Kudy z nudy v obci Větrušice

Zobrazit všechny články o obci Větrušice

Elektrárna Dětmarovice

Elektrárna Dětmarovice byla postavena v letech 1972 - 1976 a svým výkonem 800 MW je největší klasickou elektrárnou na území Moravskoslezského kraje a současně největším černouhelným zdrojem na území České republiky.

Zámek Měšice u Tábora

Barokní zámek Měšice je dominantou městské části Měšice, na jejímž místě stála původní vesnice založená roku 1296 Zdislavem z Měšic. Zámek je otevřen celoročně, zpřístupněné jsou dvě prohlídkové trasy.

Muzeum Histovelo - sbírka Bořivoje Nakládala v Brně

Do historie cyklistiky zve své návštěvníky brněnské muzeum kol Histovelo, které se nachází v Kosmákově ulici v Brně-Židenicích. Na ploše zhruba sto metrů čtverečních je k vidění asi padesátka kol, nejstarší z nich pochází už z roku 1870.

Zámecký park Buchlovice

Areál zámeckého parku a zahrady v Buchlovicích patří k nejvýznamnějším a nejdochovanějším v Čechách a na Moravě. Vzácnost historické zahrady spočívá zejména v dochování prvků italské barokní zahrady a ve velmi citlivém napojení přírodně krajinářského parku na pravidelnou část zahrady.

Zámek Hrušovany nad Jevišovkou

Raně barokní zámek dal vystavět na místě bývalé tvrze po roce 1669 hrabě Michal Adolf z Althanu. Po roce 1804 prošla stavba klasicistní úpravou. Po roce 1945 zde byla kasárna. Od roku 1986 byl prázdný, chátral a nyní je rekonstruován.

Záhlinické rybníky – významné hnízdiště vodních a tažných ptáků

Přírodní park Záhlinické rybníky je jedinečným územím na středním toku Moravy. Zahrnuje komplex Záhlinických rybníků, přilehlých luk a lužního lesa v lokalitách Filena a Zámeček. Vyhlášen byl v roce 1995 na ploše 500 ha.

Tlumačovské skalky

Tlumačovské skalky Mezi Tlumačovem a Otrokovicemi se nacházejí dvě skalky. Spodní skalka je vysoká 7 metrů, ta horní 10 metrů.

Přírodní památka Skalky u Hulína

Bývalá zatopená pískovna a okolní mokřad jsou významné především výskytem obojživelníků a také vážek. Z obojživelníků zde žije ohrožená kuňka obecná, skokan ostronosý, skokan štíhlý, ropucha zelená a čolek velký.

Kostel sv. Václava v Hulíně s románským portálem

Hulínský kostel je vzácnou památkou církevní architektury na Moravě. Připomínka je již z roku 1261, když vysvěcen byl patrně ještě o něco dříve, snad r. 1224, kdy se vůbec poprvé v pramenech objevuje zmínka o Hulíně v souvislosti s návštěvou krále Přemysla Otakara I.

Snowparky ve Špindlerově Mlýně

Možnost vyletět do vzduchu, mít pocit volnosti a ještě mnohem více to umožňují snowparky ve Skiareálu Špindlerův Mlýn. V oblíbeném krkonošském středisku najdete hned dva snowparky různých obtížností - na Horních Mísečkách a na Hromovce. V provozu bývají od ledna.

Snowparky ve Špindlerově Mlýně

Možnost vyletět do vzduchu, mít pocit volnosti a ještě mnohem více to umožňují snowparky ve Skiareálu Špindlerův Mlýn. V oblíbeném krkonošském středisku najdete hned dva snowparky různých obtížností - na Horních Mísečkách a na Hromovce. V provozu bývají od ledna.

Václavské sklepy pod zámkem v Českém Krumlově - Město pod městem

Václavské sklepy se nacházejí pod IV. Zámeckým nádvořím. Byly vybudovány na počátku 14. století jako vyrovnání prudce se svažujícího terénu pod budovou Horního hradu. Vznikla tak monumentální čtyřpodlažní sklepení, sloužící v minulosti jako technické a hospodářské zázemí zámku.

Kostel sv. Máří Magdalény Chvalšiny

Pozdně gotický kostel v Chvalšinách z let 1487–1507 nahradil staršího předchůdce, doloženého poprvé roku 1293. Jde o významné dílo rožmberské stavební huti a jedno z nejkrásnějších děl pozdní gotiky v celých jižních Čechách.

Barokní radnice Chvalšiny

Radnice v obci Chvalšiny pochází z roku 1667. Svému účelu sloužila do konce II. Sv. Války, po ní tehdejší místní národní výbor sídlil ve staré škole jižně od kostela (jako dnes obecní úřad). Při rekonstrukci na muzeum v letech 1999–2000 bylo obnoveno podloubí a průčelí vráceno historické členění.

Menhiry Troja

Kameny zvané Tři bohyně stojí nedaleko ulice na Farkách v Praze Troji. Místo, kde mají být vztyčeny, vybral slovinský sochař a geomant, autor slovinské vlajky a státního znaku Marko Pogačnik.