Kudy z nudy v oblasti Zlínský kraj

Zobrazit všechny články o oblasti Zlínský kraj

Zříceniny hradů Starý a Nový Žeberk

Na vrcholu Jezerky stával kdysi hrad Starý Žeberk. V současné době jeho existenci připomínají jen nepatrné a pro laika v terénu obtížně rozpoznatelné zbytky. Nedaleko od něj, na vrcholu Zámecké hory, jsou zachovány zbytky zdiva paláce a hradeb Nového Žeberku.

Děkanský kostel sv. Jiljí v Jirkově

Kostel sv. Jiljí v Jirkově stojí na místě raně gotického obranného kostelíka z doby kolem roku 1300. Kostel, který patří mezi nejstarší stavební památky v Jirkově, je veřejnosti přístupný v době pravidelných bohoslužeb, konají se v něm katolické svatební obřady.

Stráž nad Nežárkou - město známé díky pěvkyni Emě Destinnové

Stráž nad Nežárkou je jihočeské město, nacházající se přibližně v polovině cesty mezi Jindřichovým Hradcem a Třeboní. Město je spojeno s památkou slavné pěvkyně Emy Destinnové, která zakoupila zdejší zámek, a žila zde až do své smrti v roce 1930.

Plzenecká železnice - úzkorozchodná trať ve Starém Plzenci

Úzkorozchodná trať je vybudována v areálu dětského tábora ve Starém Plzenci. Plzenecká železnice má ve svých sbírkách sedm úzkorozchodných lokomotiv a padesát šest vagónů různých typů. Muzejní dráha je vybudována v areálu dětského tábora ve Starém Plzenci.

Hasičské muzeum ve Starém Plzenci

Expozice muzea se zabývá historií hasičstva, technikou, výzbrojí, výstrojí a dokumenty. Muzeum sídlí v areálu hasičské zbrojnice – u kapličky.

Lomnice nad Popelkou - Městské muzeum a galerie

Muzeum může návštěvníkům nabídnout několik stálých expozic, vedle historie města i etnografické oddělení, mineralogickou a zoologickou expozici, výstavní prostory, reprezentační místnosti původních majitelů rodiny Šlechtů, Památník Jaroslava Seiferta a galerii oblastních výtvarníků.

Dům pod půlměsícem v Sobotce

Dům pod půlměsícem La casa sotto la luna byl odhalen v říjnu 1991. Je završením tvůrčího projektu italského umělce Claudia Parmiggianiho. Jedná se o dílo, které nelze nikdy uvidět celé najednou, zbývající části jsou v Itálii, Egyptě a ve Francii.

Zříceniny gotického hradu Kumburk

Nalézá se v jednom z cípů pomyslného trojúhelníku nazývaného Český ráj v nadmořské výšce 642 m n. M. V okrese Semily, na strmém čedičovém vrchu. Jeho zbytky jsou chráněny jako kulturní památka České republiky.

Letní koupaliště Kdyně Hájovna

Letní koupaliště Kdyně Hájovna se nachází za městem. Na úpatí impozantního vrchu Koráb (773 m n.m.) s rozhlednou a výletní restaurací. V blízkosti koupaliště se nachází parkoviště, autokempink a občerstvení. V areálu koupaliště je rozsáhlá travnatá pláž.

Novorenesanční krnovská radnice

Dnešní radnice tak jak je zachována, byla vystavěna v roce 1901-1903 podle plánů vídeňského architekta Moritze Hintragera. Stavba byla realizována Ernestem Latzelem a Aloisem Geldnerem. Budova stojí na místě, kde stávala radnice z 16. století.

Krnovská synagoga

Bývalý židovský templ v hornoslezském Krnově je jedinou v historické podobě dochovanou a turistům přístupnou synagogou v Moravskoslezském kraji. Je to jedna z pouhých dvou staveb v Česku s dochovanými arabskošpanělskými interiéry.

Hrad Krasíkov – Švamberk

Vrch s kaplí a zřícenou věží ležící západně o Plzně byl osídlen již v pravěku. Stopy osídlení však zanikly při budování středověkého hradu. Ves Krasíkov,položená v místech pozdějšího švamberského dvora, je prvně zmiňována roku 1227, kdy ji velmož Kojata odkázal svému služebníkovi Marešovi.

Konstantinovy Lázně - Pursíkův pramen a Smraďoch

Historii obce můžeme sledovat už od 16. století, kdy se v písemných dokladech objevuje zmínka o sirnatém prameni zvaném lidově smraďoch právě pro svůj vysoký obsah sirovodíku.

Bělohradská bažantnice

Bělohradská bažantnice je krásným lázeňským parkem lákajícím k odpočinkovým procházkám. A jaký by to byl lázeňský park bez pramenů místní léčivé vody, vždyť zdejší lázně byly založené již v roce 1885 hraběnkou Annou z Aseburgu.

Kdyně - brána staré přadelny

Nejrozšířenějším řemeslem bylo ve Kdyni odedávna platýnkářství, to je výroba mlýnských pytlíků. Na konci 18. století pracovalo ve Kdyni v tomto oboru 24 mistrů, 36 tovaryšů a 11 učedníků.