Kudy z nudy v obci Rakvice

Zobrazit všechny články o obci Rakvice

Lesnická naučná stezka Zákupy

Naučná stezka vás zavede do okolních lesů. Stezka je udržovaná a označená rozcestníky. Po cestě jsou rozmístěny informační tabule, které představují zdejší faunu a flóru, historii vyšší lesnické školy v Zákupech a osobnosti zdejšího kraje.

Kaple sv. Anny v Zákupech

Kaple stojí na bývalém morovém hřbitově u kamenného mostu a pochází z roku 1680. Stavba je spojena s epidemií moru, který po třicetileté válce postihl Zákupy. Ze všech obyvatel Zákup zbylo tehdy údajně 6 lidí.

Přírodní koupaliště Zákupy s tobogánem

Jako koupaliště v Zákupech slouží Velký zákupský rybník. Mezi atrakce koupaliště patří 9 m vysoký a 95 m dlouhý tobogán. Vstup do vody je možný po celém obvodu vodní plochy.

Kapucínský klášter s kostelem sv. Františka Serafinského v Zákupech

Klášter byl vystavěn v letech 1679 - 1685 jako dík za záchranu v turecké válce Juliem Františkem, knížetem sasko-lauenburským. V roce 1950 byl tento raně barokní klášter s kostelem a areálem zrušen, později využíván armádou československou.

Kostel Narození Panny Marie ve Žlebech

Renesanční orientovaná stavba kostela pochází z roku 1540, poté byla v 19. století upravovaná. Kostel nechal postavit majitel zdejšího panství Kuneš Bohdanecký z Hodkova. Vybudoval také zvonici na protějším vrchu na druhém břehu řeky Doubravy. Pro zvonici obstaral dva zvony, Marka a Marii.

Divadlo Aloise Jiráska v Úpici

Historie divadla v Úpici sahá do roku 1824, kdy byl založen úpický ochotnický divadelní spolek. Tento věk ho řadí mezi nejstarší divadelní spolky u nás vůbec.

Hvězdárna Úpice

Hvězdárna Úpice je odborným pracovištěm, které dosahuje v několika oblastech své činnosti velmi vysoké úrovně. Některá pozorování jsou zcela jedinečná. Vedle odborné práce se však hvězdárna Úpice zaměřuje také na osvětovou a vzdělávací činnost pro veřejnost nejen v oblasti astronomie.

Kaple Nalezení sv. Kříže v Želivi

Kaple Nalezení sv. Kříže byla postavena v roce 1738. Stojí na stráni s názvem Kalvárie, dříve zde stávaly dřevěné kříže a sochy. Všeobecně byla zvána kaplí umírajících.

Kaple Narození Panny Marie na Ošťavku v Želivi

Kaple byla postavena z vděčnosti za pokoj a mír, který v zemi nastal po skončení třicetileté války. Vysvěcena byla v roce 1649. U kapličky je studánka s údajně zázračnou vodou.

Kaple sv. Michala v Úpici

Raně barokní kaple vystavěná v letech 1698–99. Centrální stavba oválného půdorysu.

Knihobudky v ulicích Mladé Boleslavi

První dvě knihobudky slouží obyvatelům Mladé Boleslavi jako sdílená veřejná knihovna. První z nich je nedaleko Domu kultury, druhá v Novém parku. Každý si sem může přijít knihu vybrat, odnést, přečíst a případně vrátit, nebo naopak sem věnovat knihu, kterou už nepotřebuje.

Kostel sv. Fabiána a Šebestiána v Zákupech

Kostel byl postaven v 16. století, v 19. století byl přestavěn do dnešní novogotické podoby. Interiér dostal novogotické vybavení, které se většinou dochovalo dodnes.

Kostel sv. Jakuba Staršího v Úpici

Původní dřevěný kostel je zmiňován ve 14. století, v roce 1625 se všemi domy na náměstí vyhořel. Jednolodní barokní kostel vystavěný v letech 1698–1705.

Kostel sv. Kateřiny ve Slezských Rudolticích

Kostel sv. Kateřiny ve Slezských Rudolticích byl postavený v novorománském stylu v letech 1871-1874. Na tomto místě stával románský kostel.

Kostel sv. Petra a Pavla v Želivi

Hřbitovní kostel sv. Petra a Pavla pochází již z 12. století, přičemž vv 18. století byl přestavěn do dnešní podoby. Kostel leží v těsné blízkosti kláštera Želiv a na poslední přestavbě se údajně mohl podílet Jan Blažej Santini-Aichel.