Kudy z nudy v obci Zborov

Zobrazit všechny články o obci Zborov

Bývalá osada Stará Hůrka u Prášil

Hůrka je zaniklá šumavská osada, asi 7 km východně od Železné Rudy. Založil ji roku 1732 majitel skláren Georg Christoph Abele. Místu se také říkalo Česká Huť. Přibližně o 30 let později byla nedaleko založena nová sklárna – Nová Hůrka. Původní obec dostala označení Stará Hůrka (Althurkenthal).

Meandry Teplé a Studené Vltavy nad Novou Pecí

Meandry Teplé a Studené Vltavy vlévající se do Lipna tvoří unikátní přírodní rezervaci. Jsou vyhlášeným rájem pro rybáře a pro vodáky se jedná o poslední bod sjízdné trasy horní Vltavy od Lenory a Soumarského mostu. Žije zde řada vzácných živočichů a rostlin.

Čertův ocas - meandr řeky Jihlavy

Jako Čertův ocas je nazýván meandr se skalnatým poloostrovem na řece Jihlavě, který je součástí NPR Mohelenská hadcová step. Spatřit jej můžete ze dvou vyhlídek na naučné stezce.

Turistická trasa Březinova cesta

Stezka Otokara Březiny spojuje Počátky, Telč a Jaroměřice nad Rokytnou. Je věnována životu a dílu Otokara Březiny, ale také zajímavostem oblasti, kterou prochází.

Baarova cesta Českým lesem

Baarova cesta vede ze severu od vsi Železná těesně nedaleko hranic s Německem v katastru obce Bělá nad Radbuzou do osady Eisendorfská huť, k bývalé osadě Pleš, Václav, prchází obcí Rybník a končí v Caparticích u Klenčí pod Čerchovem.

Stezka podél Lužnice - z Třeboňska k soutoku s Vltavou

Stezka podél Lužnice spojuje Čechy a Rakousko. Jedná se o přeshraniční dálkovou pěší trasu podél řeky Lužnice, od jejího pramene u rakouské obce Karlstift v severním Rakousku až k jejímu soutoku s Vltavou u Týna nad Vltavou.

Cyrilometodějská cesta

Cyrilometodějská stezka prezentuje soubor tras zaměřených na putování po stopách slovanských kořenů směřujících na Velehrad z různých směrů, využívajících značených tras Klubů českých a slovenských turistů vhodných převážně pro pěší putování.

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Prostějově

Stavba kostela sv. Jana Nepomuckého je spojena s komplexem kláštera milosrdných bratří, budovaného od třicátých let 18. století.

Kostel Povýšení sv. Kříže ve Stínavě

Románský kostel Povýšení sv. Kříže založený ve 12. století je zřejmě stavbou s nejstaršími kořeny na Prostějovsku.

Vstišské kamenné spirály

Mezi obcemi Vstiš a Dobřany na jihozápadě Plzeňska se nachází kamenný kruh. Kamenný kruh byl vytvořen pro harmonizaci krajiny a doplnění vody do krajiny zapsaným spolkem druidů ČR Kruh21.

Lékárna U Milosrdných bratří v Brně

Konvent s lékárnou a nemocnicí se 70 lůžky nechal na Vídeňské ulici v roce 1747 postavit hrabě Jan Křtitel Leopold z Dietrichsteina. Nemocnice i lékárna svému účelu slouží dodnes a patří vůbec k nejstarším dosud fungujícím zdravotnickým zařízením u nás.

Muzeum české lékárny a kavárna U Zlatého lva v Hradci Králové

Lékárna U Zlatého lva byla vybudována v roce 1992 a otevřena 1.3.1993 jako první soukromá lékárna v Hradci Králové a 12. soukromá lékárna v České republice v domě z 12. století na Velkém náměstí.

Adamova lékárna na Václavském náměstí v Praze

Historická pražská lékárna se nachází v pětipatrovém domě, který byl postaven na místě starší stavby v letech 1911 až 12. Autorem návrhu byl architekt Matěj Blecha. V interiéru lékárny se kromě řady původních detailů dochovaly i původní regály.

Fragnerova lékárna U Černého orla na Malostranském náměstí

Na rohu Zámecké a Nerudovy ulice stojí domy č.p.203 a 205, s nimi je spojena dlouhá historie Fragnerovy lékárny u Černého orla. Lékárna slouží svému účelu od 15. století dodnes.

Černovírské slatiniště s Černovírskou kyselkou

Černovírské slatiniště patří k přírodovědecky nejpozoruhodnějším lokalitám na střední Moravě. Krajinářsky působivé lučinaté území s rozptýlenou zelení, lučními tůněmi a lužním lesem se nachází na předměstí Olomouce, mezi městskými čtvrtěmi Černovír a Chválkovice a obcí Hlušovice.