Kudy z nudy v obci Vědomice

Zobrazit všechny články o obci Vědomice

Baarova cesta Českým lesem

Baarova cesta vede ze severu od vsi Železná těesně nedaleko hranic s Německem v katastru obce Bělá nad Radbuzou do osady Eisendorfská huť, k bývalé osadě Pleš, Václav, prchází obcí Rybník a končí v Caparticích u Klenčí pod Čerchovem.

Stezka podél Lužnice - z Třeboňska k soutoku s Vltavou

Stezka podél Lužnice spojuje Čechy a Rakousko. Jedná se o přeshraniční dálkovou pěší trasu podél řeky Lužnice, od jejího pramene u rakouské obce Karlstift v severním Rakousku až k jejímu soutoku s Vltavou u Týna nad Vltavou.

Cyrilometodějská cesta

Cyrilometodějská stezka prezentuje soubor tras zaměřených na putování po stopách slovanských kořenů směřujících na Velehrad z různých směrů, využívajících značených tras Klubů českých a slovenských turistů vhodných převážně pro pěší putování.

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Prostějově

Stavba kostela sv. Jana Nepomuckého je spojena s komplexem kláštera milosrdných bratří, budovaného od třicátých let 18. století.

Kostel Povýšení sv. Kříže ve Stínavě

Románský kostel Povýšení sv. Kříže založený ve 12. století je zřejmě stavbou s nejstaršími kořeny na Prostějovsku.

Vstišské kamenné spirály

Mezi obcemi Vstiš a Dobřany na jihozápadě Plzeňska se nachází kamenný kruh. Kamenný kruh byl vytvořen pro harmonizaci krajiny a doplnění vody do krajiny zapsaným spolkem druidů ČR Kruh21.

Lékárna U Milosrdných bratří v Brně

Konvent s lékárnou a nemocnicí se 70 lůžky nechal na Vídeňské ulici v roce 1747 postavit hrabě Jan Křtitel Leopold z Dietrichsteina. Nemocnice i lékárna svému účelu slouží dodnes a patří vůbec k nejstarším dosud fungujícím zdravotnickým zařízením u nás.

Muzeum české lékárny a kavárna U Zlatého lva v Hradci Králové

Lékárna U Zlatého lva byla vybudována v roce 1992 a otevřena 1.3.1993 jako první soukromá lékárna v Hradci Králové a 12. soukromá lékárna v České republice v domě z 12. století na Velkém náměstí.

Adamova lékárna na Václavském náměstí v Praze

Historická pražská lékárna se nachází v pětipatrovém domě, který byl postaven na místě starší stavby v letech 1911 až 12. Autorem návrhu byl architekt Matěj Blecha. V interiéru lékárny se kromě řady původních detailů dochovaly i původní regály.

Fragnerova lékárna U Černého orla na Malostranském náměstí

Na rohu Zámecké a Nerudovy ulice stojí domy č.p.203 a 205, s nimi je spojena dlouhá historie Fragnerovy lékárny u Černého orla. Lékárna slouží svému účelu od 15. století dodnes.

Černovírské slatiniště s Černovírskou kyselkou

Černovírské slatiniště patří k přírodovědecky nejpozoruhodnějším lokalitám na střední Moravě. Krajinářsky působivé lučinaté území s rozptýlenou zelení, lučními tůněmi a lužním lesem se nachází na předměstí Olomouce, mezi městskými čtvrtěmi Černovír a Chválkovice a obcí Hlušovice.

Pomník císaře Josefa II. v Trutnově

Socha císaře Josefa II. V nadživotní velikosti vznikla v roce 2009. Jedná se o bronzový odlitek původní sochy, která stála na náměstí v letech 1886-1923. Socha je 2,2 m vysoká. Císař byl v tomto kraji velmi oblíben a několikrát ho i navštívil.

Pomník Josefa II. v Hořovičkách

Monumentální pomník císaře Josefa II. Dominuje návsi. Celkové vyznění pomníku díky majestátnímu podstavci a kvalitní bronzové soše je nápadně okázalé ve venkovském prostředí. Socha je památkově chráněna.

Socha císaře Josefa II. v Markoušovicích

Budete-li procházet pod Jestřebími horami po červeně značené Cestě bratří Čapků obcí Markoušovice, určitě u chalupy č. P. 95 nepřehlédnete barevnou sochu císaře Josefa II. Litinová socha císaře byla zhotovena k výročí 100 let od zrušení nevolnictví.

Pramen Císaře Josefa II. v Horní Lipové

Pramen pochází z roku 1822 a upomíná na návštěvu císaře Josefa II. V Horní Lipové, který tuto obec navštívil 1. září 1779 při své inspekční cestě po rakouském dílu Slezska. Pramen se nachází v Horní Lipové, mezi silnicí a železniční tratí, naproti penzionu Kovárna.