Kudy z nudy v obci Strážovice

Zobrazit všechny články o obci Strážovice

Expozice času Šternberk

Expozice času nabízí atraktivní, 14 miliard let trvající příběh od Velkého třesku k atomovým hodinám. Jedinečnými exponáty a interaktivními programy přispělo více než 20 českých a světových muzeí. Přijďte se pobavit i poučit. Uvidíte, že v Expozici času ve Šternberku běží čas rychleji.

Ekocentrum Čapí hnízdo

Nové Ekocentrum Čapí hnízdo u Olbramovic na Benešovsku je od června otevřeno veřejnosti. K dispozici je zázemí pro environmentální výuku pro děti i dospělé. Venku je expozice divokých handicapovaných zvířat, na kterou navazuje naučná stezka v areálu Farmy Čapí hnízdo.

Věžní muzejíčko - hodinářská expozice v Soběslavi

Hlavní část expozice tvoří stroje věžních hodin, nejstarší pochází z 15. století. Budovaná zvonařská expozice se zaměřuje na předměty nalezené ve věži, které dokumentují trochu zašlou slávu zvonů soběslavské věže.

Milevské muzeum

Na severním okraji Milevska, v prvním nádvoří zdejšího premonstrátského kláštera, sídlí v budově barokní prelatury už více než padesát let Milevské muzeum. Muzejní sbírky, které jsou nyní instalovány cca na 750 metrech čtverečních, dokumentují především dějiny města a kláštera.

Výlet kolem Žabky

Nenáročná trasa výletu vás zavede do okolí historického města Svitavy. Mírně zvlněná krajina Českomoravského pomezí byla osídlena počátkem 13. století, ale nejvíce pamětihodností se dochovalo až z 18. a 19. století.

Pravěký skanzen Altamira

Vypravte se po stopách historie a pokuste se poodhalit alespoň některé z neobjasněných záhad pravěku. Přijďte blíž a na dávnou minulost si vlastníma rukama sáhněte.

Domek Boženy Němcové v Červeném Kostelci

V někdejším kupeckém domě s přízemním krámkem žila po svatbě Božena Němcová a dobovou atmosféru popsala v díle "Chudí lidé". Expozice se vztahuje k této knize, uvidíte také spisovatelčin bytový interiér. V zahradě je symbolicky pohřbena Viktorka, slavná postava z románu "Babička".

Hledej poklad na Galiku

Turistický okruh ve Velkých Karlovicích pro rodiny s dětmi, při kterém můžete najít poklad pomocí hry geocaching. Trasa měří 6 km a bez problémů ji zvládnou i malí výletníci.

Muzeum Královského hvozdu Nýrsko

V nýrském muzeu máte jedinečnou možnost nahlédnout do života šumavské rodiny na začátku minulého století. Další stálá expozice se věnuje místnímu rodákovi JUDr. Antonínu Randovi.

Hurá za vláčkem

Na trase pěšího výletu Českomoravským pomezím poznáte renesanční zámek a další krásy historického města Moravská Třebová i okolní přírodu a technické památky. Kromě procházky systémem Hřebečských důlních stezek s rozhlednou a vyhlídkovými plošinami se svezete také vláčkem na úzkokolejce v Mladějově.

Vzhůru na rozhlednu

K rozhledně Terezka u Proseče i do přírodní rezervace Toulovcovy maštale tvořené pískovcovými skalami, roklemi a soutěskami mnoha nevšedních tvarů vás zavede jeden z pěších výletů po turisticky atraktivních místech Českomoravského pomezí.

Kostel sv. Mikuláše v Kašperských Horách

Hřbitovní kostel z první poloviny 14. století je jedinečně zachovalou středověkou památkou. Vedle kostela se nachází kaple zasvěcená ochranitelce rodiny a horníků – svaté Anně. Obě stavby najdete uprostřed starého hřbitova, jenž je zdoben převážně litinovými kříži z přelomu 19. a 20. století.

Na Lucký vrch a k Lukásově lípě

Trasa celodenního pěšího výletu turistickou oblastí Českomoravské pomezí vede z Poličky až na Lucký vrch, ze kterého se vám otevře nádherný výhled na Žďárské vrchy řazené mezi nejzachovalejší přírodní území u nás. Poté zamíříte do Telecího k pověstmi opředené Lukásově lípě.

Na Kozlovský kopec

Celodenní pěší výlet Českomoravským pomezím vás z historického města Litomyšle zavede až na Kozlovský kopec, kde můžete navštívit chalupu rodiny Vejrychovy, jejíž štít zdobí malby Maxe Švabinského, nebo vystoupat na rozhlednu poskytující nádherný výhled do okolní krajiny.

Na kole nejdelšími obcemi Hřebečska

Cyklovýlet pro celou rodinu vás provede malebnou krajinou Českomoravského pomezí. Obce zde byly zakládány podél vodních toků a nacházely se proto povětšinou v táhlých údolích, kde jednotlivé statky byly stavěny daleko od sebe. Vsi se proto natáhly do neuvěřitelné délky.