Kudy z nudy v obci Strážovice

Zobrazit všechny články o obci Strážovice

Zaniklý hrádek Hengst v Brdech

Severně od nejvyšší hory Jižních Brd Třemšína (827 m) se táhne zdaleka viditelný hřeben. Ten je po 2,5 kilometrech zakončen vrcholem Hengst - též Kobylí hlav,) se zbytky stejnojmenného hrádku.

Areál Markland ve Skalici nad Svitavou

Areálu Markland ve Skalici nad Svitavou se nachází nedaleko nádraží. Je upraven jako bojiště se zákopy a protéká jím řeka Svitava. Konají vojenské bojové ukázky.

Kaple sv. Kříže na Křížové hoře

Na Křížové hoře (563 m n. M.) nad obcí Jiřetín pod Jedlovou vzniklo v 18. století poutní místo spojené s legendou o zjevení Spasitele na kříži - Křížová cesta s kaplí sv. Kříže.

Lužická porucha - hluboký geologický zlom

Nejvýznamnějším zlomem Libereckého kraje je tzv. Lužická porucha – hluboký zlom, který začíná již u německých Dráždan a končí u Jičína.

Hornické muzeum Jiřetín pod Jedlovou

Hornické muzeum sídlí od roku 1998 v rekonstruované budově bývalé fary z roku 1755. Areál hornického muzea zahrnuje také Stříbrný důl - štolu svatého Jana Evangelisty a naučnou stezku Údolí Milířky.

Kostel sv. Pavla ve Vítkovicích

Neogotická stavba podle návrhu Augusta Kirsteina je dominantou náměstí. Původně byla postavena nejdříve věž, ke které byl v letech 1883 – 1886 přistavěn trojlodní chrám. Z věže kostela zní zvuk tří zvonů z vítkovické lité oceli.

Budova radnice ve Vítkovicích

Neogotická stavba vídeňského architekta Maxe von Ferstela je jednou z dominant náměstí. Budova je postavena z režného zdiva a v tzv. Vítkovickém stylu, s novogotickými, novorenesančními, barokními a románskými prvky.

Harrachovský palác v Praze

Barokní budova nazývaná také Goldbergovský dům či palác U Zelené louky stojí v Jindřišské ulici v Praze. Dům vznikl spojením dvou domů. V roce 1856 dům koupil hrabě František Arnošt Harrach zu Rohan a podle tohoto majitele má dům svůj název.

Vinařství Trpělka a Oulehla

Vinařství bylo založeno v roce 1991, dnes hospodaří již na 30 ha vinic. Majitelé přistupují k práci s péčí a láskou, což se projevuje v hroznech ve výsledném víně. Vinařství získalo v roce 2017 ocenění Vinařství roku 2017 v kategorii středních vinařství.

Cyklostezka Thayarunde - ze Slavonic do Rakouska

Celá cyklostezka Thayarunde měří celkem 111 km, přičemž 50 km je po asfaltových cestách po bývalých železničních tratích a 61 km vede po málo frekventovaných silnicích. Úsek mezi Slavonicemi a rakouským Dobersbergem vede po bývalé železniční trati a má 13 km.

Stará radnice v Pohořelicích

Radnice byla postavena v roce 1903 jako reprezentační sídlo městské spořitelny. Radnicí byla od doby své výstavby až do roku 2004, kdy úřady města byly přemístěny do nového objektu.

Socialistický realismus v Ostravě-Porubě – čtvrť podle sovětského vzoru

Široký bulvár, důraz na symetrii a zdobnost, unikátní celky domů, dvorů a vnitrobloků. Mělo zde vzniknout nové město, zalité sluncem, plné zeleně, klidu a spokojených pracujících - protipól původní Ostravy, ve které lidé dosud bydleli v bezprostřední blízkosti hutí a dolů a stovek tun železa a uhlí.

Vonná stezka Botanickou zahradou hlavního města Prahy

Zavřete oči a nechte se vést vůní rostlin – trojskou botanickou zahradou vede Vonná stezka, originální vzdělávací projekt, který postupně zahrnuje jednotlivé expozice. Vznikl díky spolupráci Botanické zahrady hl. M. Prahy s přední českou odbornicí na vůně Petrou Hlavatou.

Klostermannova chalupa u Srní – hájovna z filmu Pod Jezevčí skálou

Původní šumavská roubenka se zvoničkou pokrytá šindelem, se do podvědomí veřejnosti dostala díky trilogii s Tomášem Holým - Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem - v chalupě bydlel jeho filmový dědeček.

Soustava rybníků u Pohořelic

Soustava pohořelických rybníků byla zbudována v 16. století, v polovině 19. století pak zrušena. K obnově většiny rybníků došlo v letech 1946 - 48. Trojice rybníků jižně od Pohořelic sestávající z vodních ploch rybníka Starý, Novoveský a Vrkoč slouží k rybolovu, ale také rekreaci.