Kudy z nudy ve městě Sedlčany

Zobrazit všechny články o městě Sedlčany

Hanácké stezky v  Mostkovicích u Prostějova

Hanácké stezky představují ucelenou síť jednosměrných terénních stezek (trailů) speciálně upravených pro zábavnou jízdu na horském kole pro začínající i zkušené cyklisty. Jednosměrné terénní tratě pro horská kola v Mostkovicích si rychle oblíbíte.

Skalní útvar Slunečná brána u Bynovce

Skalní okno nedaleko obce Bynovec je součástí malého skalního města, které je tvořeno pozoruhodnými pískovcovými útvary. Ty v minulosti vznikly erozní činností.

Hornická naučná stezka v Jihlavě

Okružní naučná stezka má první zastavení na okraji Lesnova. Odtud vede na sever na vrch Roudný a přes Zbornou se stáčí zpět. Na deseti zastaveních se dozvíte, co, kde, kdy a jak se v okolních štolách těžilo, a nechybí ani informace o rozhledně na Roudném a o zdejším lese.

Zámek Poláky u Nechranické přehrady

Základem barokního zámku byla původní renesanční tvrz z 1. poloviny 16. století. Nový objekt byl postaven pro hrabata z Pergenu podle návrhu žateckého stavitele Vavřince Rodta. Poslední novobarokní úpravy proběhly v roce 1928, v současnosti se nachází ve špatném technickém stavu.

Třemšínská bouda v Brdech

Třemšínská bouda, kdysi dávno kaple, dodnes slouží jako útulna. Nachází se v hlubokých lesích chráněné krajinné oblasti Brdy. K boudě dojdete zpevněnou lesní cestou. V okolí jsou další zajímavá zastavení. S nejvyšší pravděpodobností na místě nikoho nepotkáte.

Hrbáčkovy tůně

Slepá labská ramena a tůně mezi Byšičkami a Čelákovicemi tvoří přírodní rezervaci Hrbáčkovy tůně. Jedná se o skupinu jezírek vzniklých na místě bývalých říčních meandrů po odvedení labské vody do nového koryta ve 30. letech minulého století.

Lesopark Kvádrberk se Stoličnou horou a císařskou vyhlídkou v Děčíně

Stoličná hora či také stolová hora Kvádrberk se tyčí nad Děčínem na pravé straně řeky Labe ve výšce 289 m n. M. Návštěvníkům dopřává nádherný výhled, zvláště na Děčín a do údolí Labe. Součástí lesoparku je Císařský výhled, vyhlídková terasa s nádherným rozhledem.

Goethův naučný lesopark v Chebu

Na levém břehu Ohře v Chebu, pod hrází chebské přehrady Skalka najdete Goethův naučný lesopark. Podle kronik se tady často procházel básník Johann Wolfgang von Goethe, proto území nese jeho jméno.

Reitenbergerův pramen u Úterý

Minerální pramen je železitá kyselka známá od roku 1693. Původně vyvěrala z pařezu a v roce 1931 město Úterý pramen upravilo a postavilo nad ním dřevěný altán. Pramen pak pojmenovali po nejznámějším úterském rodákovi a zakladateli Mariánských Lázní Kašparu Reitenbergerovi.

Posečský trojpramen – Beránčí kyselka

Posečský trojpramen (Beránčí kyselka) se nachází na louce po pravé straně silnice mezi obcemi Poseč a Prachomety. Zajímavostí těchto tří posečských minerálek je jejich odlišné složení, přestože pramení velmi blízko sebe.

Kyselka Oriona u Teplé

Oriona je hojně využívaný a nejkvalitnější minerální pramen na Tepelsku. Nachází se u silnice za Teplou směrem na Mariánské Lázně. Studánka je kryta altánem a je u ní zřízeno odpočívadlo.

Giselin a Rudolfův pramen u obce Prameny

Prameny jsou od sebe vzdáleny asi 4 metry a jejich voda je svedena do jednoho odběrného místa. Vyvěrají v místě bývalého parku před zničenými lázněmi v Pramenech. Vody pramenů silně probublává oxid uhličitý. Minerální voda je pitná, chutná a velmi osvěžující.

Farská kyselka ve Slavkovském lese

Farská kyselka je chutný pitný pramen, který vyvěrá v nadmořské výšce 767 metrů v lese mezi obcí Prameny a Mariánskými Lázněmi. Pramen se nachází cca 600 metrů od silnice a je dobře přístupný také cyklistům. Je kryt dřevěným altánkem a poskytuje pěkné místo k odpočinku.

Otročínská kyselka

Pramen je znám a využíván nejméně od 17. století, kdy se o něm zmiňuje Bohuslav Balbín jako o „pozoruhodné kyselce“. Pramen je jímán nádherným dutým kmenem s letopočtem z roku 1819 v hloubce 70 cm. Vydatnost pramene je přibližně 2 l/min.

Cyklostezka Kolem Jeseníku

Unikátní designovou cyklostezku zdobí potisky kresleného slovníku moravskoslezského nářečí od designéra Radka Leskovjana. Trasa měří 4,786 km a vede mezi Jeseníkem nad Odrou, Hůrkou a obcí Vražné.