Kudy z nudy v obci Roupov

Zobrazit všechny články o obci Roupov

Kaple Panny Marie Ochranitelky ve Vranově nad Dyjí

Kaple Panny Marie Ochranitelky se nachází poblíž hraběnčiny louky v lese za statkem. Byla postavena v 90. letech 18. století vlastníkem vranovského panství Hilgartnerem z Lilienbornu jako pohanský chrám zasvěcený antické bohyni Dianě Tempel . Vnitřní prostory chrámu zdobily sochy postav z antiky.

Kaple sv. Ondřeje ve Vranově nad Dyjí

Kaple sv. Ondřeje, kterou tvoří rotunda s apsidou zaklenutá kupolí, je pozdně románskou stavbou z první poloviny 13. století.

Kaple sv. Rozálie v Žamberku

Raně barokní kaple je výraznou dominantou města. Byla postavena roku 1682 na poděkování za odvrácení moru, později několikrát opravena a roku 1834 slavně vysvěcena.

Klasicistní radnice v Žamberku

Radnice na náměstí v Žamberku je klasicistní jednopatrová budova s hranolovou vížkou. Postavena byla roku 1810. Je zdobena pískovcovým schodištěm a znakem města nad vstupem.

Kostel Nejsvětější Trojice v Žacléři

Kostel byl postaven v roce 1677 řádem jezuitů a v roce 1732 by barokně přestavěn. Součástí kostela je loretánská kaple z roku 1753. V sousedství kostela stojí pozdně barokní budova fary z roku 1793 s mansardovou střechou.

Kostel sv. Jana Nepomuckého v Hřensku

Jedná se o nejníže položený kostel na území České republiky. Kostel byl vystavěn v letech 1786 – 1787, údajně na podnět císaře Josefa II., který se v místě zastavil cestou do Děčína.

Kostel sv. Václava na Proseku

Kostel sv. Václava na Proseku je trojlodní románská bazilika, podle pověsti založena Boleslavem I. V roce 970.

Kostel sv. Václava v Žamberku

Původní dřevěný kostel v r. 1684 od blesku vyhořel. Nynější kostel byl vystavěn chrudimským architektem Donáto Theodorem Morazzim. Jedná se nejvyšší stavbu Žamberka.

Labská vyhlídka v Hřensku

Zábradlím zabezpečená vyhlídka na skále. Poskytuje působivý pohled na údolí Kamenice a Hřensko, a také na scenérie údolí Labe. Vyhlídka se nachází na žluté turistické trase z Hřenska do Janova a stojí v kopci nedaleko silnice.

Lovecký letohrádek Lusthaus u Vranova nad Dyjí

Menší lovecký letohrádek byl postaven na křížení cest kančí obory, jeho vznik je odhadován na polovinu 18. století. Z té doby totiž pochází veduta na vranovském zámku, která jej zobrazuje.

Mníškův kříž ve Vranově nad Dyjí

Mníškův (Mniszkův) nechala postavit v roce 1846 hraběnka Helena z Mniszku-Ludomirská na památku svého zesnulého manžela na tzv. Křížovém vrchu, který býval nebožtíkovou oblíbenou vyhlídkou.

Morový sloup ve Vranově nad Dyjí

Morový sloup byl postaven na náměstí r. 1713 v barokním slohu majitelem panství hrabětem Michalem Heřmanem Althannem. Připomíná morovou epidemii, která Vranovsko zasáhla v roce 1680, zemřelo na ni 81 obyvatel města.

Renesanční zámek Žacléř

Jedná se o původně gotický hrad, který byl poprvé zmiňován roku 1334 v archivu kapituly pražské. Hrad byl roku 1523 vypálen a za Kryštofa z Gendorfu přestavěn na renesanční zámek. Zámek je v soukromém vlastnictví a veřejnosti nepřístupný.

Replika původního bleskosvodu u rodného domu Prokopa Diviše v Žamberku

U rodného domku stojí replika Divišova bleskosvodu – 2,75 m široká a 3,15 m vysoká konstrukce vztyčená na 11 m vysokém ocelovém stožáru.

Růžový palouček u Žacléře

Růžový palouček severně od Žacléře je spjat s Janem Ámosem Komenským. Posledním místem, na kterém tento učitel národů stál na půdě své vlasti byl právě Růžový palouček u obce Černá Voda, a to v roce 1628. V součastosti tu najdete památník.