Novinky.cz ve městě Brandýs nad Labem-Stará Boleslav
Zobrazit všechny články o městě Brandýs nad Labem-Stará Boleslav
Areál františkánského kláštera v Chebu by měl už v příštím roce ukázat návštěvníkům nové prostory. Město plánuje propojení dnes veřejně přístupné křížové chodby a klášterní zahrady, upravené před několika lety, a vytvořit tak novou návštěvnickou trasu, jak uvedl kastelán kláštera Tomáš Dostál.
Národní zemědělské muzeum v Praze na Letné připravilo ve svém pražském sídle novou expozici rybářství. První návštěvníky přivítá už 17. prosince, informovala mluvčí muzea Petra Wagnerová.
U Liberce vznikla nová naučná stezka se 14 zastaveními. Představuje hornickou minulost oblasti. V příštím roce přibudou k informačním tabulím ještě dřevěné repliky strojního zařízení, jako je rumpál nebo větrák, které horníci při těžbě používali. Stezka by se navíc měla stát součástí značených tras Klubu českých turistů. Informoval o tom Petr Pimek ze společnosti Archa 13.
Málokterá země má na tolik hradů a zámků jako Česká republika. Patřičně se jimi chlubíme, i když jsme jich dokázali také abnormální množství zdevastovat. Jsou zámky notoricky známé, kde je návštěvnost na samé hranici únosnosti.
Už před více jak 2000 lety se zalíbila krajina kolem řeky Vltavy našim předkům. V místech, kde je dnes přehrada Slapy, se kromě jiných usadili tajemní a mnohdy opěvovaní Keltové. Nebyli však jediní, a tak se můžeme v okolí podívat také na dva pozůstatky hradů.
Návštěvnost hradů, zámků a dalších památek ve správě státu letos překonala rekordní počet pět miliónů lidí. Informovala o tom Jana Tichá, mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ), který přibližně stovku památkových objektů spravuje. Počet návštěvníků je nejvyšší nejméně od roku 2009, od kdy NPÚ pracuje se současným systémem evidence.
Severočeské muzeum v Liberci připravilo výstavu deskových her, které byly oblíbené u obyvatel města před sto lety. Jsou z kolekce, která patří v muzeu k nejstarším. Informoval o tom ředitel Severočeského muzea Jiří Křížek.
Unikátní ledárium otevře v sobotu brány na Pláni ve Špindlerově Mlýně. Návštěvníci se ocitnou v říši císaře Karla IV. (1316 - 1378), obklopeni královými manželkami a nejznámějšími fragmenty z panovníkovy doby.
Nevelká je obec Tetín, nad Berounkou se vypínající. Přesto místo velmi památné, historií i přírodní energií nabité. Tetín byl hraniční přemyslovským opevněním, z čehož je patrno, z jak malého knížectví vznikl později mohutný středověký stát.
Od roku 2011 se zámek Loučeň přiřadil k památkám, jež vyznávají celoroční provoz - což zejména k „nezimám“ posledních let je záměr, který padl na úrodnou půdu. Předem ohlášené skupiny mohou zavítat prakticky kdykoliv.
Šachova synagoga v Holešově, jedna z nejstarších a zároveň nejvíce ceněných v Česku, zve na noční prohlídku. Akce se koná v pátek 11. prosince v 17 hodin.
Při druhém adventním víkendu nás sluníčko vytáhlo na výlet k hradu Karlštejn. Skoro podzimní počasí přálo nádherným výhledům a ještě lepším zážitkům z cesty. Proto se tedy vydejme na výlet místy s až překvapivými pohledy na známý hrad.
Šluknovsko se pyšní přírodními krásami i historickými památkami - poukázat na ně chtějí zakladatelé Severního Království. Nový produkt cestovního ruchu má zatraktivnit lokalitu a přivést do výběžku turisty. Podrobnosti sdělila jedna z organizátorek vyhlášení Helena Landová ze šluknovského klubu českých turistů. To proběhlo v neděli spolu s doprovodným programem.
Máte rádi rozhledny a ani na podzim neleníte vyrazit na výlet? Pak vás možná nadchne zpráva o plánovaném otevření Stezky v oblacích. Ta nabídne pohled na Kralický Sněžník, Jeseníky i Krkonoše.
Velký zájem vzbudily mezi laiky i odborníky prohlídky interiérů, které v plzeňských bytech navrhl za první republiky světoznámý architekt Adolf Loos. Město a soukromý majitel letos v dubnu otevřeli dvě prohlídkové trasy, které vezmou zájemce do tří Loosem navržených interiérů.