Kudy z nudy v oblasti Ústecký kraj
Zobrazit všechny články o oblasti Ústecký kraj
V okolí města Hranice se dochovaly významné biotopy s ohroženými druhy rostlin i živočichů. Nejvíce ceněnou lokalitou je Národní přírodní památka Lužní potok, který tvoří přirozenou hranici se Spolkovou republikou Německo. Spolu s několika přítoky je domovem kriticky ohrožené perlorodky říční.
Golf Centrum společně s Cinda Driving range navrací zapomentou golfovou tradici na Císařský ostrov a nabízí vám jedinečné golfové vyžití na netradičním místě - mezi břehy Vltavy. Součástí areálu drivingu je i beach volejbal či restaurace Cinda. Golf Centrum poskytuje golfové vybavení a také kurzy.
Naučná stezka Na cestě k trojstátí vede z Hranic na trojstátí Čech, Bavorska a Saska a má přírodovědně-historický ráz. Celková délka stezky měří přibližně 18 km a obsahuje celkem 9 hlavních zastavení.
Ranč Mississippi River Veselí nad Moravou leží na levém břehu řeky Moravy, na trase Baťova kanálu a při cyklostezce č.47. Můžete zde navštívit místní zvířátka, dobře se zde najíst i ubytovat.
Malý lesní rybníček leží na okraji lesa Obora asi 0,5 km od silnice č. 11 ze Žamberka do Jablonného nad Orlicí. Je velmi významný výskytem dvou zvláště chráněným druhů rostlin - leknínu bílého a řezanu pilolistého.
Lobkowiczký palác v areálu Pražského hradu doposud vlastní starobylý panský rod Lobkowiczů. Vystřídalo se zde mnoho členů rodu a několikrát byl palác rodině odebrán. Po jeho navrácení zde Lobkowiczové zřídili rodinné muzeum, které je díky své povaze nejen českým, ale i evropským unikátem.
Součástí areálu Pražského hradu je také Rožmberský palác, ve kterém v minulosti působil ústav, vychovávající z mladých urozených dam opravdové šlechtičny. Palác můžete navštívit v rámci prohlídkové trasy A.
Při procházkách tichými lesy na západ od Krásné Lípy, můžete narazit na očíslované informační tabule s poučnými texty. U mnohých z nich si nelze nevšimnout nápaditých pomůcek či odpočinkových míst. Jedná se o Köglerovu naučnou stezku Krásnolipskem, nejstarší přírodovědnou naučnou stezkou v Čechách.
Úzké schody mezi Jetřichovicemi a Doubicí jsou jednou z nejzajímavějších partií Národního parku České Švýcarsko. Jedná se o úzké skalní průlezy (tzv. Myší díry, úzké místy na šířku ramen) a trhliny, které jsou zpřístupněny železnými žebříky.
Na konci Zlaté uličky stojí válcová dělová věž Daliborka, postavená ve svahu nad Jelením příkopem roku 1496 Benediktem Riedem. Od počátku sloužila jako vězení a po svém nejslavnějším vězni byla také pojemnovaná.
Mezi hlavní činnost sdružení Keltoviny patří otevřený klub Šikovné ručičky, doučování cizích jazyků a kulturní programy nejen pro děti.
Galerie kraslic je jedinou stálou výstavou svého druhu v České republice. Pokochat se zde můžete pohledem na 1200 kraslic, které jsou zhotoveny tradiční technikou - vyškrabováním, leptáním i ozdobené voskem či slámou nebo dužninou jezerní sítiny.
Park v Liboci na Praze 6 se zaměřuje na praktické ověření středověkých pracovních postupů a technologií pomocí vědeckého experimentu a zpřístupnění výsledků vědeckovýzkumné práce archeologů zajímavým a přitažlivým způsobem nejširší veřejnosti.
Svojkovský hrad pochází zřejmě ze začátku 14. století. Byl postaven na 20 metrů vysokém kuželovitém vrchu v údolí pod svojkovským skalním masivem. Skalní hrad Svojkov naleznete na okraji stejnojmenné obce, asi 2 km jižně od Sloupu v Čechách.
Lesní divadlo bylo vybudováno v mělké skalnaté sníženině na jihozápadním úpatí pískovcového ostrohu Na Stráži, asi půl kilometru jižně od Sloupu. Myšlenka založit letní divadelní scénu uprostřed lesů vznikla roku 1920 a o rok později pak byla scéna dostavěna.