Kudy z nudy v obci Roprachtice

Zobrazit všechny články o obci Roprachtice

Budova Starého děkanství v Nymburce

Nedaleko Kostelního náměstí v Nymburce se nachází budova Starého děkanství a hradební věž Kaplanka. Unikátní areál Starého děkanství dokládá stavební vývoj fary od 17. do 19. století, tedy vývoj od roubené stavby po zděnou.

Kostel sv. Benedikta v klášteře Řádu bosých karmelitánů na Hradčanech

Kostel sv. Benedikta na Hradčanském náměstí byl zbudován kolem roku 1655 jako prostá stavba při klášteře barnabitů na místě staršího gotického kostela připomínaného v roce 1353 a upraveného koncem 15. století a přestaveného po požáru v roce 1541. Dnešní vzhled pochází z úprav v 17. a 18. století.

Rozhledna Na Pasece u Trhového Štěpánova

Rozhledna se nachází na kopci Paseka v krásné krajině Podblanicka, 1 km severozápadně od Trhového Štěpánova. Výška v nejvyšším patře je 30 m, stavba je ocelová, nezastřešená, s dřevěnými prvky, s ochozem v každém patře. Postavena byla v roce 2023.

Kaple sv. Jana Nepomuckého v Těchobuzi

Kaple sv. Jana Nepomuckého byla postavená v r. 1826 jako rodinná hrobka Hoffmanů, tehdejších majitelů panství.

Bolzanova studánka

Bolzanova studánka se nachází v lese u obce Těchobuz, na trase naučné stezky Po pamětihodnostech Těchobuze. Pojmenována je po Bernardu Bolzanovi, který v obci působil v letech 1830 – 1841.

Zámek Těchobuz

Základem zámku je tvrz ze 14. století, která byla v letech 1786-98 rozšířena a upravena v pozdně barokním slohu. Okolo prochází trasy naučných stezek Mozaika krajiny a Po pamětihodnostech Těchobuze.

Žídkův buk v Lužné

Díky své výjimečnosti patří tento strom mezi chráněné památné stromy České republiky. Místo skýtá výhled nejen na Vráblovy Paseky, ale i do širokého okolí.

Zřícenina Nový Šaumburk

Nový Šaumburk leží nad obcí Podhradní Lhota na úpatí Kelčského Javorníku v Hostýnských vrších. Z hradního jádra se návštěvníkům naskýtá nádherný výhled do okolní malebné krajiny. Severně přes Kelčskou pahorkatinu a Maleník dohlédnete až k výběžkům Oderských vrchů a Moravské bráně.

Zaniklá obec Petřejov

Petřejov se nacházel na jih od Studánek při soumarské stezce k Radvanovu. První písemná zmínka o osadě Petřejov pochází z roku 1379. V letech 1869–1950 byla vesnice při sčítání lidu osadou obce Studánky. V pozdějších letech osada zanikla.

Přírodní rezervace Plenisko

Přírodní rezervace Plenisko u obce Písek se rozkládá se na jižních a jihovýchodních svazích hory Kyčera a sahá až k jejímu vrcholu a hřebeni, které tvoří, podobně jako dvě strany pomyslného obdélníka území rezervace, zároveň hranici s Polskou republikou.

Za příběhem chmele – chmelařská stezka po stopách pěstování chmele na Žatecku

Chmelová stezka navržená organizací Místa zblízka a provozovaná Chmelařským institutem Žatec se zaměřuje na poznání problematiky pěstování chmele a lze ji absolvovat na kole i pěšky.

Hornická voliéra v Ostravě-Přívoze

V Ostravě-Přívoze naleznete jedinou dochovanou hornickou voliéru. Horníci v ní chovali kanáry, které brali s sebou do dolů, kde dokázali detekovat metan.

Kostel sv. Františka z Assisi u Karlova mostu

Kostel sv. Františka z Assisi (sv. Františka Serafinského) byl postaven v letech 1679–85 podle návrhu Jeana-Baptisty Matheye.

Kamenná panoramatická mapa s lavičkou ve Filipově Huti

Vyhlídkové místo vzniklo ve Filipově Huti na modravsku. Jedná se o několika tunový blok mrákotínské žuly, do něhož ručně vysekaly kamenosochaři ze střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České z Českého Krumlova panoramatickou mapu.

Štěpánský most v Obříství

Štěpánský most přes Labe v Obříství byl postaven roku 1912 podle projektu Karla Šimka, pozdějšího profesora Vysokého učení technického v Brně. Konstrukčně se jedná o tzv. Spojitý nosník s klouby.