Novinky.cz v obci Doubravy
Zobrazit všechny články o obci Doubravy
Území kolem východočeských Nasavrk obývali v mladší době železné Keltové. Jsou tu terénní pozůstatky mohutného oppida v Českých Lhoticích, v nasavrckém zámku expozice Po stopách Keltů. Nedaleko města je keltský archeoskanzen. Na výšině u města stojí od roku 2006 rozhledna Boika. Má nové geoschody.
Na rodiny s dětmi čeká o víkendu rozmanitý program. V Plzni mohou vyrazit na festival animovaného filmu, v Jablonci nad Nisou se chystá program k třicetiletému výročí revoluce, který zaujme i ty nejmenší. Praha láká na vědeckou show plnou experimentů, Blansko naopak na čokoládové obžerství.
Kdyby se skryla zemina v Národním geoparku Železné hory, asi bychom užasli, po čem to chodíme. Park o rozloze 777 kilometrů čtverečních má tvar výra, dravce má také ve znaku. Najdete tu v 700 milionů let staré kamenné historii Země přes 100 druhů hornin a nepočítaně minerálů a zkamenělin. Pojďme se tu krátce projít.
Funkční replika historického větrného mlýna nad obcí Borovnice na Trutnovsku se otevře v květnu 2020. Je v podobě hrubé stavby, má už také střechu a do konce roku bude opláštěn, řekl předseda spolku Větrák Jiří Chvojka. Na obnově mlýna spolupracuje spolek a obec s několika krajskými středními školami, které mají co do činění s prací se dřevem.
Železné hory jsou významnou geologickou lokalitou, o níž řada z nás nemá ani páru. O “šutry“ se zajímá málo lidí, ještě tak ve formě stavebního materiálu. Ale po čem šlapeme, nám převážně lhostejno je. Přitom, když se do problematiky trochu zakousnete, užasnete. Ony jen třeba dlažební kostky...
Nedaleko Kostelce nad Orlicí leží poutní místo vystavěné na kopci Homole. Původně zde prý stával hrad, který dobyl sám Karel IV. Při bojovém tažení proti Mikulášovi z Potštejna. Na konci 17. století tu vyrostl, díky hraběnce Terezii Eleonoře z Ugarte a úmorné práci poddaných, poutní areál.
Víkend se ponese ve znamení svatého Martina. Ochutnat mladá vína nebo pečenou husu budete moci na nespočtu míst v Česku, ať už v Praze, Písku nebo kladrubském klášteře. Pokud ale před obžerstvím dáváte přednost pohybu, můžete vyrazit rovněž na několik běžeckých závodů.
Jindy krásný výhled na Krkonoše z vrchu Šibeník nad Trutnovem 27. června 1866 přítomné rakouské vojáky vůbec nezajímal. Na město a okolní kopce se valila masa pruské armády, která vpadla do Čech nedalekým průsmykem ze Slezska. Začala sedmitýdenní válka. Další vojska vtrhla do země přes Náchod.
Akce o prvním listopadovém víkendu ven už příliš nelákají. Většina akcí se uchyluje do vnitřních prostor, přesto si venku užijete třeba závody na prevenci mužského zdraví nebo posvícení, kde ochutnáte zabijačkové dobroty. Za sladkým pak můžete vyrazit do Ostravy, kde proběhne festival čokolády. Koná se také řada výstav k výročí sametové revoluce.
Více než 3200 lidí si letos během sezony prohlédlo uhelné lomy a rekultivace na Mostecku. Jubilejní ročník Uhelného safari tak patřil v desetileté historii projektu těžebních společností Severní energetická a Vršanská uhelná k nejúspěšnějším. Od jeho zahájení v roce 2009 přilákal už bezmála 30 tisíc návštěvníků.
Následující víkend bude prodloužený, protože na pondělí připadá státní svátek. O něm se koná řada akcí spojených s oslavou založení první republiky. Zavítat ale můžete také na pražské Vepřobraní, kde ochutnáte řadu specialit. V Plzni můžete ochutnat street food. Lákává je také akce v Libereckém kraji, při které se otevře čtyřicítka skláren.
Jedna z nejsledovanějších staveb v Orlických horách a celém Podorlicku – rozhledna na Velké Deštné – je hotová. Trvalo mnoho let, než se realizace podařila, ale výsledek nakonec stojí za to. Slavnostní otevření se uskuteční v sobotu 26. října ve 12 hodin.
Unikátní expozici ukrývá typicky slovácká usedlost ve Vlčnově na Uherskobrodsku. Už devět let se zde nachází desítky rozličných pálenic všeho druhu, od nejmenších raritních kousků, až po klasické kotle, ve kterých lidé doma načerno pálili slivovici.
Unikátní expozici ukrývá typicky slovácká usedlost ve Vlčnově na Uherskobrodsku. Už devět let se zde nachází desítky rozličných pálenic všeho druhu, od nejmenších raritních kousků, až po klasické kotle, ve kterých lidé doma načerno pálili slivovici.
S předzvěstí nadcházejícího zimního období vyvstává otázka, jak se změní životní podmínky v přírodě. Spolehlivou odpovědí jsou interaktivní panely naučné stezky v lesoparku Wolkerova údolí v Ústí nad Orlicí.