Kudy z nudy ve městě Vrbno pod Pradědem

Zobrazit všechny články o městě Vrbno pod Pradědem

Okruhy na běžky ve sportovním areálu Vesec

Sportovní areál nabízí 3 nezávislé okruhy se 3 stupni obtížnosti. První okruh má převýšení max. 5 metrů a délku 1 500 metrů. Druhý okruh je s převýšením cca 15 metrů a délkou cca 2 000 metrů. Třetí okruh má převýšení max. 30 metrů a nabízí délku 1 500 metrů.

Lužická lyžařská magistrála

Pomyslnou páteří Lužických hor je Lužická magistrála, vyznačená Klubem českých turistů v roce 2014. Vede přes louky, lesy a pastviny s krásnými výhledy do krajiny od Práchně přes Polevsko, Novou Huť a Šébr až na Myslivny k chatě Luž, kde navazuje na německé stopy.

Bucharova cesta v Krkonoších - z Jilemnice až k prameni Labe

Trasa byla pojmenována na počest Jana Buchara, řídícího učitele z Dolních Štěpanic a jednoho ze zakladatelů české turistiky a lyžování v Krkonoších. Kdysi to bývala velmi slavná letní i zimní cesta, po které vodil pan řídící Buchar z Dolních Štěpanic české turisty do Krkonoš.

Ledopády na Želivce

Mezi Želivem a Sedlickou hydroelektrárnou na místě starého lomu je každou zimu k vidění krásný ledopád. Na skále nad tímto lomem pramení potůček, který stéká po skalách a za mrazivých zimních dní vytváří bohatý ledopád. Lze k němu dojít po červené turistické značce.

Ledopád v bývalém lomu Štěnice u Hamrů nad Sázavou

V zimě se vypravte za ledovou krásou do bývalého kamenolomu Štěnice nedaleko Hamrů nad Sázavou.

Pomník císaře Karla VI. v Hlavenci

Pomník císaře Karla VI. Se nachází severovýchodně od obce Hlavenec. Monumentální barokní pomník nechal hrabě František Antonín Špork postavit v místech, kde při slavnostním honu 3. 11. 1723 udělil Karlu VI. Odznak řádu sv. Huberta.

Běžkařské trasy v Ďáblickém háji

Kam na běžky v Praze? ... Aneb když v Praze nasněží... Nejoblíbenější místa na běžky v Praze jsou především v lesoparcích.

Větrný mlýn na Kanciborku v Třebíči

Starý mlýn na mletí třísla stojí ve čtvrti Stařečka. Byl postaven v roce 1836 pro potřeby Budischowského závodů a mlela se v něm smrková i borová kůra na takzvané tříslo. Od jara 2021 se poprvé otevře turistům.

Maršovská naučná stezka

Maršov je malá vesnička 7 km vzdálená od Uherského Brodu, přesto je jeho místní částí. Maršovská naučná stezka je tvořena 2 km dlouhým miniokruhem, který prochází přímo Maršovem, a spojovacími trasami, které vedou do Uherského Brodu resp. Do Újezdce.

Suchá nádrž u Seče na Chrudimsku

Nad Počátky, místní částí města Seč na Chrudimsku v Pardubickém kraji, postavily Lesy ČR poldr, suchou nádrž, která zadrží i stoletou vodu. V intravilánu zvětšily kapacitu Počáteckého potoka, který se opakované vyléval ze břehů a poškozoval silnici i nedaleké domy.

Naučná lesnická stezka Zábělá

Naučná lesnická stezka Zábělá je věnována přírodnímu prostředí a působění člověka v krajině. Vede od zastávky autobusu Bukovec do přírodní rezervace Zábělá.

Skalní reliéfy pod vrchem Kalvárie u Mařenic

Nedaleko Mařenic v Lužických horách objevíte vrch Kalvárie (445 m) a u něj velmi zvláštní skalní reliéfy. Jeden výjev zobrazuje svatou rodinu a druhý tzv. Sedmispáče.

Skalní reliéf Jana Roháče z Dubé

Reliéf Jana Roháče z Dubé byl zhotoven v roce 1937 k pětistému výročí dobytí hradu Sion. Je zde jedno ze zastavení naučné stezky Cestou husitských hejtmanů.

Skalní reliéf Žebračka u Mařenic

Zajímavý skalní reliéf se nachází pod vrchem Bouřlivý v srdci Lužických hor. Ve skále, kam značky nevedou, je od roku 1833 vytesán reliéf žebračky. Nedaleko tohoto místa bývaly pískovcové lomy a zaniklá osada Bedřichov. Reliéf leží mimo cestu a je třeba za ním sejít do údolí.

Alej Kilometrovka v Plzni

Možná se to nezdá, ale i ze samotného centra Plzně se po pár minutách chůze ocitnete ve volné přírodě. Alej Kilometrovka se navíc nenachází od rušných ulic ani kilometr vzdušnou čarou! Nedaleko ní se navíc vyřádíte v parku za Plazou.