Novinky.cz v obci Čenkov
Zobrazit všechny články o obci Čenkov
Je trochu tajemná krajina mezi Berounkou a Brdy. Máte dojem, že znáte každý kout, ale opak je pravdou. V Českém krasu najdete mnoho míst, která stojí za návštěvu, i když cesta k nim není snadný chodníček. K Aksamitově bráně to jde ale téměř samo.
Národní park Šumava zmodernizoval Medvědí stezku, svoji nejstarší naučnou trasu a zároveň druhou nejstarší v celé ČR. Mezi Ovesnou a Černým Křížem díky tomu například přibyly pro výletníky další informační tabule, ty původní byly obnoveny.
Dětský výletní vlak Cyklohráček, který jezdil od jara do podzimu z Prahy do Slaného kolem hradu Okoř a románské rotundy na Budči, svezl více než deset tisíc cestujících a přepravil téměř 1200 kol. Zájem předčil očekávání všech, kteří projekt připravovali.
Tři roky namáčel František Rint se svou ženou a dvěma dětmi kosti a lebky ve kbelíku s chlórovým vápnem. Rukama a kýblem prošlo na čtyřicet tisíc kostí. Pro rodinu to byl význačná zakázka, objednavatel morbidního díla byl kníže Schwarzenberg. Chtěl vyzdobit kostnici v Sedlci u Kutné Hory.
Nad městem Teplice na vysokém místě se nalézá hrad Doubravka. Jedná se o jediný hrad v České republice, který je v majetku společenské organizace - jedná se o Asociaci víceúčelových technik, sportů a činností (AVZO TSČ).
Už i vás pohltila atmosféra blížících se Vánoc? Jestli ne, stačí vyrazit na některý z tradičních jarmarků a trhů. Těm, kteří podzim nejraději tráví u dobrých filmů, se nabízí hned několik filmových festivalů. Ostatní si vyberou ze zbytku pestré víkendové nabídky.
Hornické muzeum v Příbrami v listopadu očekává jubilejního, milióntého stotisícího návštěvníka od roku 2003, kdy je vzal pod svá „křídla“ Středočeský kraj.
Barokní areál Svatá Hora je jedno z nejznámějších poutních míst u nás. Cestu za zdejší madonou absolvovaly v minulosti při procesích i jednotlivě desítky tisíc poutníků.
Vývoj hmyzu od kladení vajíček až po vylíhnutí dospělých jedinců budou moci sledovat návštěvníci Botanické zahrady Univerzity Palackého v Olomouci v nově instalovaném hmyzím hotelu. Zblízka mohou bezpečně pozorovat také včelí život uvnitř úlu.
Většinu návštěvníků přivedou do Karlových Varů zdejší horké prameny a tradice lázeňství. Vždyť spolu s nedalekými Mariánskými a Františkovy Lázněmi patří k trojúhelníku našich nejznámějších lázní. Díky bohaté historii má však město co nabídnout i turistovi, který baží po památkách či kulturních zážitcích. A nabídka se neomezuje pouze na letní sezónu. Vary jsou krásné v každém ročním období.
Nedaleko města Oseka v Ústeckém kraji se nalézá rozsáhlá hradní zřícenina hradu Rýzmburk. Jeho vznik je datován do třináctého století. Jedná se o udržovanou a také rekonstruovanou zříceninu volně přístupnou turistům.
Ve své historii nemá Brno o významné osobnosti nouzi. Dvě jména ale mají postavení zcela zásadní. Tím prvním je Gregor J. Mendel, zakladatel genetiky, a druhým skladatel Leoš Janáček. Ačkoliv se ani jeden v Brně nenarodil, prožili zde značnou část svého tvůrčího života.
„Za národní kulturní památku se prohlašuje v Královéhradeckém kraji kostel sv. Jana Křtitele se zvonicí a márnicí ve Slavoňově”. Text uvedený v Nařízení vlády č. 106/2014 Sb., které nabylo účinnosti 1. září letošního roku, dodává dřevěnému komplexu pod Orlickými horami na významu a lesku.
Mám rád Sedlčansko, kraj plný balvanů, skalek i rybníků. Stojí tu jedny z našich nejznámějších viklanů, Vrškámen a Husova kazatelna, další najdete u Kadova, jiné v Jizerských horách. Viklany jsou dokonalé, mohutné, obdivované a uctívané. Lidská fantazie viděla a vidí v kamenech obrysy lidí i zvířat.
V době, kdy je déle tma než světlo, a na výlety není tolik času, přijde vhod nepříliš dlouhá výprava do středních Čech. Pohodlnou cestou střídající les a louky kolem rybníků vás naučná stezka seznámí nejen s přírodou, ale rovněž s raným hradištěm a zříceninou hradu jednoho z prvních pražských arcibiskupů.