Novinky.cz v obci Bohutice
Zobrazit všechny články o obci Bohutice
Nedaleko Volar na stráni pod lesem stojí jeden z drobných klenotů barokní architektury, ideálně spjatý s šumavskou přírodou, ba i tajemným děním i výskytem pohádkové bytosti v pověstech zmiňovaný. Jako mnoho jiných povstal z popela ohně lhostejnosti a vandalismu nedávných let a opět zdobí krajinu.
Tiskařská sláva brány Šumavy, kdy se zde tiskly bible stejně jako korány, je sice dávno pryč, ale i tak na časy historického dění i podnikatelských úspěchů jsou vepsány ve zdech zámku, hradeb i mnoha domů.
Za pozornost stojí i drobné památky, které mnohdy bez většího zájmu míjíme. Nedaleko Panenského Týnce a Třebíze leží malá obec Neprobylice. Pod středověkou tvrí, jež se měla stát dějištěm hrůzné tragédie, stojí unikátní šestiboká zvonička. Takovou nikde neuvidíte. Má netradičně zavěšené tři zvony.
Nadcházející víkend dětem nabídne dobrodružné zážitky, herní odreagování, interaktivní vzdělání, pohádkovou kulturu a další program. Ty, které milují zvířátka, ocení jistě narozeninovou oslavu lvice a tygra v táborské zoo či Den pro prasátka v Zoo Ostrava.
Nové výstavy, které stojí za pozornost, zahájení zámecké a hradní sezóny, cestovatelské besedy, výpravy do dějin, gastronomické požitky... To vše nabízí první březnový víkend. Nezbývá tedy než si ho naplno užít.
Zachovat zámek Kácov na Kutnohorsku jako veřejně přístupnou památku, provozovat v něm muzeum a zvelebit prostředí před budovou směrem k pivovaru plánuje nový majitel renesančně-barokní památky.
Ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy od ledna probíhá ojedinělá výstava dřevěných hodin. Jedná se o část rozsáhlé sbírky Miloše Klikara, který ji sestavoval přes 30 let. Výstava potrvá do 24. dubna.
V Botanické zahradě v Liberci poprvé vykvetl žlutokap, i s květenstvím má nyní na výšku přes čtyři metry. První květy se rozvinuly v neděli. Zatím jich je sedm, ale mohou jich být až stovky, řekla v pondělí zahradní inženýrka liberecké botanické zahrady Blanka Nouzáková.
K malebnosti kraje zemí českých i moravských přispívají v krajině rozseté drobné sakrální památky, dříve sloužící k prostému pomodlení robotníků cestou na pole, dnes mnohdy ve stínu lípy skýtající příjemné místo k odpočinku znaveného turisty, či inspiraci pro krajinnou tvorbu malíře nebo fotografa.
Možná píšu proto, že jsou dvě pravdivé informace. První: Němci za války drancovali Evropu a za pomoci speciálních komand nakradli obrovské množství uměleckých pokladů i cenností a mincovního zlata, taktéž maďarského. Druhá se týká umístění na Jelení hoře, ta se tyčí v centru Novohradských hor.
Pokladem je Šumava sama, tak krásné pohoří jen tak nevymyslíte. Šumava se ale mění, ne vždy k lepšímu, civilizační zásahy jsou stále patrnější. Tam, kde se dřív střetávali pěší, se nyní na asfaltkách prohánějí cyklisté, mnozí lapači kilometrů nevnímají krajinu. Svahy podléhají sjezdovkám…
Ještě než se pustíte do jarních detoxikačních kúr a pozvolného shazování kil do plavek, dopřejte si masopustní hody. Kdybyste přece jen trpěli výčitkami, vystřídejte obžerství za trochu sportu, ať už obujete tenisky, nebo si stoupnete na běžky.
Nezaměnitelné aroma Olomouckých tvarůžků se bude v polovině dubna linout historickým centrem Olomouce. Město ožije prvním ročníkem festivalu, který bude zaměřený na tuto věhlasnou hanáckou pochoutku. Na Olomouckém tvarůžkovém festivalu budou k dostání různé pokrmy i moučníky, při jejichž přípravě se používají tvarůžky.
Velký skleník v Květné zahradě v Kroměříži zkrášlí půvabné kamélie. Lidé si budou moci prohlédnout desítky těchto vzácných, více než stoletých rostlin, které bohatě nakvétají právě v tomto období. Pěstování kamélií má v Kroměříži tradici spadající do druhé poloviny 19. století. Ve století minulém patřily k největším lákadlům tamní rostlinné sbírky a jejich kolekce zahrnovala několik desítek vzrostlých exemplářů.
Do chystaného muzea v Čapkově vile na Vinohradech se lidé podívají ve skupinách nejvýše po sedmi. Na podzim začne oprava domu, budova a zahrada se po ní vrátí do původní podoby ze 30. let minulého století. Informoval o tom radní Prahy 10 pro územní rozvoj Bohumil Zoufalík. Muzeum se ve vile otevře v roce 2018, na který připadá výročí 80 let od smrti jejího majitele, spisovatele Karla Čapka.