Kudy z nudy ve městě Vrbno pod Pradědem

Zobrazit všechny články o městě Vrbno pod Pradědem

Kostel Krista Spasitele v Hlubočepích

Bílý kostel stojí přímo na sídlišti mezi panelovými domy byl postaven podle návrhu architektů Jakuba Žišky a Pavla Šmelhause. U kostela je i kavárna nebo společenský sál.

Kamenná brána v Broumovských stěnách

Kamenná brána patří k symbolům Broumovských stěn. Je pět metrů široká a pět metrů vysoká. Staří těchto pískovcových bloků se odhaduje na několik milónů let, dříve se zde nacházelo moře a postupem času eroze vytvořila tento přírodní úkaz.

Zámek v Horní Cerekvi

Zámek býval vodní tvrzí, která byla v letech 1411 - 1655 renesančně přestavěna. Barokní úpravy zámku proběhly za Františka Ferdinanda z Khuenburgu a do dnešní podoby nechal zámek v roce 1734 upravit hrabě Maxmilián z Regalu.

Zřícenina Píčova statku v Příhrazských skalách

Píčův statek v Příhrazských skalách nedaleko Dnebohu připomíná spíše tvrz. Do dvora se vstupuje mohutnou bránou. Příčinou zkázy největšího statku široko daleko byla politická situace po roce 1948, kdy byli obyvatelé vyhnáni a uvězněni, statek byl opuštěn a postupně rozebírán.

Zřícenina hradu Klamorna u Mnichova Hradiště

Pozůstatky prehistorického hradiště a skalního hradu najdete na ostrohu vybíhajícího od plošiny zvané Hrada. Nachází se nekaleko známějšího skalního hradu Drábské světničky. V památkově chráněné lokalitě se dochovaly obvodové valy s příkopy a objekty vytesané do skály.

Kaprálův mlýn v údolí Říčky

Na dně hlubokého údolí Říčky v Moravském krasu leží středisko ekologické výchovy Kaprálův mlýn. Funguje jako ekodům pro vzdělávací programy a mezinárodní skautská základna. Pro turisty je pak místem odpočinku při výletech s možností koupě dobré kávy či regionálních produktů.

Město dvou moří - naučná stezka Heřmanův Městec

Na úpatí Železných hor, kde se Heřmanův Městec nachází, proběhlo několik horotvorných pochodů provázených vznikem tektonických poruch, podél nichž došlo k výstupu hlubinného magmatu, které se místy v podobě lávy rozlévalo po povrchu.

Industriální stezka v Plzni

Vydejte se po stopách historie areálu DEPO2015! Industriální stezka poutavě a v souvislostech přibližuje architekturu, významné podniky a události areálu DEPO2015.

Přírodní památka Divadlo s věžemi Velbloud a Velbloudice

Nedaleko Hamru na Jezeře se nachází několik skalních městeček. Jedním z nich je přírodní památka Divadlo se zajímavým skalními útvary připomínající velbloudy, naleznete zde také skalní bránu.

Bývalý lom Klučky v Lužických horách s čedičovými sloupci

Na severním svahu hřbetu Klučky (642 m) je pozoruhodný opuštěný čedičový lom, jehož stěny jsou tvořeny pěknými, pravidelně vyvinutými svisle stojícími kamennými sloupy. Najdete jej mezi Polevskem a Práchní v CHKO Lužické hory.

Přírodní rezervace Ryžovna u Hřebečné

Výrazný horský hřeben Ryžovna je z větší části tvořen horninami vulkanického původu, složením blízkými čediči, které zde byly těženy několika stěnovými lomy. V hlavním lomu jsou odkryty typické "čedičové sloupce", které vznikly při tuhnutí lávového proudu, mocného 10 až 25 metrů.

Medvědí kámen u Hodkovic nad Mohelkou

Skála Medvědí kámen se svatým obrázkem se nachází u silnice z Hodkovic nad Mohelkou do Jeřminic nedaleko řeky Mohelky.

Skalní útvar Medvědice u Hodkovic nad Mohelkou

Pískovcová skála Medvědice nedaleko silnice z Hodkovic nad Mohelkou do Záskalí nese na svém vrcholu vodojem z roku 1887. V roce 1984 nechal farář Kára ve skále vytesat kapličku.

Bájný vrch Godula v Moravskoslezských Beskydech

Zalesněný vrch Godula (738 m) je dobře přístupný z Komorní Lhotky anebo z obce jménem Řeka. Právě tam také začíná Stezka pokladů Godula.

Za poznáním husitských hejtmanů na Kutnohorsko

Na tento výlet se vydejte z malebného městyse Malešov. Je to místo, jehož atmosféra vás okamžitě pohltí, místo, kde si užijete současnost i historii.