Novinky.cz ve městě Buštěhrad

Zobrazit všechny články o městě Buštěhrad

Zámek Kozel potěší interiéry, květy jara i barvami podzimu v parku

Stylově čistý klasicistní zámek Kozel, stojící pár kilometrů od Plzně, nedaleko obce Šťáhlavy, je umístěn na svahu pod lesem a je obklopen krajinářským parkem. Díky tomu je přirozeně včleněn do okolí. Jeho architektura i interiéry reprezentují mimořádný komplex rokoka a empíru, navíc prohlídka je plně bezbariérová a nezapomíná se ani na nevidomé.

Historické vodojemy v Brně se staly turistickým hitem

Z unikátních podzemních vodojemů v Brně, jejichž část byla poprvé zpřístupněna převážně odborné veřejnosti, se stal doslova návštěvnický hit. A to především díky fotografiím a videu atrakce na internetu, na skutečnou prohlídku vybranými návštěvníky se pak stály fronty.

V ruinách Starého Jičína lze přespat ve spacácích, kastelán nabízí strašidelné historky a opékání bu

Moravskoslezský kraj je plný památek, zatímco pohodlné zámky leží maximálně na nějakém brdu, jejich hradní předchůdci shlíželi na okolí z řáckých kopců. Nejinak je tomu u Starojičínského hradu.

V okolí zmizelé vesnice si lze vychutnat krásu šumavských kopců

Rozhlehlé louky, překrásné výhledy a také trocha nepříliš lichotivé historie. Tak lze charakterizovat část Šumavy, kam příliš lidí nezavítá.

Masakr Vršovců, skvostný barokní areál i vampyrismus připomíná východočeská Vraclav

Krví byla zbrocena půda na hradišti Vršovců ve Vratislavi, nyní psáno Vraclavi, 28. října 1108. Tady začalo vyvražďování knížecího rodu Vršovců. Pokračovalo masakrem v Praze, kde řada z předních představitelů rodu skončila na popravčím vrchu Petříně.

Označení „perla baroka“ není v případě Manětína pouhá fráze

Zmíněné označení nepatří jen známému zámku rodu Lažanských, ale celému nevelkému stejnojmennému městu s dvěma kostely a mnoha barokními sochami, umístěnými v zámku - a zejména venku u silnice i v okolí.

Templářskými legendami opředené Veveří tvrdě doplatilo na poválečné vlastníky

Hrad Veveří nad brněnským Prýglem (pro neznalé přehradou) patří mezi naše nejrozsáhlejší a legendami nejopředenější památky. Vše se točí kolem údajného pobytu templářů a ukrytí pokladu nevyčíslitelné hodnoty jak finanční, tak i historické.

V Ostravě se otevírá první státní muzeum

Nová pobočka Národního zemědělského muzea (NZM) se v pátek 18. září otevře veřejnosti v ostravské památkově chráněné Dolní oblasti Vítkovice. Na první státní muzeum v Ostravě se proměnilo dvojhalí vítkovických železáren, které sloužilo jako měděná huť, pak jako sklad žáruvzdorného materiálu a veronikárna. Až do konce října bude vstup do muzea zdarma.

Slevové vouchery budou v jižních Čechách dostupné až do listopadu

Až do listopadu mohou turisté, kteří zavítají na jih Čech, čerpat třicetiprocentní slevu na ubytování a také slevy na vstupy do hradů, zámků nebo muzeí. Jihočeský kraj uvolnil už na jaře v době koronavirové krize na slevové vouchery téměř čtyřicet milionů korun a peníze nejsou stále vyčerpány.

Nový Jičín: město klobouků i místo, kde monarchie přišla o nejlepšího válečníka

Generál Ernst Gideon von Laudon, nejlepší vojevůdce císařovny Marie Terezie, měl dobýt zpět ztracené Slezsko. Místo vítězství 14. července 1790 zemřel v Novém Jičíně na zápal plic. Monarchie přišla o nejlepšího válečníka, vyznamenal se zejména při bojích s Turky. Za vítězství u Bělehradu byl císařovnou povýšen.

Dingové pomohou vzkřísit Zoo Vyškov

Nová expozice s divokými australskými psy dingy, která bude největší ve střední Evropě, by mohla zoologické zahradě ve Vyškově pomoci vzpamatovat se z letošní sezony. Zoo v ní kvůli koronaviru a karanténě zaznamenala zhruba šestinový pokles návštěvnosti.

Polná vstoupila do povědomí neobjasněnou vraždou, ale především je to město hodnotných památek

Malé město s řadou památek, Polná, vstoupilo do povědomí hlavně vraždou dvacetileté švadleny Anežky Hrůzové v roce 1899 v lese Březina. Dnes ho známe hlavně kvůli zářijové Mrkvancové pouti – buchty s mrkvovou náplní, posypané mákem a cukrem.

Za slony mohou turisté vyrazit i do Lužických hor

Jedním z atraktivních míst Libereckého kraje jsou Bílé kameny, pískovcové skalní útvary u Jítravy v Lužických horách. Pro jejich zaoblené tvary se jim říká také Sloní kameny. Za slony tak nemusíme vždy vyrazit pouze do zoologické zahrady.

Po stopách ponurých balad Erbenovy Kytice s pochoutkou miletínských modlitbiček

Pohádky a balady řadí Karla Jaromíra Erbena, rodáka z východočeského Miletína (1811–1870), na špici českých autorů. Kytice je naprosto ojedinělým dílem, po jejích stopách vede od autorova rodného domu na okraji městečka velmi příjemná naučná stezka.