Kudy z nudy v obci Životice

Zobrazit všechny články o obci Životice

Park horníků v Bystřici nad Pernštejnem

Neobvyklá expozice v parku připomíná dobývání uranové rudy na Bystřicku. Vystavena je například vrtací souprava nebo lokomotiva s vozy, v nichž se pracovníci v podzemí přepravovali.

Vrchol Kletečná

Menší sestra Milešovky! Zalesněný znělcový vrchol nad obcí kletečná zaujímá se svými 705,9 metry nadmořské výšky sedmé místo v žebříčku nejvyšších vrcholů Českého středohoří.

Botanická zahrada v Dubinách

Sbírka dosáhla takového rozsahu, že byla zahradapřijata do Unie botanických zahrad české republiky. Je zde největší sbírka rodu Cedrus a Sequoiadendron v ČR a více jak 600 taxonů ostatních rostlin.

Komunitní zahrada Libóza

Venkovní obývák, místo k setkávání a k zahradničení! V prostoru Libózy je možné uspořádat sousedský piknik, menší divadelní představení, letní kino, akustický koncert.

Rusalčina jeskyně u Pavlínina údolí

Na okraji Grieselova rybníku (dříve také Pavlino jezero) se nachází nevelký skalní výklenek označovaný jako Rusalčina jeskyně.

Vyhlídka ze Strahova

Nedaleko točny autobusů na Strahově, za ventilačními komíny Strahovského tunelu, se nachází mimořádně poutavé vyhlídkové místo. Naskytne se vám odtud jedinečný pohled na Prahu, a to zejména na Smíchov a Košíře.

Vyhlídka Prosecké skály

Vyhlídka Prosecké skály se nachází na okraji přírodní památky Prosecké skály. Kamenná vyhlídková plošina na vrchu Proseckých skal nabízí krásný a daleký výhled na pražské panorama.

Kaple sv. Václava a Anežky v Šošůvce

Moderní kaple sv. Václava a Anežky v Šošůvce se nachází u místního hřbitova. Autorkou návrhu stavby je ing. Arch. Monika Sirná z Blanska. Vystavěna byla v letech 2001-2002 a vysvěcena v září roku 2002.

Zřícenina větrného mlýna Větrák v Šošůvce

Větrný mlýn holandského typu byl postavem kolem roku 1858, roku 1880 pravděpodobně vyhořel a poté do až roku 1944 sloužil již jen jako obydlí. Dodnes se zachoval kruhový kamenný základ o výšce necelé 2 metry.

Javor klen v Komni – tajemný hradní pán

Tajemný hradní pán je přezdívka mohutného javoru, který roste na místě, kde stával hrádek Zuvačov. Stromu je asi 200 let a obvod jeho kmen je rozdělený na dva samostatné celky. První měří 160 cm a druhý 450 cm.

Popovská bříza – svědek zaniklých časů

Popovská bříza je památný strom v zaniklé vsi Popov u Jáchymova. Samostatně stojící bříza bělokorá má výšku 22 m a měřený obvod kmene 285 cm. Strom je chráněn od roku 2003 pro svůj vzrůst a estetickou hodnotu.

Javor babyka v Ústí nad Orlicí – poslední mohykán

Podměstí, kde památný javor roste, bylo v druhé půlce 19. století předměstím pod návrším města Ústí nad Orlicí. Jeho součástí byl i park Riegrovy sady, který postupně ustoupil výstavbě sídliště a silničního průtahu.

Naučná stezka v zámeckém parku v Orlové na Karvinsku

Naučná stezka v zámeckém parku v Orlové na Karvinsku je součástí komplexní proměny pohornické krajiny a aktivit programu POHO 2030 Moravskoslezských Investic a Developmentu.

Park Bosonoha v Českých Budějovicích

Bosonoha je unikátní městský park s pocitovou stezkou, která potěší smysly vaše i probouzející se smysly vašich dětí. Ve stínu vzrostlých stromů jsou chodníčky pro bosou nohu s různými povrchy, díky kterým probudíte své znavené vjemy a načerpáte novou energii do vašeho náročného života.

Cyklotrasa Lučany nad Nisou – Liberec – Hrádek nad Nisou

Cyklotrasa z Hrádku nad Nisou přes Liberec do Lučan nad Nisou měří 47,5 km a je značena jak cyklotrasa č. 20.