pozdějšího obývání byl zřejmě patrný zdáli. Nyní zbytky stavby obklopuje les, takže je viditelný až při bezprostředním kontaktu.
Jako v jiném světě se octinete na okraji Vinohrad na svahu nad Vršovicemi v sadech nesoucích Havlíčkovo jméno. Spíše je známé po pojmem Grébovka. Oáza klidu, pohody, dobrého jídla i pití je jedinečným místem odpočinku nejen Pražanů. Zaslechnete tu lidi mluvit jazyky mnoha zemí, povětšinou obdivně.
Při pohledu na Bílé Karpaty dominuje vrchol Velká Javořina s nezaměnitelnou siluetou vysílače. Celoročně sem vystoupají turisté a cyklisté po některé ze značených tras a nechávají se kochat výhledy na česká i slovenská pohoří a odkud jsou prý při velkém štěstí vidět i první vrcholky rakouských Alp.
Krušné hory jsou pozoruhodné nejen na povrchu, ale i v podzemí. Veřejnosti je otevřeno několik důlních děl na české, ale i na saské straně. Právě kvůli krušení, těžbě byyl hory postupně osídlovány a vznikaly tu bohaté osady. Jedním ze stěžejních děl je štola Johannes poblíž Božího Daru.