Kudy z nudy ve městě Vrbno pod Pradědem
Zobrazit všechny články o městě Vrbno pod Pradědem
V třebíčském Malovaném domě si můžete prohlédnout předchůdce kinematografu – Kaiserpanorama. Jedná se vlastně o stereoskop - optický přístroj „k plastickému a perspektivnímu vidění z fotografií plochých“. Kolem roku 1900 se světelné panorámy nacházely v jedenácti českých a moravských městech.
Pozdně barokní kostel pochází z let 1754-63 a stojí na místě staršího dřevěného kostela. Ke stavbě přiléhá hranolová věž se šindelovou střechou. U kostela se také nachází hřbitov a márnice.
Děje se tak rok co rok na konci března či na začátku dubna. A přesto tento přírodní jev nepřestává fascinovat tisíce lidí. Sotva roztaje sníh a lužní lesy podél Odry se začínají zelenat, změní svou barvu znovu do bílé. Tentokrát ale ne pod vrstvou sněhu, ale díky kobercům sněženek.
Přírodní rezervace, která patří mezi nejstarší na Znojemsku, se rozprostírá na svazích a údolí Příčního potoka. Díky romantickému rázu krajiny toto údolí dostalo přezdívku Údolí lásky. V rezervaci rostou vzácné duhy rostlin, na jaře zde vykvétají koberce sněženek.
Naučnou čtyřkilometrovou stezku v bývalé oboře v Rosicích u Brna vybudovaly Lesy ČR ve spolupráci s odborem životního prostředí Městského úřadu Rosice. Naučná stezka je zaměřená na přírodní zajímavosti, historii a geologii rosické Obory. Délka celé trasy je cca 4 km.
Pískovcové skalní útvary najdete v osadě Vranov, kousek od Mimoně. Některé mohutné skalní bloky zde byly zpřístupněny již roku 1822 schodištěm tesaným v pískovci. Neznámějším místem je skalní vyhlídka zvaná Julinka, odkud se nabízí daleký výhled na Českolipskou kotlinu.
Muzeum vystavuje více než 1800 kusů lázeňských pohárků na pití karlovarské minerální vody z let 1760-1970. Jedná se o největší a nejucelenější sbírku na světě. Prohlídky jsou možné jak samostatně, tak na objednání s průvodcem.
Přírodně naučný areál Semice – Flekačky se rozkládá na pozemku o výměře 4 ha a zahrnuje krom lesovny a infocentra Lesů města Písek i mlatovou stezku s prvky geoparku a expozici lesního semenářství.
Interiér poválečného domu v Lidicích si prohlédnete v Památníku Lidice. Ukáže vám původní poválečnou lidickou domácnost včetně vybavení. Otevření expozice je plánováno na 29. března 2017, kdy uplyne 75 let od vypálení obce nacisty.
Na Starozámeckém vrchu (681 m.n.m.), v západním cípu skal, stojí zřícenina hradu Adršpach. Z vyhlídky na skalním ostrohu se otevírá velkolepý výhled na skalní město. Na hradiště vedou dvě cesty - první je turistická cesta od Adršpachu, druhá zvaná Jezdecká je širší a obtáčí Starozámecký vrch zprava.
V Hereckém muzeu v Ratibořicích si prohlédnete vzácné a zajímavé relikvie, fotografie, rekvizity, dokumenty a další artefakty, které věnují samotní herci nebo jejich potomci.
Národní zemědělské muzeum ve spolupráci s městem Znojmo připravilo v areálu bývalého pivovaru expozici pivovarnictví. Hlavním exponátem je původní technologické zařízení varny z roku 1930. Slavnostní otevření je v plánu 28. dubna 2017.
Na Pražském hradě u východu ze Zlaté uličky objevíte Rónovo Podobenství s lebkou, mystickou skulpturu, která zachycuje obří lidskou lebku umístěnou na klečící postavě.
Sáňkařská dráha s dlouhou historií začíná na Křížovém vrchu a spouští se dolů kolem křížové cesty do Smetanových sadů v Jeseníku. Start dráhy se nachází na hřebenu Křížového vrchu, v nadmořské výšce 690 metrů nad mořem. Na délce necelého kilometru překonáte převýšení necelých 100 metrů.
Jedním z nejplošších oblouků mezi ve světě realizovanými mosty vyniká nový Trojský most nad Vltavou, který i díky tomu dostojí pověsti technického unikátu, a to nejen v českém, ale i v evropském měřítku. Svým rozpětím se most řadí mezi největší mosty v ČR.