Novinky.cz ve městě Buštěhrad
Zobrazit všechny články o městě Buštěhrad
Vzpomínková jízda historických automobilů na Jiřího Kristiána Lobkowicze se uskuteční v pátek 15. června. Vozidla vyjedou v 9.30 hodin ze zámku v Praze-Dolních Počernicích, přestávku budou mít v Dětenicích u Jičína a před 16. hodinou dorazí na loučeňský zámek. Zde budou vystaveny.
Jak starý je měšťanský dům muzea? Kdo v historii ho obýval? Jak se v minulosti lišila práce se sbírkovými předměty od té dnešní? I další otázky zájemcům zodpoví výstava Muzea Českého krasu, která bude v Jenštejnském domě k vidění od 14. června do 21. září.
V rámci Víkendu otevřených zahrad si zájemci mohou v Mníšku pod Brdy výjimečně projít zámeckou zahradu s průvodcem, nebo si zajít na dva klasické prohlídkové okruhy. V neděli je pro děti připravena zábavná prohlídka s klíčnicí barona Kasta.
Nadcházející víkend byste neměli vynechat evropský dřevorubecký závod Eurojack v Jihlavě, sejdou se dřevorubci z celého světa. Ve Velharticích se ponoří do středověku v rámci středověké akce Štíty stříbrného lva. Po celé republice se otevřou zahrady s koncerty a komentovanými prohlídkami.
Nejen interiéry zámku, ale i romantická zákoutí zámeckého parku předvedou zájemcům zámečtí průvodci.
Tramvajový vůz tažený koňmi, historické autobusy nebo trolejbusy, které brázdily ulicemi města v minulém století. Prohlídka areálu trolejbusové vozovny v Husovicích a seznámení se s jednotlivými typy trolejbusů. Nejen to čeká na návštěvníky jihomoravské metropole v sobotu 9. června.
Všechno, co jste chtěli vědět o listinách, ale báli jste se zeptat - to je podtitul Dne otevřených dveří ve Státním okresním archívu Zlín na Klečůvce, který se uskuteční v sobotu 9. června od 14 do 19 hodin. Na dospělé zde čekají historické skvosty, na děti psaní husím brkem i tajná zámecká chodba.
Galerijní a muzejní noc se blíží – již v pátek 8. června nemá cenu chodit brzy spát ani pro dospělé ani pro děti. Do akce se ve Zlíně kromě Krajské galerie výtvarného umění a dalších institucí zapojilo i Zlínské muzeum připravilo pro tuto příležitost pestrý program pro celou rodinu.
Rekonstrukci za téměř 84 miliónů korun zaplatila ze dvou třetin Evropská unie, zbytek šel z rozpočtu města. Objekt patří v současnosti k nejmodernějším hvězdárnám nejen v naší republice, ale i ve střední Evropě.
Vltava vždy sloužila jako ideální vodní tepna k přepravě všemožného nákladu, zejména soli z Rakouska. Dobové snímky ukazují, jak se postupně ráz krajiny s přibývající civilizací a industrializací vnitrozemí měnil. Dlouhé svazky vorů přinášely k Praze zboží, řeka byla plná malebných úseků.
Pověst měl odjakživa výbornou. Protože co víc může hradu prospět, než když se o něm tvrdí, že je nedobytný? A tento vskutku nedobytný byl, ani husité v jeho případě neuspěli. Byl považován za cosi jako mimořádně bezpečný sejf, takže kdysi ukrýval i poklady z kostelů na Pražském hradě. Řeč je o Hazmburku.
Horký, těžký vzduch, vyprahlá půda, všudypřítomný prach i zákaz vystupovat z poskakujícího terénního vozu jinde než na určených zastávkách. Za teplého počasí si podmínky mosteckého Uhelného safari v ničem nezadají se skutečnými výpravami do sluncem rozpálených afrických stepí.
Letos poprvé se v Dobříši koná Regionální veletrh cestovního ruchu Od Brd k Vltavě. Veletrh, který vzniká pod záštitou Svazku obcí Dobříšska a Novoknínska společně se Svazkem obcí Středního Povltaví v rámci projektu Společná propagace regionu Brdy -Vltava, se uskuteční v sobotu 9. června od 9 do 15 hodin.
Macocha je nejznámější propast v Moravském krasu. Sloupsko-šošůvské jeskyně mají nejdelší prohlídkovou trasu. Ovšem největší raritou v novodobé historii jeskyní v Moravském krasu je nejmladší Výpustek.
Kunětická hora je charakteristickou dominantou východočeského Polabí vzniklou třetihorní činností země. Díky své siluetě a monumentálnímu postavení v krajině byla osídlena již v období pravěku.