Kudy z nudy v obci Strážovice
Zobrazit všechny články o obci Strážovice
Na místě dnešního kostela existovala starší svatyně nepochybně ještě před lokací městečka i vznikem hradu.
Márnice byla spolu s celým komplexem kostela zapsána do seznamu kulturních památek ČR.
Kostel sv. Vavřince v Hluku se vypíná na údolní terase uprostřed obce, přístup k němu je po 21 stupních prostorného, v roce 1945 přebudovaného schodiště. Svým majestátným vzhledem přitahuje pozornost a zve ke vstupu.
Lovětínské rokle patří do státem chráněného území jako součást Chráněnné krajinné oblasti Železné hory.
Pivovar v obci Hýlváty vznikl v roce 1892 přístavbou k obytnému traktu Hylvátské rychty. Na budově najdete pamětní desku. Z původního pivovaru se zachovala pouze bývalá bytová a úřednická budova v klasicistním v klasicistním slohu a provozní stavba s komínem.
Turistické známky se už 20 let vyrábějí v Janovicích u Rýmařova. A právě tam je otevřeno venkovní muzeum, které má podobu čínské císařské cesty.
Od roku 1996 funguje v nejvyšším patře hlucké tvrze muzeum. Expozice je zaměřena na archeologické doklady osídlení hluckého katastru.
Houbařská poradna v Karmelitské ulice je službou veřejnosti. Její činnost směřuje k podání informace začínajícím i pokročilým houbařům o jimi donesených houbách, především o druzích z volné přírody.
Národní přírodní rezervace Velký a Malý Tisý patří k nejvýznačnějším rybničním rezervacím v ČR. Oblast je evidována i v rámci světové organizace UNESCO jako biosférická rezervace.
Naučná stezka začíná na Berlově vápence v Závratci u Třemošnice, následně vede přes Lovětínskou rokli do Prachovnic, kde můžete vidět současný pohled do vápencových lomů.
Turistický okruh s osmi informačními panely vede zajímavými místy mezi místní části Uherské Hradiště - Míkovice a městem Hluk.
Naučná stezka Prašivá je unikátní svým hvězdicovitým tvarem. Její cílový bod je vrchol hory Malá Prašivá.
Naučná stezka Velký Lomnický měří celkem 6,5 km a má 15 stanovišť. 1. etapa byla zrealizována v roce 2001, tehdy měla 12 stanovišť a délku 5,4 km. Její nevýhodou však bylo, že nevytvářela okruh a návštěvníci tak museli projít celou trasu tam i zpět, což částečně snižovalo její atraktivitu.
Popelná ještě v roce 1950 měla 22 obyvatel, koncem padesátých let byl obydlen mlýn, v dalších letech je uváděno až 8 obyvatel (v roce 2001 již pouze jeden) - jednalo se převážně o zaměstnance podnikových rekreačních zařízení, z nichž se po roce 1950 staly hotely.
Pět domků je majetkem města a najdete je v ulici se starobylým názvem Rajčovňa. Jsou postaveny z "kotovic" neboli nepálených cihel, a jejich zdi pokrývá mazanina z ječmenných plev, hlíny a vody, přemalovaná vápnem.