Novinky.cz v pohoří Bílé Karpaty
Zobrazit všechny články o pohoří Bílé Karpaty
Vychutnejte si období masopustu plnými doušky. V Praze, Mariánských Lázních či Plzni budete moci ochutnat zabijačkové speciality, ale i sladké dobroty. Koná se také řada festivalů, například filmový Future Gate, Na hlavu, který je zaměřen na duševní zdraví. ZcestFest vás zase okouzlí vůní dálek.
Naši procházku Letnou jsme zahájili v Chotkových sadech, které sousedí s Královskou zahradou areálu Pražského hradu, a pokračovali jsme do navazujících sadů Letenských. Před Kramářovou vilou jsme se dozvěděli, kdy šlo našemu prvnímu premiérovi o život, a prohlédli si také dar od knížete Viléma z Hanavy.
Téměř na den přesně je tomu 300 let, kdy byl na hraběti Janu Wratislavovi Clarym spáchán mord. Sedmnáctého ledna 1720 nenáviděného šlechtice zabilo 15 jeho služebných na lesní cestě nedaleko Štětí. Na místě vraždy stojí polorozpadlá kaplička nazývaná Hraběcí.
Děti si budou moci užít prodlouženého víkendu díky pololetním prázdninám. Premianti si mohou užít zlevněné nebo zcela bezplatné vstupné v táborské zoo, speciální prázdninové akce chystá také Zoopark Zájezd. Zábavu nabídne také mistrovství v sáňkování a bobování, které se uskuteční v Krkonoších. Vyrazit můžete také na pohádky.
Již v polovině roku bude možné na Božím Daru potkat někdejšího významného pěvce a skladatele Antona Günthera nebo u Abertam prospektory hledající nejvhodnější místo pro otevření cínového dolu Červená jáma. Spolek Antikomplex totiž realizuje již řadu měsíců projekt nazvaný Znovuoživené Krušnohoří, v rámci kterého pro sedm měst a obcí na české i saské straně hranice připravuje dobové vizualizace významných historických míst a osobností.
Krajina kolem Bystřice nad Perštýnem se nazývá Zubří zemí. Je to podle pernštejnského erbu, rodu, kterému panství patřilo. Zubr s houžví v nozdrách. Najdete tu několik romantických zřícenin: Pyšlec, hrad jména podivného, Aueršperk, Lísek, Mitrov, Dalečín. Králem mezi nimi je Zubštejn, Zubří kámen.
Tisíce lidí navštěvují každoročně Broumovsko, aby se ponořili do tajů Adršpašsko-teplických skal. Neméně zajímavá je ale také návštěva samotného Broumova, který nabízí nejen benediktínský klášter, ale i pivovar či vzácný kostel opředený pověstmi.
O víkendu se bude oslavovat Mezinárodní den zeber. Seznamte se s těmito pruhovanými obyvateli Afriky během akce v pražské zoo. Pokud ale máte rádi poněkud nebezpečnější tvory, vyrazte na krmení krokodýlů do Protivína. Klidný program vám nabídnou divadla a pohádky, třeba o Jeníčkovi a Mařence, vodníku Česílkovi nebo pračlověku.
Přímo v centru Rýmařova, v místě zvaném Na Hrádku, najdete dvě expozice pod širým nebem. Nejen že se ocitnete na území přemyslovského správního centra z 13. století, ale seznámíte také s geologickou stavbou Jeseníků. Koncem loňského roku tato chráněná archeologická lokalita dostala nový vzhled.
Do skalního města Hruboskalsko nedaleko Turnova, které se nachází mezi hradem Valdštejn a zámkem Hrubá Skála, se můžete vydat i v zimě. Vyhnete se davům turistů a mezi vysokými skalami a strmými kaňony se často budete toulat jen vy sami, případně s rodinou. A že je na co se dívat.
Na konci roku 2019 Zlínský kraj oficiálně zahájil rekonstrukci Zámku Kinských ve Valašském Meziříčí a stavbu Cyrilometodějského centra ve Starém Městě. Intenzivně běží příprava obnovy Památníku tragédie na Ploštině a také projekt revitalizace hospodářského dvora v Rymicích na Kroměřížsku.
Do klatovských katakomb zavítal vloni rekordní počet turistů. Proslulé krypty pod jezuitským kostelem zasvěceným Neposkvrněnému početí Panny Marie a sv. Ignácovi zhlédlo vloni 48 219 návštěvníků. Svojí návštěvností se tak katakomby řadí mezi nejoblíbenější turistické cíle Plzeňského kraje.
Loni už podruhé se podle analýzy společnosti Obce v datech středočeské Říčany staly místem s nejvyšší kvalitou života v Česku. Co může toto šestnáctitisícové město ležící zhruba dvacet kilometrů jihovýchodně od Prahy nabídnout lidem, kteří sem přijedou jen na návštěvu?
Malé město Smečno na Kladensku, připomínané kolem roku 1250, je plné zajímavostí. Na žádost Bořity z Martinic král Vladislav Jagellonský v roce 1510 nechal přejmenovat Smečno na Muncifaj (Dubovou horu) z latinského Mons fagi. Název, který zní jako z Drdových pohádek, se užíval až do 19. století.
Přestože zámecká sezona skončila již před několika týdny, v bíloveckém zámku je stále rušno. Probíhají zde totiž další naplánované rekonstrukce. Stavební ruch panuje nejen v suterénních prostorách, ale i na chodbách nebo ve Velké jídelně.