Novinky.cz ve městě Blansko
Zobrazit všechny články o městě Blansko
Že nemusí být masopust jen o pochoutkách z pašíka. Předvedou 21. února na tradiční akci na Sychrově. Rohanové, jimž zámek patřil, měli mlsnou „hubu”, možná by jim ale netradiční pochoutky také zachutnaly. Veselí začíná v 9 a končí v 16 hodin. Ale nebojte, zabijačkové pochoutky tu budou také.
Z krytu v Ústí nad Labem, který měl chránit obyvatele v době druhé světové války, později pak před případným nebezpečím jaderných zbraní, vzniklo Muzeum civilní obrany. Unikátní je právě soustavou chodeb vybudovaných ve skále.
Již v těchto dnech vykvétají květy kamélií v zámecké oranžerii v Lysicích. Návštěvníci se mohou jejich nádherou potěšit již v sobotu 14. února a oslavit tak svátek všech zamilovaných obklopeni záplavou růžových květů.
Na shazování zimních kil do plavek je ještě brzy, takže si tento víkend ještě klidně můžete dopřát trochu mlsání. Staré Město láká na exkurzi do francouzské gastronomie, Bystřice nad Pernštejnem zase na moravské uzené. Jestli přece jen dáte raději přednost pohybu, zapojte se do badmintonového turnaje v Praze nebo třeba do závodu na historických lyžích v Pecce.
Na samém okraji pražského parku Stromovka, přímo nad stanicí Bubeneč se nalézá vrch Pecka. Je to unikátní útvar, který odolal vlivu Vltavy. Ve výšce 200 metrů nad mořem se po opatrném vystoupání stane místní rozhlednou. Od Hradčanské stačí jet autobusem 131 na stanici Goetheho.
Vsetínské Beskydy jsou jednou z kolébek turistiky na Moravě. Jejich krása podmanila i známého spisovatele Karla Jaromíra Erbena, který zde strávil nejeden den, staly se zamilovaným místem rodiny prezidenta Masaryka. Zdejší stráně a hřebeny pak jsou rájem turistiky na běžkách.
Bohatá sněhová nadílka posledních dnů přinesla ideální podmínky pro běžkaře ve Velkých Karlovicích. Obec, vyhlášená množstvím skiareálů a sjezdovek, si v posledních letech získává čím dál větší popularitu také u běžkařů díky bohaté síti upravovaných a kvalitně značených tras.
V okolí Jílového u Prahy bude turistům zpřístupněna další štola, v níž se kdysi těžila zlatá ruda. Občanské sdružení Montanika chce vyčistit a spolu s regionálním muzeem otevřít novou štolu Václav, prvních 200 metrů si budou moci zájemci projít už v březnu, sdělila mluvčí hejtmanství Nicole Mertinová.
Graciézní empírový most překlenoval od roku 1848 Vltavu u Podolska nedaleko Písku. Po zbudování Orlické přehrady hrozila jeho demolice, nakonec zvítězil zdravý rozum, most byl rozebrán a přemístěn na Lužnici. Proto můžeme unikátní stavbu obdivovat a využívat.
Zubatá hradba skal tyčící se nad obcí Černolice vypadá, jako by sem skály spadly z nebe. Však také pověsti vyprávějí, že tahle skaliska těsně před branami Brd sem opravdu spadla… čertovi z ramen.
Bratranci francouzského krále, „princové z královské krve”, jak zněl titul knížecího rodu původně z Bretaně, zakoupili zanedbaný Sychrov v roce 1820. Evropa byla zdevastována válkami, které vedl Napoleon Bonaparte. Před ním Francii pustošily události navazující na Velkou revoluci z let 1789-1799.
Dávno před současně nastolenou otázkou západní civilizace versus islám nechal postavit majitel lednicko-valtického panství kníže Alois I. Z Lichtenštejna v Lednici minaret. Stavbu v maurském stylu postavil architekt Josef Hardmuth. Dokončil ho v roce 1802, je tedy přes dvě stě let stará.
Na Klatovsku, asi devět kilometrů jižně od Horažďovic se nachází malá a na první pohled nenápadná obec. Jen málokoho napadne, že ve středověku zde stával hrádek.
Návštěvu památek, hradů a zámků si obyčejně spojujeme především s létem, zima už ale dávno nepatří jen lyžování. Svědčí o tom i nabídka turistických cílů v regionu Brdy - Vltava, který i v zimě nabízí celou řadu zajímavých cílů.
Cudně zahalená je Fortuna volubilis – Štěstěna vrtkavá, bohyně stojící na vratké kouli symbolizující nejistý osud. Před téměř pěti sty lety si ji nechal namalovat na stěnu pokoje Vojtěch z Pernštejna. Štěstěna dává i bere.