Kudy z nudy ve městě Sedlčany

Zobrazit všechny články o městě Sedlčany

Muzeum Trhová Kamenice

Nejstarší budova Trhové Kamenice nabízí zábavu jak pro děti, tak i dospělé. V budově bývalé fary u kostela sv. Filipa a Jakuba se nalézá muzeum, které odkrývá minulost skutečnou i pohádkou, neboť se do místního sklepení nastěhovala strašidla.

Zámek Paskov

Památkově chráněný zámecký areál v Paskově na Frýdecko-Místecku, ve kterém v minulosti působila onkologická léčebna, se po deseti letech dočká rekonstrukce. Turistům však sloužit nebude. Stane se středobodem města – sídlit zde bude městský úřad, knihovna i domov pro seniory.

Fara Malenice - farářova tajná komnata

Uprostřed vsi Malenice stojí na svahu pod kostelem svatého Jakuba opuštěná fara. Pan farář už v ní dávno nebydlí, zato se v ní nalézá jedna tajuplná komnata. Dáte hlavy dohromady a rozluštíte farářovo tajemství?

Statek Salajna

Dvorec je nejstarší stavbou v Salajně a představuje charakteristický a velmi hodnotný příklad lidové architektury Chebska.

Školní statek v Humpolci

Při návštěvě Školního statku v Humpolci narazíte kromě běžných hospodářských zvířat a koní také na ne úplně obvyklé živočichy v těchto krajích. Příjemnou procházku areálem si můžete zpříjemnit projížďkou na koni či v kočáře, který vás povozí celým městem.

Zámek Barchov

Zámek byl postaven neznámým architektem z okruhu F. M. Kaňky či J. B. Santiniho jako podélná jednopatrová budova se středním dvoupatrovým rizalitem, vrcholícím v trojúhelníkovém štítě. Hlavní průčelí je obráceno do zahrady.

Na běžkách po Hřebenech - brdská magistrála nedaleko Prahy

Brdské Hřebeny jsou severovýchodní částí Brdské vrchoviny. Když se povede zimní sezona a na Brdech je dost sněhu, je brdská magistrála tím nejlepším běžkovým terénem v sousedství Prahy. A začít se dá už třeba na Zbraslavi.

Středobrdská magistrála – na běžkách Brdami

Středobrdská magistrála, kterou udržuje během zimy několik místních nadšenců, začíná v Zaječově a končí u Příbrami. Základní varianta je dlouhá 23 kilometrů a vede přes Orlov, Obecnické sedlo, vrchol Velkého Toku, bývalou hájovnu Carvánka či vodní nádrž Palmovka.

Chřibské vodopády

Chřibské vodopády jsou výjimečné tím, že voda v nich padá skutečně kolmo dolů a nedotýká se skály. Odborníci zařazují tyto vodopády k typu vodorovných vrstev, které se často vyskytují v tropických oblastech. Zde se vytvořily na horizontálně uložených, nestejnoměrně odolných pískovcových lavicích.

Hora Svaroh na Šumavě

Ne na konci světa, ale na konci naší vlasti v šumavských lesích se ukrývá hora Svaroh, německy Zwercheck (1334 m). Německý název je uváděn právě proto, že Svaroh leží přímo na hranici s Německem, na západním okraji strukturního hřbetu Jezerní hory.

Kostel sv. Michaela v Maršíkově

Pozdně gotický roubený kostel sv. Michaela s renesančně řešeným interiérem kněžiště pochází z roku 1609. Roubený kostelík se nachází ve východní části obce Maršíkov a je nejstarší zachovalou lidovou stavbou na severní Moravě. Později byla stavba barokně a rokokově upravena.

Kostel sv. Štěpána Kvilda

Když v roce 1765 vyhověla pražská arcibiskupská konsistoř žádosti kvildských věřících, byla zahájena stavba dřevěného kostela, jehož stěny byly pokryty šindelem.

Kostel svatého Jiljí v Milevsku

První zmínka o této pozoruhodné stavbě pochází z roku 1150. Jednolodní kostel s pětibokým chórem a věží na západní straně je tedy o několik let starší než milevský kláštera. Později byla románská stavba goticky upravena.

Schlesingerova kaple s křížovou cestou

Schlesingerova kaple se nalézá ve Sněženkovém údolí nedaleko obce Lezník u Poličky. Spolku archaických nadšenců se podařilo obnovit křížovou cestu, která k ní kdysi vedla.

Městské středověké opevnění v Bechyni

Od jara 2017 bude moci každý, kdo zavítá do lázeňského města Bechyně, navštívit naučnou stezku, která spojuje jednotlivé části městského středověkého opevnění.