Kudy z nudy v obci Spálov

Zobrazit všechny články o obci Spálov

Rozhledna Nová Ves u Rýmařova

Šestipatrovou rozhlednu tvoří železobetonový tubus obložený modřínovým dřevem a ocelové schodiště. Byla dokončena v roce 2014.

Vykopávky tvrze Hrádek v Rýmařově

Lokalita Hrádek se nachází nedaleko od nám. Míru v Rýmařově a je využívána jako externí součást geologické expozice Městského muzea Rýmařov a expozice představující historii místa.

Vápenná pec u Slezské Harty

Vápennou pec z roku 1912 objevíte nedaleko přehrady Slezská Harta. Pec má kruhový půdorys, výšku zhruba 4 metry, tloušťku stěn 1 metr. Kolem pece prochází cyklostezka.

Čermákova naučná stezka v Kružberku

Na trase dlouhé 5,2 km najdete 8 zastavení ze kterých se dovíte něco o přírodě, historických památkách a zajímavých osobnostech tohoto kraje.

Pramen Pavla a zapomenutá lázeňská sláva - Jánské Koupele

Dříve se jim říkalo také Melčské lázně a nachází se v lesích u řeky Moravice. V 19. století a v 1. polovině 20. století byly jedním z nejznámějších lázeňských míst ve Slezsku. Svůj věhlas získaly díky kvalitní železité minerální vodě a krásné poloze.

Stará radnice s orlojem v Litomyšli

Stará radnice s věží byla na Smetanově náměstí postavena roku 1418. Dnes má barokní fasádu z 18. století, kdy bývala spojená se sousedním domem č. 53. Orloj se nachází na východní straně prvního patra věže. Má čtvercový tvar, v jeho rozích jsou secesní ženské postavy symbolizující roční období.

Přírodní památka Pustý zámek v Lužických horách

Pustý zámek je strmý skalní ostroh, ležící v údolí říčky Kamenice u České Kamenice. Erozí řeky zde vznikla asi 50 m vysoká skalní stěna, která byla částečně odlámána při stavbě silnice v 19. století.

Expozice Z mlýna do srubu a zpátky

V Hřensku můžete nahlédnout do rekonstruovaného srubu, kde vás čeká hravá expozice věnovaná historii hřenských soutěsek.

Naučná stezka Zapomenuté pohraničí

Trasa naučné stezky začíná na vrchu stolové hory Děčínský Sněžník u rozhledny. Celou stolovou horu lze obejít po stezkách s výhledy na všechny světové strany. Délka naučné stezky je přibližně 20 km a je na ní 19 informačních tabulí.

Naučná stezka Bitva tří císařů

Naučná stezka obsahuje 29 mapových panelů se situací bitvy, podobiznami velitelů, schématy hlavních bitevních operací a texty, které popisují situaci 2.12.1805. Panely jsou umístěny na vhodných pozorovacích stanovištích při stávajících komunikacích.

Stezka Po stopách bitvy u Chlumce

Oblast kolem Chlumce u Ústí nad Labem se v historii stala dějištěm řady významných bitev. Chlumeckem prošla snad všechna válečná tažení do Čech. Bitvy za vlády Přemyslovců, husitská tažení, vojska za 30leté války, v 7letých válkách, napoleonské války, prusko-rakouské střety i 1. a 2. světová válka.

Meixnerova pohybová stezka

Pohybová stezka je dlouhá 2,5 km. Stezka byla pojmenována podle významného místního znalce, učitele a kronikáře Franze Meixnera, působícího v obci do počátku 2. světové války.

Scholzeho větrný mlýn v Hrádku nad Nisou

Mlýn holandského typu postavil v letech 1842 - 1843 tesař Josef Schulz. Vystřídalo se zde mnoho mlynářů, v 90. letech 19. století z něj byla odstraněna křídla a poté došlo k přestavbě na seník. Dnes je mlýn opraven a slouží jako rekreační objekt.

Národní přírodní rezervace Karlovské bučiny

Jedná se o lesní ekosystémy bučin a biotop vzácného a ohroženého druhu rostliny kruštíku drobnolistého, včetně jeho populace.

Přírodní rezervace Hamrštejn

Přirozený listnatý a smíšený les s řadou teplomilných hájových druhů. Nejcennější jsou porosty dubohabřin a květnatých bučin s mnoha vzácnými a zákonem chráněnými rostlinnými druhy v podrostu. Součástí rezervace je zřícenina středověkého hradu.