Novinky.cz v obci Branná
Zobrazit všechny články o obci Branná
Malá Strana, známá také jako Menší Město pražské, patří k nejkrásnějším pražským čtvrtím. Za vycházku stojí v každé roční době, mimořádně krásná je zasněžená nebo naopak rozkvetlá. V polovině března, kdy jsme se na procházku vydali, můžeme zažít oboje. K vycházce jsme zvolili jednu z jejích nejkrásnějších částí, ostrov Kampa. Od Malé Strany ho odděluje Čertovka, krátký vltavský kanál s neopakovatelnou atmosférou.
O nadcházejícím víkendu se slavnostně otevře gotická zřícenina Karlův hrádek nedaleko Hluboké nad Vltavou. Zříceninu ze 14. století založil Karel IV. Jako osobní sídlo. Po staletí byla tato památka téměř zapomenuta. Až parta nadšenců založila před několika lety spolek s názvem Karlův hrádek, oslovila starostu Hluboké nad Vltavou a s pomocí archeologů a dalších vrací kulturní památce původní krásu gotického hradu.
Dvacátého března uplynulo rovných 630 let od chvíle, kdy byl umučen svatý Jan Nepomucký. Vydali jsme se do jeho rodného města Nepomuku, vzdáleného asi třicet kilometrů jihovýchodně od Plzně. Dozvěděli jsme se, proč sem pravidelně čtyřikrát do roka jezdili návštěvníci z Brazílie, na jakém netradičním místě se nachází jedna světcova socha nebo která relikvie obohatila Nepomuk u příležitosti zmíněného výročí.
Chata Bohumila Hrabala v Kersku, kterou Středočeský kraj koupil před necelými dvěma lety, by se po úpravách mohla veřejnosti otevřít 28. března 2024. Tehdy uplyne 110 let od spisovatelova narození. Nepůjde o klasickou muzejní expozici, nové uspořádání uvnitř by mělo navodit dojem, že Hrabal ještě před pár minutami seděl u stolu. Přibližně hodinový zážitek umocní výklad průvodce.
Františkánský klášter v Kadani na Chomutovsku slaví 550 let od svého založení. K výročí připravil výstavy s názvem Klášter a jeho pán, která přiblíží návštěvníkům počátky vzniku kláštera i život jeho zakladatele Jana Hasištejnského z Lobkowicz. Výstavu připravilo kadaňské muzeum, které je provozovatelem objektu, ke dvěma výročím.
Nově vyznačená dálková trasa Hřebenovka Českým Švýcarskem byla včera otevřena na Sněžníku na Děčínsku. Stokilometrová trasa navazuje na historickou modrou hřebenovku mezi Pradědem a Aší, jejíž první úsek Ještěd–Růžák vznikl právě v Českém Švýcarsku před 120 lety. Za její vyznačení a další náklady zaplatil Ústecký kraj 1,4 milionu korun. Do nejkrásnějších i málo známých míst kraje má přilákat nové návštěvníky.
Po takřka šedesáti letech od ničivého požáru střechy nad presbytářem v roce 1964 se o víkendu otevřel veřejnosti kostel sv. Jiří v Horním Slavkově na Sokolovsku. Je výjimečný tím, že je takzvaným kostelním hradem, který plnil v době husitských válek i obrannou funkci města. Svým pevnostním charakterem je jedinečnou a vzácnou památkou.
Park u zámku v Průhonicích nedaleko Prahy zaplavují barvy jarních květů a podle botaniků je zanedlouho doplní i odstíny tisíců rododendronů. V těchto dnech nabízejí podívanou rozkvetlé koniklece, mochny, sasanky či prvosenky.
Ačkoliv není veliká a do jejích útrob nelze nahlédnout, oplývá krásnými výhledy do dalekého okolí. Kamýcká zřícenina je zasazena do malebného kraje Českého středohoří a nalezneme ji ve stejnojmenné obci přibližně pět kilometrů od Litoměřic. Zřícenina se vypíná na čedičové skále v nadmořské výšce 382 metrů. A proč se jí vlastně Kamýk říká? Jde o staročeské synonymum pro skálu či kámen. Uznejme tedy, že pro tento hrad byl název vybrán zcela příhodně.
„Není to pro každého! Polezeme dolů po žebřících a počítejte s tím, že se můžete zašpinit,“ varuje Radovan Kukutsch před návštěvou někdejšího stříbrného dolu v Horním Městě na Bruntálsku. Právě ten se v obci s 800 obyvateli stane od léta novým turistickým cílem.
Nejnavštěvovanější středočeská památka, hrad Karlštejn dokončuje rozsáhlou rekonstrukci. Část nádvoří je zatím ještě obehnána plechovými zábranami, stále tu pracují mnozí dělníci, ale po 20. dubnu by se mělo vše dokončit a návštěvníci budou vstupovat i do nových, dříve zasypaných prostor hradu.
Úžasné vyhlídky na vltavské meandry, z nichž zvláště jedna je nadmíru známá a navštěvovaná, představují hlavní turistické cíle u středočeského Teletína, části obce Krňany. Ovšem nabídka tím není zdaleka vyčerpaná.
Pevnostní muzeum Stachelberg nad Babím na Trutnovsku se naplno otevřelo veřejnosti. Členové stachelberského spolku obnovili s pomocí báňských záchranářů z Odolova v Jestřebích horách na Trutnovsku původní odvodňovací štolu z roku 1937. Chodba dlouhá 80 metrů zajišťuje odtok vody z rozsáhlé podzemní tvrze, kudy vede prohlídková trasa.
Ve středních Čechách leží malebná obec Nelahozeves. Známá je především jako rodiště jednoho z nejvýznamnějších českých hudebních skladatelů – Antonína Dvořáka. Kromě jeho rodného domu zde najdeme i jednu z nejkrásnějších renesančních staveb v Čechách, a to zámek Nelahozeves.
Hřebenovka Českým Švýcarskem provede pěší turisty přes známá i méně známá místa. Nová turistická trasa se otevře 25. dubna a měří 101 kilometrů. Povede od obce Petrovice na Ústecku na nejvyšší stolovou horu v zemi Děčínský Sněžník a dál do Hřenska, přes atraktivní místa v národním parku až po Šébr.