Kudy z nudy v obci Svobodné Heřmanice

Zobrazit všechny články o obci Svobodné Heřmanice

Dům léčby bolesti s hospicem sv. Josefa v Rajhradě

Jedná se o zdravotnické zařízení, které vychází z myšlenky kvalitní a pozorné péče o těžce nemocné a umírající pacienty. Dům léčby bolesti s hospicem sv. Josefa v Rajhradě byl založen v roce 1999 a má 50 lůžek. Hospic sídlí v zahradách areálu kláštera sester Těšitelek.

Kostel sv. Víta v Kostelci nad Labem

Pozdně gotická stavba, kterou nechali postavit v letech 1485 - 1492 Sekerkové ze Sedčic. V letech 1566 - 1567 byl kostel renesančně přestavěn a poté upravován v 17. a 18. století.

Gotický kostel sv. Martina v Kostelci nad Labem

Původně farní kostel byl postavený ve 2. polovině 13. století a následně goticky přestaven. V josefínské době sloužil jako skladiště střelného prachu. V roce 1769 byla postavena kostelní věž.

Kostel Povýšení sv. Kříže v Rajhradě

Barokní stavba, která vznikla přestavbou a částečnou novostavbou na místě původního rajhradského farního kostela. Autorem projektu je s největší pravděpodobností český architekt italského původu Jan Blažej Santini-Aichel.

Pitrův most v Rajhradě

Od poloviny 11. století spojoval Rajhrad a benediktýnský klášter dřevěný most s mýtem. Most z roku 1694, který byl postaven na dvou zděných pilířích, lépe odolával jarním ledům. Měl dřevěnou vozovku s dřevěným zábradlím a celou stavbu kryla šindelová střecha.

Pomník generála Kozyra v Rajhradě

Generál Kozyr byl nejvyšším důstojníkem Rudé armády, který zahynul na území naší republiky. V Rajhradě byl generálu Kozyrovi v roce 1973 odhalen v areálu zahradnické školy památník.

Rozhledna Vrátenská hora

Rozhledna na Vrátenské hoře (508 m n.m.) byla postavena v roce 1999. Slouží zároveň jako telekomunikační věž. Vrátenská hora leží 6 km od Mšena a 17 km od Mělníka. Leží v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko.

Židovský hřbitov v Kostelci nad Labem

Židovský hřbitov se nachází v Neratovické ulici. Byl založen v roce 1594 a je tak jedním z nejstarších v České republice. Nejstarší náhrobky nicméně pochází až z 2. poloviny 19. století, protože starší byly zničeny.

Vodárenská věž v Opavě

Vodárenská věž vznikla na opavském nádraží v roce 1892. Po několika přístavbách dosáhla současné výšky 19 metrů. Nejcennějšími dochovanými prvky jsou původní ocelové, nýtované nosníky a také jedna nádrž na vodu z roku 1892. V současnosti prochází rekonstrukcí a mění se na multifunkční prostor.

Obchodní a nákupní středisko Nový Smíchov

Obchodní centrum Nový Smíchov je pětihvězdičkové nákupní centrum v Praze u stanice metra Anděl. Kromě obchodní a nákupní pasáže se tu nachází zábavní centrum, kde vás čeká multikino, dětský koutek či restaurace.

Negrelliho viadukt - nejdelší železniční most v České republice

Negrelliho viadukt spojuje Masarykovo nádraží v Praze přes ostrov Štvanici s Bubny. Je historicky prvním pražským železničním mostem přes Vltavu a také druhým nejstarším pražským mostem přes Vltavu.

Hrázděné domy v Hřensku

Hřensko je centrem Českého Švýcarska. Najdete zde velmi zajímavou architekturu velkých hrázděných domů v německém stylu.

Claryho kříž s vyhlídkou u Vranova nad Dyjí

Claryho kříž nechal na vrcholu přes 80 m vysokého skaliska nad řekou Dyjí postavit majitel vranovského panství hrabě Stanislav z Mniszku jako památku na svého přítele - spisovatele, malíře a humanisty knížete Karla Claryho, který se nakazil při návštěvě Vranova během cholerové epidemie.

Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Vranově nad Dyjí

Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie je největší a umělecko historicky nejvýznamnější vranovskou církevní památkou. Postaven byl již v první polovině 13. století, v gotice zaklenut a rozšířen o dnešní sakristii.

Felicitina studánka a kaple ve Vranově nad Dyjí

Kaplička z počátku 19. stol. Stěny zdobí reliéfní barevná vegetace z pískovce. Ve středu interiéru, zaklenutého kupolí s kazetováním je nádržka, do níž je přiváděna voda z horní části přilehlé stráně.