Kudy z nudy ve městě Strakonice
Zobrazit všechny články o městě Strakonice
Součástí městského opevnění v Telči byly i bašty. Poslední dochovanou románskou baštu můžeme vidět z ulice Krátké u Horní brány, kolem dnes již mělčího příkopu jdeme ulicí Na Parkaně.
Horní neboli Velkou bránu v Telči tvořily dvě průjezdné věže z obou stran příkopu. Vnější brána je doposud zachovaná, tvoří ji jednopatrová budova z 2. poloviny 16. století, zdobená sgrafitem.
Z náměstí Zachariáše v Telči můžete vyjít Dolní bránou neboli malou bránou přes hráz Štěpnického rybníka.
Hradby v Telči vznikly ve 14. století, byly původně asi 9 m vysoké, v 17. století pak zvýšeny na 10,5 m a ukončeny římsou.
Nedaleko náměstí v Telči naleznete budovu bývalé synagogy, která v 19. století vyhořela, pak byla přestavěna a následně v druhé světové válce bylo její vybavení zcela zničeno nacisty. Pro budovu se hledá využití, mohla by být obnovena.
Kamenná šestiboká tzv. Horní kašna je situována ve východní části náměstí Zachariáše z Hradce v Telči na místě původní dřevěné kašny.
Uprostřed náměstí Zachariáše z Hradce v Telči se nachází renesanční kamenná šestiboká kašna, tzv. Dolní. Je památkově chráněna.
Poznejte nejen hutnickou historii Těšínského Slezska. Nová tematická trasa představuje 16 zajímavých míst spjatých s historií dřeva, železa a lidí, a to v české i polské části Těšínského Slezska.
V areálu národní kulturní památky Slovanské hradiště v Mikulčicích vzniklo muzeum „Bílý dům“, které bude od sezóny 2024 prezentovat historii a současnost archeologického výzkumu Velkomoravské říše jako předního významného centra Velké Moravy.
Hradební systém kolem centra Tábora je dodnes jeho chloubou. Vznikl kolem poloviny 15. století. Dnes jsou městské hradby chráněnou památkou.
Areál tvořený budovou bývalého špitálu čp. 285 se středověkými základy a budovou cenné kaple sv. Alžběty z roku 1718 se nachází na Špitálském náměstí v historickém jádru města Tábor. Budova je památkově chráněna. Dnes slouží pravoslavné církvi.
Na náměstí v Táboře stojí socha Jana Žižky z Trocnova. Slavný husitský vojevůdce sehrál důležitou roli v budování města i při vzestupu moci a slávy husitského Tábora.
Táborská radnice se řadí k nejvýznamnějším památkám pozdní gotiky v českých městech. S jejím budováním se začalo pravděpodobně v prvních letech 16. století, kdy městská rada nechala strhnout tři domy na západní frontě náměstí.
Moderní objekt s výraznou dřevěnou konstrukcí, který bude sloužit jako informační a návštěvnické centrum, vyrůstá jako brána do hodonínské Bažantnice.
V malém lesíku mezi Koudelovem a Skovicemi u Čáslavi se nachází nenápadný pomníček, který upomíná na operaci Percentage, její tragickou dohru, a především na velkou odvahu jednoho výsadkáře a několika místních mužů.