Kudy z nudy v obci Strážovice

Zobrazit všechny články o obci Strážovice

Renesanční zámek Žacléř

Jedná se o původně gotický hrad, který byl poprvé zmiňován roku 1334 v archivu kapituly pražské. Hrad byl roku 1523 vypálen a za Kryštofa z Gendorfu přestavěn na renesanční zámek. Zámek je v soukromém vlastnictví a veřejnosti nepřístupný.

Replika původního bleskosvodu u rodného domu Prokopa Diviše v Žamberku

U rodného domku stojí replika Divišova bleskosvodu – 2,75 m široká a 3,15 m vysoká konstrukce vztyčená na 11 m vysokém ocelovém stožáru.

Růžový palouček u Žacléře

Růžový palouček severně od Žacléře je spjat s Janem Ámosem Komenským. Posledním místem, na kterém tento učitel národů stál na půdě své vlasti byl právě Růžový palouček u obce Černá Voda, a to v roce 1628. V součastosti tu najdete památník.

Vyhlídková terasa Tanečnice ve Vranově nad Dyjí

Z vyhlídky, která se nachází nad Vranovem nad Dyjí, je pěkný výhled na Vranovský zámek, řeku Dyji a na celý městys.

Žacléř s klasicistní radnicí a barokními domy

Dominantou Rýchorského náměstí je radnice v klasicistním stylu z doby kolem roku 1800, domy na náměstí jsou většinou empírové s podloubím v přízemí. Cennou stavební památku představují původní roubené dřevěnky ze 17. století.

Židovský hřbitov v Žamberku

Hřbitov byl založen koncem 17. století a nejstarší dochovaný náhrobek je z roku 1731.

Herbenova vila v Hostišově

Hostišov byl od roku 1897 stálým letním sídlem Jana Herbena, významného českého novináře. Chalupa vznikla podle plánů významného českého architekta Jana Kotěry.

Zřícenina hradu Žampach

Žampach je zřícenina hradu na hradním kopci v obci Žampach, asi 6 km jihozápadně od města Žamberk.

Klášter sv. Františka z Assisi ve Voticích

Klášter založil v roce 1627 hrabě Sezima z Vrtby. Jeho současná podoba pochází z 2. poloviny 18. století. V roce 1950 byl klášter zrušen. Od roku 2015 opět slouží veřejnosti, najdete zde stálé expozice.

Památník bitvy u Jankova

Pomník připomíná střet švédské a císařské armády 6. března 1645. Šlo o jednu z nejvýznamnějších a nejkrvavějších bitev třicetileté války. Památník se nachází mezi Jankovem a Ratměřicemi. Část od náměstí k památníku bitvy je přístupná i vozíčkářům.

Pomník sv. Václava a blanických rytířů ve Voticích

Pomník sv. Václava a blanických rytířů se nachází před farním kostelem. Památník vytvořil akademický sochař Č. Vosmík z Prahy.

Smíchovská náplavka

Smíchovská náplavka je místo na levém břehu Vltavy, které je dějištěm nejrůznějších společenských nebo sportovních akcí. Nachází se nedaleko ulice Hořejší nábřeží, mezi Železničním a Palackého mostem. Po celý rok zde probíhají společenské a sportovní události.

Kostel sv. Václava ve Voticích

Z původně gotického kostela z počátku 13. století zůstala po požáru v roce 1731 gotická křtitelnice a dva náhrobní kameny z 16. století. K severnímu boku chrámu byla roku 1755 přistavěna kaple sv. Jana Nepomuckého. Součástí kostela je vyhlídková věž.

Pomník Vítězslava Hálka v Břežanském údolí

Památník vznikl roku 1876 v Břežanském údolí a má tvar kamenného jehlanu. Hálek sem jezdil na dovolenou a do okolí rád chodil na procházky. Architektem pomníku je B. Spudil z Čáslavi, kameníkem O. Sandter a bronzový medailon vytvořil Josef Václav Myslbek.

Vila Planá růže na Zbraslavi

Soukromá vila, stojící dnes na pravé straně zbraslavského nástupu na Most Závodu míru, byla postavena v roce 1899.