Kudy z nudy v obci Vydří
Zobrazit všechny články o obci Vydří
Budova muzea v nejstarší městské části ukrývá sbírky z okolí města Veselí nad Moravou a z Horňácka. Archeologické nálezy dokladují kontinuitu osídlení města i regionu od starší doby kamenné až po středověk.
Zámek byl původně vybudován jako vodní hrad kolem poloviny 13. století a tím se řadí k nejstarším hradům na moravském území. V 16. století byl přestavěn na renesanční zámek s rozsáhlou přilehlou zahradou. V současné době není objekt zpřístupněn z důvodu plánované obnovy a přestavby.
Židé byli ve městě připomínáni již od konce 15. století. Tento objekt pochází z počátku 19. století. Dnes slouží jako modlitebna církve Adventistů sedmého dne.
Chrám pochází z první poloviny 14. století a je vystavěn v gotickém a pozdně renesančním slohu. Od svého založení celkem osmkrát vyhořel. Nejvíce byl kostel poškozen požárem v roce 1779. Tehdy se zřítila křížová klenba chrámových lodí a byla nahrazena klenbou barokní.
Jedná se o sakrální stavbu, na které je patrná původní gotická část chrámu a část barokně přestavěná. Budova byla součástí klášterního areálu, který byl pro svou polohu těsně u hradeb často ohrožován a byl na vlastní žádost minoritů v 19. století zrušen.
Radnice pochází z druhé poloviny 14. století nebo z počátku 15. století. Několikerá přestavba smazala původní gotický ráz stavby. V severovýchodním rohu byla přistavěna věž, která je vysoká 45 metrů a byla doplněna pavlačí pro strážce věže.
První písemná zmínka o městském opevnění pochází z roku 1327. Původně umožňovalo přístup do města pět městských bran. Zbytky středověké městské fortifikace jsou zachované na obvodu historického jádra města a jsou tvořeny z lomového kamene.
Muzeum je umístěno v bývalé městské zbrojnici, což je architektonicky pozoruhodná renesanční stavba z let 1575 až 1585. Má oválný půdorys, v obou podlažích jsou prolomena okna, hlavní vstup je kamenným zaklenutým portálem.
Muzeum baroka vzniklo rekonstrukcí památkově chráněného domu u fary. V minulosti objekt sloužil zřejmě jako ubytovací zařízení pro zaměstnance tehdejšího církevního úřadu. V poválečné době byl využit jako skladovací prostor.
Děkanský chrám sv. Petra a Pavla je nejstarším varnsdorfským kostelem. Byl vybudován na místě původního kostelíka ze 13. století. Základní kámen nového kostela byl položen v roce 1766 a roku 1777 byla stavba dokončena.
Františkánský konvent u kostela sv. Františka Serafinského leží v nejvyšší, jihovýchodní části města Zásmuky. Patří k němu i rozlehlá zahrada. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.
Město Uherský Brod bylo ve 13. stol opevněno jednoduchou, ale silnou hradební zdí, jejíž zbytky se dodnes zachovaly v jižní a severní části města. Opevnění tvořilo s celkovým půdorysem města jednotu. Čtyři vstupní brány do města byly postaveny ve směru světových stran.
Renesančně a barokně přestavěná pozdně gotická budova představuje společenskou i architektonickou dominantu města. Pod přední částí budovy se nacházejí rozsáhlé podzemní prostory jako součást sítě chodeb pod středem starého města.
Původně gotický klášterní kostel s dlouhým presbytářem, vybudovaným patrně v 1. polovině 14. století, byl mnohem vyšší, než je dnešní chrám. Po několikerém vypálení a zpustošení v době husitské a v průběhu třicetileté války, byl kostel radikálně přestavěn v období raného baroka, v 17. století.
V klidné městské části Praha – Řepy je oblíbenou turistickou kuriozitou místní hřbitůvek, kde na věky odpočívá „starej lotr mexickej“ aneb polepšený lupič, Václav Babinský. Jinak se hřbitov proslavil i natáčením filmu Kytice.