Novinky.cz
www.novinky.cz/cestovani/tipy-na-vylety · 4289 článků
Výletní loď Arnošt z Pardubic zahájí letní sezonu v sobotu 20. dubna. Kromě tradičních jízd po Labi do Srnojed, Kunětic a Brozan připravuje také pirátskou jízdu, plavbu se středověkými řemesly, ochutnávky vín nebo koncerty Michala Hrůzy či Petry Hapkové.
Dopravit se do Nového Města pod Smrkem je nejlépe buď pěšky, nebo na kole po starých poutních a lesních cestách. Možná i to je důvodem, že na Frýdlantsku je rozšířeným sportem turistika a v poslední době cyklistika.
Čáry a magie v křivulích zakleté, na pergamenech zjevené jsou drahým špásem. Elixír mládí, zlato ani kámen mudrců nepřinesou, jen výdaje. Také proto asi neměl vášnivý alchymista Jan Zbyněk Zajíc na přestavbu sídla a musel ho prodat.
Modely kultovních vozů druhé poloviny 20. století obsadí od soboty třetí nádvoří středověkého hradu Helfštýn na Přerovsku. Lidé uvidí nejluxusnější značky i auta známá z filmů a světových závodů.
Přestože v jihomoravské obci Slup ještě leží sníh, Technické muzeum v Brně zde chystá na sobotu 6. dubna akci s názvem Jaro na mlýně. Je určena pro širokou veřejnost, zejména pro rodiny s dětmi, pro které jsou připravena soutěžní stanoviště.
Návštěvníci Brna, ale i obyvatelé města si neuvědomují, co se často skrývá pod povrchem ulic, parků, náměstí a budov, především v historické části města. Jedním z takových prostorů je okolí Jakubského kostela, který již ve 13. století obklopoval hřbitov.
Návštěvnická sezóna začala během uplynulého víkendu, a to navzdory silnému sněžení, nejen na většině hradů a zámků. Poprvé se pro veřejnost otevřely brány ostravského Dolu Michal, který je součástí seznamu národních kulturních památek a který patří k nejpozoruhodnějším svědkům hornické historie ve střední Evropě.
Jizerská magistrála se proplétá mezi vrcholky hor na severu Čech. Celou zimu jsou upravovány běžecké stopy na 170 kilometrech celými horami. Letos zima ještě nekončí a do stop vyrazí především senioři. Magistrála je pro ně silným opiátem, dovedou namazat a běh je prostě paráda.
Chtěli byste na vlastní oči vidět mlýn, který se dá podle potřeby převážet, kam chcete? Třeba od jedné řeky ke druhé? Který měří na výšku přes tři metry, váží téměř 300 kilogramů, ale je schopen pracovat i na malém potůčku?
Jeden z nejznámějších českých hradů hrad Karlštejn připravil na Velikonoce výstavu Šlechtických rodových ražeb 16. a 17. století a pro velký zájem veřejnosti prodlužuje otevírací dobu.
Velikonoční víkend nabitý k prasknutí nabídne zámek v Plumlově. V sobotu 30. března oslaví 333 let od začátku svého zrodu, v neděli a v pondělí zahájí sezónu nikoli s Velikonocemi, ale sokolníky a jejich svěřenci.
Za světel míhajících se plamínků loučí se vydají návštěvníci zříceniny hradu Hauenštejn na speciální noční prohlídku, při níž bude řinčet ostří mečů. Více o alkoholu na Těšínsku se dozvědí účastníci výstavy v Muzeu Beskyd. Po celém Česku se v průběhu celého víkendu otevřou velikonoční jarmarky.
Velikonoční víkend zasypou akce spojené se zdobením kraslic, pletením pomlázek a ochutnáváním svátečních specialit. Kromě jarmarků a veletrhů ale můžete potěšit své ratolesti „zvířátkovou“ zábavou v děčínské či brněnské zoologické zahradě.
„Nesměla tudy proklouznout ani myš, hranice byla velmi exponovaná, málokdo se ale dostal do její blízkosti,“ vypráví o poválečné historii zříceniny nad Dyjí průvodce. Bdělí nebyli jen pohraničníci, hraniční pásmo měli pod dozorem příslušníci Pomocné stráže VB a též dorost.
Nejvyšším vrchem na území CHKO Český kras je Bacín se svými 499 metry nadmořské výšky. Nachází se nad Vinařicemi, zhruba čtyři kilometry jihovýchodně od Koněprus a sedm kilometrů jižně od Berouna. Právě tato kóta (ovšem nejen ona) je cílem výpravy, jež právě začíná.