Kudy z nudy v obci Ždánov
Zobrazit všechny články o obci Ždánov
Na ploše 1,4 hektaru se v Plzni rozkládá areál hřbitova U Všech svatých, který se stal posledním místem odpočinku mnoha plzeňských osobností. Po rozsáhlých opravách se hřbitov opět otevřel veřejnosti. Podívat se sem můžete každou první středu v měsíci od 9 do 19 hodin, a to až do října.
Městys Černý Důl v roce 2017 uvedl do provozu novou trasu Naučné stezky svaté Barbory se šesti zastaveními, enviromentálními atrakcemi po krásné vycházkové trase v okolí Černého Dolu.
Základní kámen raně gotické stavby byl položen roku 1265, původně byl kostel zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie. Kostel se nachází v sousedství zámku a také Poutního areálu sv. Anny.
Bývalý klášter cisterciaček, přestavěný na zámek, při pravém břehu Sázavy je nejvýznamnější památkou obce Pohled. V současné době je v soukromém vlastní a postupně ožívá.
Už v 18. století vyhledávané poutní místo. Na svátek sv. Anny se zde každoročně konají církevní obřady.
Víte, že nedaleko Pardubic naleznete rodný dům jednoho z vynálezců ruchadla? Při projížďce jižním Bohdanečskem se zastavte v obci Rybitví. 13.4.1796 se zde narodil Václav Veverka, který se se svým bratrancem Václavem zapsal do historie jako vynálezce ruchadla, kterému se dlouho přezdívalo veverče.
Volně stojící barokní kaplička z doby kolem poloviny 18. století tvoří zajímavou dominantu obce Simtany na Havlíčkobrodsku.
Unikněte před každodenním stresem do beskydské přírody a ubytujte se v nově zrekonstruované secesní vilce ve Frenštátu pod Radhoštěm. V blízskosti centra Frenštátu se nachází vilka, která se může stát výchozím bodem pro vaši relaxační i aktivní dovolenou v Beskydech.
Vápenickou naučnou stezku naleznete nedaleko centra Černého Dolu s pěti zastávkami a informačními tabulemi o zdejší historické těžbě a zpracování vápence.
Zrekonstruovaný komplex 4 historických domů v historickém centru Českých Budějovic.
Ubytování v centru Českého Krumlova - luxusně vybavené apartmány za cenu hotelového pokoje.
Naučná vycházková stezka vede okruhem kolem stále aktivního vápencového lomu v Černém Dole.
Venkovní prostor před Muzeem Podzemí doplňuje replika dřevěné stoupy na drcení rudy, na několika metrech kolejnic stojí důlní vozíky, pod širým nebem najdete také velké bloky krkonošských hornin.
První sakrální stavbou postavenou v Černém Dole byla kaple z roku 1556. V roce 1607 byla přestavěna a rozšířena v kostel sv. Michaela Archanděla.
Naučná stezka Raškovickými lomy spojuje několik bývalých malých lomů na těžbu křemence, které jsou v okolí Horních Raškovic.