Novinky.cz ve městě Buštěhrad
Zobrazit všechny články o městě Buštěhrad
Na ukrytá a méně přístupná místa Šumavy zavedou i v letošním roce turisty průvodci divočinou. Od úterý si mohou už desátým rokem rezervovat zájemci jednu z celkem 123 výprav do divoké přírody. Právo o tom informoval mluvčí Správy Národního parku Šumava Jan Dvořák.
Hrad Lichnice na Chrudimsku má po dvou dekádách znovu vyhlídku. Točitá rozhledna se jmenuje Milada po kruté hradní panně. Rozhledna stála 1,7 miliónu korun a zaplatily ji obce z regionu. Řekl to starosta Třemošnice Miroslav Bubeník.
Zatímco se turisty nabité zájezdové autobusy i jednotlivá auta řítí zaplňovat skalní města Adršpachu, Teplic, málo již Ostaš nebo Skály, skalní útvary na Slavném jsou stranou většího zájmu. A je to dobře, přírodu si tu můžete vychutnat v klidu.
Hrad Rýzmberk na Domažlicku je opředen řadou pověstí. Podle jedné z nich jednou za rok vstává z hrobu dívka, která drží v ruce rudé jablko.
Královské město Slaný je co do dochovaných architektonických památek mimořádně zajímavým a atraktivním městem. Jejich koncentrace je natolik velká, že jeden den k návštěvě zcela jistě nestačí.
Proč se traduje tato pověst, se neví, ale dvě obří svíce nikdy nezapálené stojí v presbytáři. Prý jsou naplněny střelným prachem. Poutní areál v Horní Polici u České Lípy je významným místem mariánského kultu, který se u nás v době baroka velmi rozšířil.
Tento víkend potěší všechny, kteří mají rádi historické akce. Za rytíři a spanilými princeznami se můžete vydat hned na několik míst v naší zemi - do Slaného nebo na hrady Házmburk či Helfštýn. S dětmi se můžete také vypravit na pohádkovou cestu nebo si vytvořit nějaký šperk na jarmarku ve Volyni.
Třetí květnový víkend nabízí široké spektrum akcí, které uspokojí milovníky jídla, piva i sportu. V Praze a Ostravě se konají dva barevné duhové závody, naplněné radostí z pohybu, do Litomyšle můžete vyrazit na velké gastronomické slavnosti k poctě Magdaleny Dobromily Rettigové a do Kostelce nad Černými lesy zase na slavnosti piva.
Lokalita kousek od Brna s kdysi nejhlubší těžební jámou na černé uhlí ve střední Evropě bude mít novou turistickou atrakci. Nákladnou přestavbu bývalé železniční vlečky Rosických uhelných dolů z běžného evropského rozchodu kolejí na úzkokolejku dokončuje parta nadšenců pro drážní historii při Muzeu průmyslových železnic ve Zbýšově.
V sobotu 20. května se v Krnově otevřou veřejnosti všechny významné kostely, muzea a další historické objekty. Koná se totiž Den otevřených památek, který již tradičně zahajuje turistickou sezónu ve městě s 24 tisíci obyvateli.
Putovat severním Českým středohořím a nenavštívit zámky v Benešově nad Ploučnicí je téměř hřích. Zámků je tu pět, prohlídkové jsou Horní a Dolní. Postavit je nechali Salhausenové ze Saska, a zanechali tak jedinečnou renesanční památku. V neděli na nádvoří budou Májové trhy, takže bonus k prohlídce.
Na Vysočině se v letošním prvním čtvrtletí ubytovalo přes 90 000 hostů, v meziročním srovnání tedy o téměř 22 procent více. Potěšitelné statistice pomohla podle organizace Vysočina Tourism příznivá zima.
Krypta, která ukrývá ostatky poutníků z 18. století, dává zvláštní atmosféru Bazilice Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku. Chrám proto po nedávném otevření pro turisty nově získal také průvodce.
Poničený kostel sv. Jiří v Lukové na Manětínsku již dávno neposkytuje duchovní útěchu. Přesto je duchů plný. To k němu přitahuje pozornost návštěvníků celého světa. Již pět let v opuštěných lavicích sedí, a i pod kůrem postávají omšelé šedobílé sochy. Připomínají sudetské Němce, kteří tu dříve žili.
Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny je největším chráněným územím v Jizerských horách, patří k největším u nás. Rezervace byla vyhlášena v roce 1999, vznikla sloučením původních sedmi z roku 1960 (Špičák, Stržový vrch, Poledník, Štolpichy, Frýdlantské cimbuří, Paličník, Tišina).