Kudy z nudy v obci Ždánov
Zobrazit všechny články o obci Ždánov
Svou celoživotní lásku k přírodě a venkovu se Romana Šafránková snažila přetvořit do reality, tak aby přinášela radost nejen jí a jejím nejbližším, ale i dalším lidem.
Jedním z nejnavštěvovanějších poutních míst na Horažďovicku je kaple sv. Jáchyma a sv. Anny nedaleko malé vísky Svaté Pole. V roce 1667 byla na místě původní dřevěné kapličky vystavěna barokní zděná kaple.
Kamenné hlavy tajemného Bradáče - muže s bradkou, si pod Karlovým mostem všimne málokdo. Vyčnívá z nábřežní zdi mezi Mosteckou věží a klášterem Křižovníků s červenou hvězdou. Původně byla na posledním oblouku Juditina mostu. Zda je však stejně stará a koho představovala, zůstává dodnes hádankou.
Dnešní podobu získal kostelík až v roce 1851. Podle historických pramenů byl založen již v 10. století knížetem Boleslavem na památku jeho vítězství nad Maďary na Lešském poli.
Naučná stezka vede z Domažlic, respektive z okraje Týnského předměstí, na Baldovské návrší. Celková délka činní přibližně 1,5 km a na trase se nachází sedm zastavení.
Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě sídlící v budově staré renesanční radnice ze 16. století bylo založeno roku 1892 jako druhé nejstarší muzeum na západní Moravě. Jeho expozice se zaměřují na lidovou kulturu v severní části moravského Horácka.
Dolní tvrz v Nebovidech je v majetku obce, využívána je k občasným kulturním akcím, kdy také bývá přístupná. Stará se o ní občanské sdružení Nebovidská tvrz.
Rekreační, rehabilitační a školící centrum Slezská Harta se nachází v jižní části obce Razová v Moravskoslezském kraji, na břehu vodní nádrže Slezská Harta. Celé území leží v hojně navštěvované turistické oblasti – Jeseníky.
Pokud byste čekali nějaké husitské opevnění, tak jste na omylu. Tato bašta totiž nemá vůbec nic společného s Husity.
Přímo v centru města Hronov vzniklo interaktivní muzeum chytré zábavy Pod čepicí.
Vedle lázeňských budov Kyselky se město Bílina pyšní legendární lesní kavárnou Kafáč, která měla své původní místo v Praze na zemské jubilejní výstavě v roce 1891.
Poté, co starý most v Zářečí, místní části Bechyně, dosloužil, byl v roce 2004 postaven most nový s obloukovou konstrukci, předpjatou monolitickou deskou mostovky, ocelovými oblouky a síťovým uspořádáním závěsů.
„Když jsem já šel tou Putimskou branou“ díky této znárodnělé studentské písni je Putimská brána nacházející se v jihočeském městě Písek všeobecně známá. Důkazem, že se jedná právě o tuto bránu, jsou reliéfy panenek na fasádě domu při kamenných schodech pod bránou, o nichž se ve zmíněné písni zpívá.
Faustův dům neboli Mladotovský palác se nachází na jižním konci Karlova náměstí. Pojmenování si dům vysloužil díky svým obyvatelům: alchymistovi Edwardu Kelleymu a později Ferdinandu Antonínovi Mladotovi ze Solopysk, který tu prý dělal hlučné chemické pokusy.
Typická vila z konce třicátých let 20. století se nachází v Nymburce na levém břehu Labe v ulici Na Bělidlech, č. P. 1661. Poblíž objektu byla instalována turistická orientační tabule s mapou Hrabalovy cyklostezky do Kerska a s popisky trasy.