Novinky.cz ve městě Blansko

Zobrazit všechny články o městě Blansko

Klášter Zlatá Koruna nechal postavit Přemysl Otakar II., aby naštval Vítkovce

Zlatou Korunu známe ze dvou důvodů. Milovníci historie jako jihočeský cisterciácký klášter nedaleko Českého Krumlova, vodáci jako jedno z tábořišť na Vltavě. Věnujme se první alternativě.

Zlínská zoologická zahrada byla loni pátým turisty nejnavštěvovanějším místem v Česku

Čtyři přední místa zaujala Praha. I když návštěva lanovky jako prvořadé atrakce je trochu sporná. Jde především o dopravní prostředek na Petřín, kvůli ní samotné sem určitě návštěvníci nechodí. Páté místo zlínské zoo je skvělým úspěchem hlavně pro její pracovníky.

Přemyslovský Kamýk zůstal po výstavbě Karlštejna opuštěný a zvolna zanikl

Příjemný a nenáročný výlet je na ruinu hradu Kamýk, zvaný i Vrškamýk či Hunec. Tyčí se na zarostlém kopci nad obcí Kamýk nad Vltavou, poblíž vodní nádrže Kamýk, která je jednou z přehrad vltavské kaskády.

Grébovka je méně známou oázou klidu v Praze

Zahrady a sady v centru metropole jsou známé nejen domácím, ale vědí o nich i zahraniční návštěvníci Prahy. Trochu opomíjenou lokalitou, na čemž profitují hlavně lidé z okolí, jsou Havlíčkovy sady, známé jako Grébovka.

Po stopách Šikmého kostela aneb Putování Karvinskem a Ostravou

Oba díly, které z plánované trilogie Šikmý kostel zatím vyšly, se staly bestsellery. Díky tomu, že spisovatelka Karin Lednická zasadila příběhy svých hrdinů do reálných kulis a historických událostí, míří teď do dějiště „románové kroniky ztraceného města” stovky čtenářů, pamětníků i jejich potomků.

Opravený hrad Vízmburk se otevírá

Učiteli z Havlovic Jaroslavu Balcarovi se spolu s partou nadšenců podařilo opravit a zakonzervovat zříceninu hradu Vízmburk na Trutnovsku.

Kunínský zámek po totální destrukci vstal jako bájný Fénix z popela

Obec Kunín má většina lidí spojenou s mlékárnou. Ta tu ale od roku 2004 nesídlí. Závod založený v roce 1992 (původní mlékárna ale měla tradici z 19. století) přestěhovali v roce 2004 do Ostravy-Martinova. Od roku 2007 ho vlastní francouzská společnost Lactalis.

Mimo turistické hledáčky. Mezi neobjevenými skvosty Česka jsou zámky i muzea

Pražský hrad nebo malebné centrum Českého Krumlova znají asi všichni turisté. Existuje však řada míst, která jsou přehlížená, opomíjená a během normálních časů ne tolik frekventovaná. Seznam 42 takových skvostů zveřejnila ve čtvrtek agentura CzechTourism. Nachází se na něm řada zámků či muzeí, štola, kryt nebo klášter.

V Ralsku se už deset let daří zubru evropskému

Na stádo, které se z původních pěti dovezených kusů rozrostlo na čtyři desítky, můžete narazit na bývalé letecké střelnici Židlov. Největšího evropského suchozemského savce lidé ve volné přírodě vyhubili před sto lety. Na sever Čech, do prostoru Ralsko, ho přivezly v rámci mezinárodního programu usilujícího o jeho návrat do volné přírody Vojenské lesy a statky ČR (VLS) v roce 2011 z Polska.

Na Hluboké prodloužili ferratu. Je teď nejdelší v Česku

Turisté se mohou těšit na další atrakci u vltavské vodní cesty. U Hluboké nad Vltavou prodloužili ferratu o čtyři sta metrů. Ferrata Hluboká je teď nejdelší svého druhu v republice. Je přístupná jak z vody, tak z cyklostezky, zvládnou ji i rodiny s dětmi.

Opomíjeným skvostem ve stínu monumentálního Černínského paláce je jeho zahrada

Dva stavitelské skvosty stojí v Praze na Hradčanech proti sobě. Loreta se svými nezměrnými poklady a mohutná impozantní hmota Černínského paláce.

Uhelné safari zve do útrob obřího bagru

Korečkový bagr RK5500, který v lomu ČSA na Mostecku přestal těžit uhlí před pěti lety, je novým turistickým lákadlem Uhelného safari. Unikátní stroj si zájemci o návštěvu industriálního prostředí hnědouhelných lomů budou moci prohlédnout, hned jak to dovolí epidemická situace.

Zchátralou Kunětickou horu měl zachránit i sběr šneků

Líbí a nelíbí. Takový bude zřejmě názor na projekt obnovy státního hradu pod názvem Kunětická hora Dušana Jurkoviče – básníka dřeva.

Na Šumavě se otevírá stezka Olšina

Naučná stezka Olšina na Českokrumlovsku se v pátek otevírá veřejnosti. Vojenské lesy a statky stihly její dostavbu o měsíc dřív, než se původně předpokládalo. Na stezce jsou nové chodníky z akátového a jedlového dřeva.

Část tajuplného brněnského krytu Denis se otevře veřejnosti

Kolem vchodů do pověstmi opředeného podzemí před hlavním nádražím v Brně prochází denně tisíce lidí. Jen málokdo se však za mříže, které vstupy chrání, mohl podívat. A možná i proto se o krytu pod Petrovem vyprávěly celé legendy. To se však nyní s otevřením prostor změní.