Kudy z nudy v obci Svobodné Heřmanice
Zobrazit všechny články o obci Svobodné Heřmanice
V klidné městské části Praha – Řepy je oblíbenou turistickou kuriozitou místní hřbitůvek, kde na věky odpočívá „starej lotr mexickej“ aneb polepšený lupič, Václav Babinský. Jinak se hřbitov proslavil i natáčením filmu Kytice.
Řeka Morava obtéká historické centrum Olomouce a je z ní možnost spatřit řadu památek a dominant města z jiné perspektivy, než která se naskýtá při běžné prohlídce města. Součástí plavby je i povídání o historii města, jeho památkách a o řece samotné.
Barokní kostel byl vystavěn podle návrhu italského arch. Domenica Martinelliho v letech 1717 - 1733. Venkovní ráz kostela doplnila ještě v letech 1879 - 1881 přístavba věže podle arcibiskupského architekta Gustava Meretty.
Původně farní kostel sv. Jana Křtitele, nejstarší dochovaná gotická sakrální architektura ve městě, pozměněná renesanční přístavbou věže a raně-barokní přestavbou v 17.století. Kostel od roku 1920 spravuje husitská církev.
Nenáročná 10 km dlouhá trasa vede okrajovými částmi Třeště, ale také lesními i polními cestami, na kterých jsou umístěny informační tabule.
Horské středisko s celoročním provozem a širokou nabídkou sportovních a rekreačních aktivit včetně adrenalinových. Najdete zde lanový park, bobovou dráhu, lanovku k chatě Slaměnka, Mamutíkův vodní park, disc golf, cyklo a pěší trasy, single traily, v zimě Ski areál Sněžník a mnoho dalšího.
Unikátní zážitkový park uprostřed lesa s kouzelnými lesními domečky v korunách stromů a mnoha atrakcemi pro děti objevíte v Relax a sport resortu Dolní Morava.
Filiální chrám sv. Kateřiny Sienské byl založen v 16. století jako luteránský kostel. Uvnitř chrámu je umístěn pozdně renesanční náhrobek J. V. Vencelíka z Vrchovišť z roku 1606.
Nejstarší architektonickou památkou města je farní kostel sv. Martina z 13. století. Byl dostavěn ve 2. polovině 15. století a později barokně upraven. V 18. století se na vystavění nové kruchty, jižní sakristie a panské oratoře podílel místní zednický mistr Jakub Lysý.
Jediná synagoga v naší zemi, která má podloubí a průčelí, byla postavena v empírovém stylu. Můžete zde zhlédnout stálou expozici „Zaváté stopy“, která zachycuje historii tamní židovské obce. Rovněž je zde k vidění výstava dokumentující život Franze Kafky.
Dříve se vrch jmenoval Vinice dle pěstování vinné révy na něm. Vrch není příliš vysoký, stačí vystoupat 75 schodů z Viničné ulici a jste nahoře. Dnes se tu nachází hřbitov a Kostel Božího Těla.
Římskokatolický kostel Božího Těla na Orebu byl postaven v roce 1835 v novobarokním slohu na místě staršího dřevěného kostelíku z roku 1528.
První zmínka o kostele je z roku 1384. Po požárech byl obnoven v letech 1572 - 1575. Zachována zůstala pouze původní dřevěná věž, která vyhořela v roce 1855 a byla v roce 1864 nahrazena věží novou.
Jedná se o novorománskou stavbu vystavěnou církví helvétského vyznání v roce 1877. Dnes vedle bohoslužebných účelů slouží kostel pro pořádání představení dětí základní školy či základní umělecké školy, výstavy obrázků, koncerty hudebních těles nebo setkání v Adventu.
Kostel Narození Panny Marie byl postaven na konci 15. století při městských hradbách. Dnešní stavba kostela pochází z let 1738 - 1742, protože kostel několikrát vyhořel.