Kudy z nudy v obci Strážovice

Zobrazit všechny články o obci Strážovice

Škodův palác v Jungmannově ulici

Pozdně kubistická budova byla postavena na přelomu 20. a 30. let 20. století pro generální ředitelství Škodových závodů v Plzni. Návrh vytvořil profesor Pavel Janák. Dnes se v budově nachází úřad Magistrátu hlavního města Prahy.

Urbánkův dům alias Mozarteum

Nynější dům Mozarteum byl zbudován v místě klasicistního domu s dvorem. Pro nakladatele hudebnin Mojmíra Urbánka vytvořil novou budovu Jan Kotěra. K samotné realizaci došlo roku 1913. Součástí domu se stala i koncertní síň, později divadlo D 34.

Zámek Palupín

Zámek Palupín se nachází v jihovýchodní části vsi Palupín u Strmila, který leží mezi městy Jindřichův Hradec a Telč. Zámek v soukromém vlastnictví prochází zevrubnou rekonstrukcí. V budoucnu bude poskytovat zázemí kulturním a spolkovým akcím.

Cyklostezka Mimoň – Ploužnice

Cyklostezka spojující Mimoň s Ralskem je tři metry široká, dva a půl kilometru dlouhá. Byla postavena roku 2021.

Knížecí Mariina stezka v Hradci nad Moravicí

Historická knížecí stezka vede z luk Jízdárny pod zámkem v Hradci nad Moravicí na protější takzvaný Říjnový kopec.

Koupaliště Stražisko

Mezi Prostějovem a Konicí se nachází příjemné koupaliště s křišťálově čistou vodou a poležením ve stínu stromů. Ke koupání slouží jediný padesátimetrový bazén v regionu.

Naučná stezka podél Oslavy ve Velkém Meziříčí

Světle modrá trasa s délkou osm a půl kilometru vede proti proudu řeky Oslavy. Vyrazit na ni mohou cyklisté i pěší turisté. Trasa je vhodná také pro kočárky. Začátek stezky je v Podhradí, konec pak u zámku v Meziříčí.

Alej Karla Havlíčka Borovského

Na staré polní cestě nedaleko Havlíčkovy Borové na Havlíčkobrodsku byla v říjnu 2021 vysázena část třešňové aleje k výročí narození borovského rodáka literáta Karla Havlíčka Borovského.

Neogotická kaple na hřbitově v Krásném Březně

Kaple na krásnobřezenském hřbitově byla za roky chátrání značně poškozena a roku 2008 čekala ji demolice. Proti stržení této památky se však zvedla vlna odporu a odborníci i veřejnost prosadili její opravu. V roce 2020 se kapli podařilo zachránit a vrátit do života.

Edisonova transformační stanice v Praze

Edisonova transformační stanice v Jeruzalémské ulici, navržená architektem F. A. Librou v roce 1926, patří k prvním větším realizacím funkcionalistické architektury v centru Prahy. Projekt rekonstrukce navrhl roku 2003 Ladislav Lábus s cílem využití objektu pro univerzální, kancelářské účely.

Sbor Církve bratrské v Čelákovicích

Stavba je charakteristická lidským měřítkem, civilností, otevřeností, jednoduchostí konceptu i konstrukce. Modlitebna byla postavena roku 2019 podle návrhu a projektu ateliéru prof. Arch. Ladislava Lábuse.

Sousoší Na Horu na pražské Bořislavce

Sousoší česko-argentinského výtvarníka Federica Díaze, které stojí na pražské Bořislavce, je inspirováno historií i přírodou. Bylo vytvořeno pomocí moderní technologie robotické fabrikace a upraveného betonu UPHC.

Zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka v Plzni

Do přírody a k pohybu v okolí Plzně láká malé i velké jedinečná stezka vedoucí okolím boleveckých rybníků v oblíbené rekreační oblasti. Jejími průvodci jsou Spejbl a Hurvínek, oblíbené postavičky, jejichž otcem je slavný plzeňský loutkář Josef Skupa (1892–1957). Stezka je dlouhá 5,5 km.

Cimrmanovy bahenní lázně u Slatinského potoka pod pražským Bohdalcem

Málo kdo ví, že v zapadlém koutku Prahy, na Slatinách mezi Michlí, Vršovicemi a Strašnicemi, se skrývají bahenní lázně Járy Cimrmana. Do nich se místní obyvatelé již odedávna chodí potají v noci či nebo brzo k ránu koupat, a to pro jejich léčebné účinky.

Nedokončená autosocha Járy Cimrmana

Nedaleko Uherského Brodu, na cyklostezce do obce Prakšice, naleznete nedokončenou autosochu Járy Cimrmana.