Kudy z nudy v obci Světec
Zobrazit všechny články o obci Světec
V Pardubicích lze nalézt množství staveb od význačných architektů 20. století. Především centrum města je jimi protkané. Podle projektu Josefa Gočára byla po druhé straně Zelené brány postavena v letech 1924 až 1925 Anglobanka, dnes Komerční banka.
Budova Ředitelství státních drah byla součástí urbanisticko-architektonického plánu Ulrichova náměstí podle architekta Josefa Gočára. Konstruktivistická stavba s výrazným prostorovým prvkem ochozových hal byla realizována v letech 1928–32.
Gymnázium Josefa Kajetána Tyla sídlí v historické budově navržené architektem Josefem Gočárem.
Gočárovo schodiště vede z ulice Komenského k ulici Na Kropáčce a dále pak kolem kostela Nanebevzetí Panny Marie na Velké náměstí. Schodiště, které nese jméno svého architekta Josefa Gočára, vzniklo na místě, kde kdysi stávala stará vodárenská věž.
Naučné tabule v Turnově pojednávající o tradici kamenářství a šperkařství v Turnově a o osobnostech, z nichž většina je se zpracováním drahých kamenů spojena.
Novou kulturní památkou na území Karlovarského kraje se v závěru roku 2020 stala poutní kaple Panny Marie nedaleko obce Lachovice na Toužimsku. Pozdně barokní kaplička, která nedávno prošla kompletní rekonstrukcí, se nachází na křižovatce polních cest asi dva kilometry východně od Lachovic.
Cyklostezka z Všeborovic do Šemnice je zkolaudovaná a už jen čeká, až bude počasí přát cyklistům. Na jaře 2021 se dočkají.
Rozhlednu na vrcholu Šibeníku postavil městys Nový Hrádek, který pro jej výstavbu využil vysloužilý tubus větrné elektrárny. Návštěvnické infocentrum vybudované u rozhledny z bývalé trafostanice větrníku by mělo veřejnosti začít sloužit na jaře roku 2021.
Na horní stanici vleku A Sportareálu České Petrovice naleznete rozhlednu Amálku v nadmořské výšce 750 m n. M. Je přístupná každý den a za provozu areálu (a hezkého počasí) se můžete těšit na stylový bar uvnitř rozhledny.
V roce 2020 vznikla nová dřevěná rozhledna na místě starší, původní. Stojí v oblasti Nové Hory nad obcí Starovičky u Hustopečí a poskytuje nádherný výhled na Novomlýnské nádrže a Pálavské vrchy.
Zcela mimořádnou památkou šumavského betlémářství v Kašperských Horách je starý kostelní betlém – lidová práce z roku 1859, připisovaná místnímu truhláři, řezbáři a muzikantovi Prokopu Mackovi. Je celoročně k vidění v kostele sv. Markéty v Kašperských Horách.
Až budete v Modré, nevynechejte návštěvu repliky Velkomoravského kostela. Původní kostel by postaven na přelomu 8. a 9. století a jeho základy byly objeveny až ve 20. století.
Vesnická památková zóna ve Stráži na Chodsku byla prohlášena 22. září 1995 vyhláškou Ministerstva kultury č. 249, o prohlášení území historických jader vybraných obcí a jejich částí za památkové zóny.
Dne 8. září 1895 proběhlo slavnostní odhalení pamětní desky věnované Boženě Němcové na domě, ve kterém v Domažlicích bydlela. Inicioval ji „Vlastenecký dobročinný spolek paní a dívek" nazvaný jejím jménem.
Pamětní deska s bronzovým reliéfem připomíná pobyt spisovatelky Boženy Němcové ve Všerubech. V městečku byla instalována roku 1947 a naleznete ji před kostelem Archanděla Michaela.