Kudy z nudy ve městě Varnsdorf

Zobrazit všechny články o městě Varnsdorf

Přírodní koupání u Napajedel

Mezi Napajedly, Spytihněví a Topolnou najdete rozsáhlá jezera, vzniklá po těžbě štěrku, která nabízí příjemné pohodlí při slunění na travnatých plážích i koupání v čisté vodě.

Kostel sv. Mikuláše a smírčí kříže v Milhostově

Kostel sv. Mikuláše, zbytek dřívějšího hradiště (strážní věž) byl otevřen roku 1306. Byl dvakrát barokně přestavěn - v 18. století a naposledy v roce 1919. V okolí kostela se nacházejí 3 mimořádně zachovalé a historicky cenné smírčí kříže.

Kostel sv. Alžběty v Protivíně

Kostel se náchází na náměstí je zasvěcen sv. Alžbětě a dříve sloužil jako zámecká kaple.

Památník města Protivína

Městské muzeum v Protivíně bylo slavnostně otevřeno v roce 1932. Bylo umístěno v prvním patře domu čp. 19, v budově bývalé obecní školy. Mezi léty 2000 až 2008 se muzeum rozrostlo o specializovanou expozici Exotická příroda - s důrazem na její pestrost a různorodost.

Hřbitovní kostel sv. Barbory v Pacově

Původně hřbitovní osmiboká kaple přestavěná a podstatně rozšířená hraběnkou Johanou Eusebií Barborou ze Žďáru v letech 1681 – 1682. Hlavní oltář barokní s obrazem sv. Barbory, ochranitelkou ve smrtelném nebezpečí a jmenovkyní patronky.

Kaple sv. Anny v Pacově

Podnět ke stavbě dal zázračný léčivý pramen, údajně zde byly i lázně. Barokní objekt pochází z let 1701 – 1703.

Židovský hřbitov v Pacově

Hřbitov se nachází v Myslíkově ulici, na severovýchodním okraji města při silnici vedoucí do Hořepníka. Založen byl roku 1680. Klíč od márnice židovského hřbitova – na požádání v Informačním centru na zámku. Poslední vstup je možný 120 minut před zavírací dobou.

Sovova naučná stezka v Pacově

Trasa začíná v Pacově a vede přes obec Bratřice a vrch Stražiště do Lukavce. Odtud pokračuje na Načeradec a Velký Blaník. Trasa vede po lesních a polních cestách, souběžně se zelenou turistickou značkou. Délka naučné stezky je 12 km.

Stará škola Dřevěnka v Polici nad Metují

Roubená barokní stavba s mansardovou střechou byla postavená v roce 1785 v Hvězdecké ulici čp. 15. Nyní je zde rekonstruována dobová školní třída s učitelem a žáky.

Radnice v Polici nad Metují

Polická radnice byla postavena roku 1718 jako soukromé sídlo klášterního inspektora. V roce 1740 ji koupilo město od opata Benna II. Jako radniční budovu.

Barokní selské domy v Pacově

Spálená ulice je významnou součástí městské památkové zóny města Pacov. Uvidíte zde lidové stavby, z nichž některé jsou zapsány jako nemovité kulturní památky v Ústředním seznamu kulturních památek.

Kostel sv. Václava v Pacově

Vystavěn byl v roce 1719 karmelitánským řádovým architektem Martinem Wittwerem. Zámecký kostel sv. Václava v současné době patří městu Pacov, původní inventář byl již dříve vystěhován a kostel slouží jako výstavní síň.

Chrám sv. archanděla Michaela v Pacově

Z původní stavby děkanského chrámu sv. Archanděla Michaela ze 13. století je zachována věž a půdorys. Do dnešní podoby byl v přestavěn v druhé polovině 15. století.

Kostel sv. Bartoloměje v Odrách

Nejvýznamnější oderskou památkou je kostel sv. Bartoloměje. První zpráva o kostele v Odrách je z roku 1373. Původní kostel byl malý, samozřejmě dřevěný.

Národní přírodní rezervace Čertoryje v Bílých Karpatech

Jedním z nejcennějších území z celé CHKO Bílé Karpaty jsou právě louky Čertoryje, které byly vyhlášeny v roce 1987 Národní přírodní rezervací.