Kudy z nudy ve městě Slaný
Zobrazit všechny články o městě Slaný
Vedle staré radnice v Soběslavi se nachází kostel svatého Víta. Jedná se o klenot městských památek. Byl postaven v letech 1374 - 1390 při městském špitále. Originální je obraz sv. Michaela Archanděla.
Třicet tun těžký viklan v lesíku nedaleko obce Kadov na Blatensku představuje jeden z největších a nejlépe dochovaných žulových viklanů v České republice.
Rožmberkové, kteří pečovali o Soběslav více než 300 let, ji ozdobili nádhernými stavbami. Mimo jiné také raně gotickým kostelem sv. Petra a Pavla z let 1493 - 1518 se síťovou klenbou nad kněžištěm a v chrámové lodi vzácnou sklípkovou klenbou z let 1499 - 1501.
Její historie sahá do 17. století, do období turecko-tatarských vpádů. V roce 1663 zde tábořilo několik tisíc těchto nájezdníků. Název studánky je od těchto nájezdníků odvozen.
V městském muzeu v Letohradu jsou k vidění Napoleonovy saně i expozice sirkařství. Do roku 1990 zde byl i památník národního umělce Petra Jilemnického, který se v tomto domě narodil.
Areál v n.m. Výšce 410m, který je pro veřejnost mimo tréninky a konané sportovní akce volně přístupný.
Přijeďte si užít romantickou plavbu po hladině přehrady Nové Mlýny v bezprostřední blízkosti CHKO Pálava. Přímo z paluby lodě Věstonická Venuše můžete pozorovat nádhernou krajinu rozprostírající se pod bělostnými hřebeny Pavlovských vápencových vrchů.
Pivečkův lesopark byl založený v roce 1936 rodinou Pivečkových jako odpočinková zóna pro obyvatele Slavičína a především pro zaměstnance jejich obuvnického podniku. Jeho kouzlo tvoří především dřevěné plastiky, díla mladých sochařů, studentů pražské umělecko-průmyslové vysoké školy.
Město Slavičín je bohaté na své kulturní a historické památky. V muzeu je stálá expozice zabývající se leteckou bitvou, která se 29. srpna roku 1944 odehrála ve vzdušném prostoru Slavičína a jeho blízkého okolí. Další významnou expozicí muzea jsou archeologické nálezy ze Slavičínska a okolí.
V jihozápadní části zámeckého lesoparku se nachází dětmi oblíbený Kočičí hrádek. Je to miniatura hradu, kterou koncem devatenáctého století nechala v lese za slatiňanským parkem postavit kněžna Vilemína Auerspergová.
Zámecký park ve Slatiňanech vznikl již na konci 18. století na popud majitele - knížete Karla Auersperga. Park byl menší, neměl oplocení a volně přecházel lesoparkem ve Slavickou oboru. Později zde vznikl vnitřní plot a rybník.
Nynější podobu zámku Červený Hrádek u Sedlčan (1 km jihovýchodně od Sedlčan, původně vodní tvrz) vtiskl na konci 19. století světoznámý architekt Jan Kotěra. Veřejnosti je v současnosti přístupný pouze zámecký park - nádherně udržovaný a zajímavý.
Muzeum sídlí na náměstí v měšťanském domě, původně patřícím manželům Dusíkovým. V zadní části zůstala zachována stáj a hospodářské budovy z přelomu 19. a 20. století. Nabízí dvě stálé expozice, dlouhodobou výstavu o historii zpracování čaje a v sezóně 2013 putovní výstavu Byliny pro zdraví a krásu.
Křepenice, renesanční tvrz Jakuba Krčína z Jelčan, jsou velmi cennou památkou. Jedná se o objekt uzavřený hradbou, se dvěma branami, třemi nárožními baštovitými útvary a centrálním palácem. Hospodářské objekty jsou dnes ve zříceninách. Areál někdejšího dvora stále slouží zemědělským potřebám.
Pět metrů vysoká dřevěná pozorovatelna nedaleko obce Zahrádky na Českolipsku vám umožní pozorovat a slyšet chráněné druhy ptáků, kterých zde v přírodní rezervaci Novozámecký rybník žije až 220 druhů.