Kudy z nudy ve městě Vrbno pod Pradědem
Zobrazit všechny články o městě Vrbno pod Pradědem
Kunratický (Krčský) les je ostrůvkem uprostřed husté městské zástavby a panelových sídlišť. Lesem prochází několik značených turistických i cyklotras. Nachází se zde dětská hřiště, altány, velké množství laviček, piknikové místo s veřejným ohništěm a naučná stezka.
V jihočeském městě Milevsku se od roku 1992 do roku 1996 sešlo každoročně několik sochařů nejen z České republiky, ale i z různých zemí světa, aby se zúčastnili sochařského sympozia.
Na západě Středních Čech v městečku Hořovice se nacházejí hned dva zámky, starý a nový. Vzhledem k pestrosti historie, kdy se zde střídaly vlivné rody a osobnosti, se není čemu divit.
Osada Buďánka, bývalá dělnická kolonie, leží na rozhraní Smíchova s částí přiléhající Košíř. Postavili si ji v letech 1820 -1840 na místě vytěženého vápencového lomu u usedlosti Zámečnice důlní dělníci, nádeníci z okolních vinic a dělníci z prvních právě vznikajících továren na Smíchově.
Barokní kostelík svatého Antonína Poustevníka stojí na Svatováclavském náměstí v Novém Hradci Králové. Vystavěn byl v letech 1769-1772, ale jeho vzhled je značně ovlivněn přestavbou z 90. let 20. století.
Původně stál u Velkého náměstí kamenný a zřejmě nejstarší kostel v Hradci, který sloužil do stavby kostela sv. Ducha. Ve 14. stol. Vyhořel a byl znovu vystavěn, v 16. stol. Se využíval jako sklad soli, později obilí i zbraní. V 18. stol zde byla vystavěna současná kaple dle plánu Santiniho-Aichela.
Návštěvnické středisko Dům přírody Slavkovského lesa na Kladské přibližuje návštěvníkům přírodní i kulturní zajímavosti a cennosti Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.
Zaniklý hrad na návrší v obci Mladá Vožice byl založen zřejmě koncem 13. stol. Václavem II. Karel IV. Jej uvádí mezi podmínečně zcizitelnými hrady v Majestas Carolina. Za husitských válek byla Vožice dobyta vojsky Jana Žižky.
Kostel z 18. stol. Stojí v místě zbořeného královského hradu podle plánů V. Schneidera. Interiér zdobí malby z roku 1887. Výzdoba odpovídá tradicím beuronského umění s geometrickým členěním obrazů, barevností, rostlinnými ornamenty a vysokým podílem zlacení. Dnes se zde nachází Městská hudební síň.
Reprezentativní barokní dvoupatrová budova se čtvercovým nádvořím uprostřed Velkého náměstí slouží jako biskupská rezidence. V kapli byl roku 1786 vysvěcen na kněze Josef Dobrovský. V budově se nacházejí portréty hradeckých biskupů.
Muzeum Hrnčiřství bylo založeno v roce 1935. Součástí je také Galerie, kde se konají krátkodobé výstavy. Nachází v budově renesančního panského domu, který v roce 1613 daroval Albrecht Smiřický obci.
Kanovnické domy jsou řadou původně renesančních domů pro členy kapituly při chrámu sv. Ducha, v jehož blízkosti se také nachází. Dnešní barokní podobu s bohatě zdobenými štíty domy získaly po úpravě dle návrhu J. B. Santiniho.
Kostel byl postaven v letech 1654-1666 italským architektem Carlem Luragem. Kostel byl v 18. století vypleněn pruskými vojáky a po zrušení jezuitského řádu se stal posádkovým kostelem. Interiér byl několikrát renovován. Vnitřní výzdoba zahrnuje také obraz sv. Jana Nepomuckého od Petra Brandla.
Máte rádi výzvy? Přijďte si zahrát dobrodružnou hru bez jediného visacího zámečku! Co když obraz Svatého Xaveria opravdu skrývá cestu k pokladu? Zažijte ponurý kostel plný nástrah génia mechaniky na vlastní kůži a zjistěte to!
Park inspirovaný italskou renesancí nabízí kromě unikátních výhledů na Prahu i posezení v půvabné vinárně Viniční altán uprostřed rozsáhlých vinic či v zahradní kavárně Pavilon Grébovka s unikátní replikou původní historické kuželkové dráhy ze 70. let 19. století.